☰ menu

Dni Poem-Express

Dni-Poem-Express
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑

Podwójna porcja informacji


Tutaj w Poem Express jedno współgra z drugim, poezja pracuje na korzyść wizualnego przedstawienia i na odwrót. To taka podwójna porcja informacji. Tym bardziej, że mamy do czynienia z międzynarodową publicznością i artystami. Trudno nie znając języka właściwie odebrać przekazywaną nam przez artystę treść. W tym właśnie pomaga nam obraz.

Ciekawa forma komunikacji
Ekspres poetycki jest jak pociąg pędzący przez miasta i wioski różnych krajów. Angażując do współpracy dzieci różnych narodowości, co jest fantastyczną formą komunikacji między nimi.

Wyruszył w 1992 roku z Holandii, z inicjatywy pani Jet Manrho- założycielki fundacji "Autophed" i czasopisma "Boekie-Boekie". Do Polski przyjedzie 28 listopada 2005 już po raz drugi.

Jedyny obowiązujący bilet to poetycki plakat. Wystarczy napisać poetyckie zdanie i wykonać plakat ilustrujący tą poezję. Można oczywiście najpierw narysować to, co jest nam w jakiś szczególny sposób bliskie i ubrać ten rysunek w słowa. Dopiero to połaczenie tekstu i ilustracji, typografii i obrazu jest przepustką do wielkiej podróży z "Poem Express".

Zwycięzcy z różnych krajów
Nagrodę otrzymuje dwójka dzieci z różnych krajów. Zwycięzca dostaje dyplom i wiersze drugiego laureata przełożone na jego język rodzimy, a jego praca rozpoczyna długą wędrówkę po świecie z Poem Express.

Konkurs ten przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 6 do 18 lat. Myślę jednak, że również dorośli znajdą coś dla siebie oglądając wystawę. Wielu dojrzałych twórców, projektantów, grafików inspiracji szuka właśnie w dziecięcym rysunku i typografii.

Wystarczy spojrzeć na współczesne plakaty, okładki książek…itp. My dorośli, uczmy się od dzieci!

Poem Express w Polsce
Zapraszam serdecznie 28 listopada do Domu Kultury Śródmieście, wtedy to właśnie Poem Express będzie gościł w Polsce.

Oprócz wystawy pokazującej oryginały prac zawartych w czterojęzycznej książeczce będzie można wziąć udział w licznych warsztatach poetycko – plastycznych. Dni z Poem będą trwać cały tydzień od 28 listopada do 2 grudnia.

Zapraszam serdecznie
Marta Czerwiec
Komisarz Wystawy

Regulamin II edycji polskiej konkursu 2006/2007

Celem konkursu jest propagowanie sztuki plakatu wśród dzieci i młodzieży oraz wymiana doświadczeń twórczych między młodymi ludźmi z całego świata.

Do udziału w konkursie zapraszamy dzieci i młodzież w wieku od 6 do 14 lat. Prace można wykonywać indywidualnie lub w zespołach.

Napiszcie wiersz, poetyckie zdanie, ładne słowo na dowolny temat, następnie wykonajcie plakat, który będzie zawierał waszą poezję. Pamiętajcie – w plakacie tekst i obraz są równie ważne. Należy te dwa elementy dobrze ze sobą zestroić, żeby w pełni wyrażały waszą myśl. Możecie wykorzystać wszelkie znane wam techniki rysunkowe, malarskie, graficzne, a także pomieszać je. Format minimalny: 10×15 cm, maksymalny to 40×60 cm. Prosimy o przysyłanie oryginałów prac, fotokopie nie wezmą udziału w konkursie.

Swoje prace przysyłajcie do 30 marca 2006 r. na adres:

Dom Kultury Śródmieście, 00-375 Warszawa, ul. Smolna 9

Na odwrocie swojej pracy naklejcie kartę zgłoszenia, którą można pobrać z naszej strony internetowej www.dks.art.pl.

Z nadesłanych prac jury wybierze dziesięciu finalistów, których plakaty będą reprezentowały Polskę w Holandii w styczniu 2007.

Wasze prace ocenimy w trzech kategoriach wiekowych:
6 – 8 lat
9 – 11 lat
12 – 14 lat

Jury będzie oceniać waszą inwencję w dziedzinie poezji i plastyki, umiejętność łączenia słowa i obrazu w formę plakatu, a także oryginalny dobór technik.

Prace finalistów, a także prace wybrane przez organizatorów konkursu pokażemy

w maju 2006 roku na wystawie w Domu Kultury Śródmieście. Podczas otwarcia wystawy finalistom wręczymy medale pamiątkowe. Przygotujemy też katalogi z waszymi pracami.

Nadesłane prace finalistów staną się częścią międzynarodowej kolekcji poetyckich plakatów zarządzanej przez Fundację „Autoped”, która zastrzega sobie możliwość ich publikowania.

Organizator:
Dom Kultury Śródmieście w Warszawie pod patronatem Fundacji „Autoped”, Rotterdam, Holandia

Opiekunowie konkursu: Iwona Stachura – artysta malarz, Marta Czerwiec – artysta grafik

Przekład wierszy: Katarzyna Bieńkowska

Zgłoszenia i zapisy pod numerem tel. 022 826 25 86 (ilość miejsc na warsztatach ograniczona)

DKŚ; ul. Smolna 9 (wejście od Al. Jerozolimskich 2), www.dks.art.pl

 

Exit mobile version