Aż kusi, żeby do pudełka z drugim śniadaniem dorzucić gotowe, przetworzone „smakołyki” albo popularne przekąski reklamowane w telewizji, ale postaraj się tego nie robić. Posiłek ubogi w składniki odżywcze, bogaty zaś w tłuszcze, sól i cukier obniża zasoby energetyczne naszych dzieci i przytępia ich uwagę , a może nawet w przyszłości spowodować problemy zdrowotne i stać się powodem do otyłości.
Jeżeli teraz już zupełnie nie wiesz, co dawać dziecku do szkoły, nie martw się. Naprawdę bardzo łatwo przygotować drugie śniadanie. Zaraz dowiesz się jak.
Zdrowe drugie śniadanie składa się z czterech elementów.
Postaraj się codziennie używać innych produktów, żeby zapewnić dziecku szerokie spektrum składników odżywczych.
1. Porcja białka (np. mięso, ryby, jajko, ser, fasola, soczewica, produkty sojowe, orzechy, ziarna i mykroproteiny). Przygotuj kanapki z chleba, chlebka pita albo tortilli z pieczonym kruczkiem, indykiem, szynką, tuńczykiem, łososiem, serem lub jajkiem.
2. Pewna ilość węglowodanów złożonych. Węglowodany złożone to produkty, które wchłaniane są do krwi wolniej niż węglowodany oczyszczone, takie jak białe pieczywo, biały makaron, ciastka i ciasta. Do kanapek używaj chleba pełnoziarnistego, wieloziarnistego lub chleba pita, a jeśli to możliwe, sałatki przyrządzaj z makaronu razowego i brązowego ryżu.
3. Produkt bogaty w wapń. Ser, jogurty, serek homogenizowany i mleko to dobre źródło wapnia, pierwiastka, który jest niezbędny do zachowania zdrowych kości i zębów. Dzieciom poniżej piątego roku życia zawsze podawaj pełnotłuste produkty mleczne.
4. Przynajmniej jedna porcja owoców i / lub warzyw, które są źródłem błonnika, witamin i minerałów.
Owoce i warzywa, z którymi trudno sobie poradzić przy jedzeniu, prawdopodobnie nie znajdują uznania. Do małego pojemnika albo torebki do zamrażania włóż obraną i podzieloną na cząsteczki mandarynkę, świeże plastry ananasa, winogrono, słupki marchewki i ogórka, suszone morele lub rodzynki.
Czego unikać
• Kupnych batonów zbożowych, słodkich bułeczek i muffinków oraz ciastek z płatków owsianych. Wydają się zdrowe, ale często zawierają dużo cukrów i tłuszczów. Lepiej sama przygotuj własne, ciasteczka owsiane – będą zdrowsze.
• Słonych przekąsek. Wysoko przetworzone chipsy i przekąski z serem i szynką aż ociekają nasyconymi tłuszczami i solą. Jedna porcja niektórych przekąsek może zawierać ilość soli zalecaną do spożycia w ciągu całego dnia.
• Napojów owocowych i gazowanych. Każdy napój „owocowy” to z reguły nic innego jak przesłodzona woda o smaku owoców i – podobnie jak napoje gazowane – może zawierać sztuczne barwniki i konserwanty. Lepszym rozwiązaniem jest stuprocentowy sok owocowy rozcieńczony pół na pół z wodą, czysta woda, mleko.
Zdrowe drugie śniadanie może wydawać się nudne, ale nie musi tak być. Powycinaj kanapki w gwiazdy albo zwierzęta, owiń w kolorowe woreczki śniadaniowe, a każdy zaklej naklejką. Kup małe, kolorowe pojemniki na owoce i przekąski i pamiętaj , że liczy się różnorodność. Jeśli dziecko dostaje do jedzenia co chwilę inne owoce, jogurty, nie będzie miało ochoty na przetworzone, przesolone i przesłodzone przekąski ze sklepu.
Zobaczcie nasze pomysły!
Szkolny lunch
Piętrowa kanapka
Trochę straszne kanapki
Kanapki – hantle
Kanapka z pastą z tuńczykiem
Kanapka Hello Kitty
Zapamiętaj! Zbilansowane drugie śniadanie zapewni twojemu dziecku zasoby energii i składników odżywczych na cały pracowity dzień w szkole.