Jaki typ włosów określa Ciebie?
Stopień porowatości odpowiada poziomowi odchylenia warstwy zewnętrznej od wewnętrznej warstwy włosa, czyli łuski od kory włosa. Im bardziej odchylona jest łuska, tym większa jest porowatość włosów. Co to znaczy w praktyce? Im większy stopień porowatości, tym słabsza jest konstrukcja włosa, a więc jest on bardziej podatny na złamanie czy przesuszenie. Włosy o najniższej porowatości będą charakteryzować się naturalnym blaskiem, nierozdwojonymi końcówkami i dużą odpornością na zabiegi stylizacyjne. Pośredni typ, czyli włosy średnioporowate, będą mniej odporne na zniszczenia, jednak ich pielęgnacja nie będzie tak trudna, jak w przypadku wysokoporowatych włosów. Ostatni typ to najsłabszy gatunek włosów, których delikatna struktura wymaga regularnej i intensywnej pielęgnacji.
Porowatość włosów a ciąża
Zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety w ciąży, często objawiają się pogorszeniem stanu włosów czy skóry. Gwałtowny przyrost kilogramów pozbawia skórę elastyczności, co skutkuje pojawieniem się rozstępów i nieuchronnym zwisaniem nadmiaru skóry. Podobnie jest w przypadku skóry na twarzy – cera często traci jędrność, wysycha lub nadmiernie się błyszczy, pojawiają się krostki, zaczerwienienia i plamki. Doprowadzenie ciała do dawnej formy wymaga regularności i odpowiednich kosmetyków.
Tak samo jest w przypadku włosów – najczęściej tracą one swój blask, stają się łamliwe i suche. Nie zawsze dzieje się tak, że włosy niskoporowate nabierają cech włosów o wysokim stopniu porowatości, jednak ich kondycja często ulega pogorszeniu i wymaga dostosowania pielęgnacji do aktualnych potrzeb. Jak określić porowatość włosów po ciąży?
Jak pielęgnować średnio- i wysokoporowate włosy?
Najlepszym sposobem na to, aby dowiedzieć się, jak pielęgnować włosy zarówno w czasie trwania, jak i po okresie ciąży, jest wykonanie domowego testu. Polega on na zanurzeniu włosa w szklance wody na 5-10 minut i sprawdzeniu, jak zachowuje się po tym czasie. Im bardziej zanurzony włos, tym większa jego porowatość, a więc większa potrzeba pielęgnacji. Jeśli włos unosi się na wodzie, oznacza to, że hormony nie wpłynęły negatywnie na stan łusek keratynowych, a Twoje włosy nie wymagają nadmiernej pielęgnacji. Wręcz przeciwnie – włosy niskoporowate nie lubią obciążania ich nadmiarem odżywek czy częstego stosowania masek nawilżających. Ten typ ceni oszczędną w środkach, ale regularną pielęgnację.
Inaczej będzie w przypadku włosów średnioporowatych, czyli tych, które są lekko zanurzone. Włosy pośredniego typu wymagają większej troski, dlatego warto zastosować szampony bez substancji spieniających i nawilżające odżywki. Ponadto warto takie włosy olejować olejami roślinnymi, na przykład olejem z rokitnika czy olejem rzepakowym.
Całkowicie zanurzone w wodzie będą wysokoporowate włosy, które wymagają najintensywniejszej pielęgnacji. Włosy tego typu często puszą się, plątają i łamią, dlatego bardzo ważne jest, aby odpowiednio jest nawilżyć i dociążyć. Tak jak w przypadku średniego stopnia porowatości, sprawdzą się tutaj łagodne szampony bez substancji pieniących (SLS i SLES). Warto codziennie stosować głęboko nawilżające odżywki emolientowe i humektantowe, które uzupełnią ubytki i zregenerują strukturę włosa. Ponadto wysoka porowatość włosa wymaga regularnego stosowania masek (najlepiej z kwasami omega-3 i omega-6) i olejów (na przykład lnianego czy konopnego).