☰ menu

Czy depilacja laserowa powoduje blizny i przebarwienia

Czy depilacja laserowa powoduje blizny i przebarwienia

Blonde woman having underarm Laser hair removal epilation. Laser treatment in cosmetic salon

📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑
Depilacja laserowa uznawana jest za w pełni bezpieczny zabieg, który opatrzony jest niewielkim ryzykiem powikłań. Należy jednak pamiętać, że możliwość powstania blizn, przebarwień i innych skutków ubocznych nie jest całkowicie wykluczona. Co więcej, istnieje szereg okoliczności, które zwiększają ryzyko ich wystąpienia.

Czy depilacja laserowa jest bezpieczna? Skutki uboczne depilacji

Depilacja laserowa https://neonia.com.pl/laseroterapia/depilacja-laserowa-krakow/, czyli trwałe usuwanie owłosienia przy pomocy wiązki światła laserowego to jeden z najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w gabinetach medycyny estetycznej. Jest to zabieg nieinwazyjny, bezbolesny – choć u niektórych pacjentek, mogący wywołać niewielki dyskomfort – oraz bezpieczny.

Należy jednak podkreślić, że po wykonaniu depilacji laserowej istnieje możliwość wystąpienia skutków ubocznych, które mogą być mniej lub bardziej uciążliwe. Wprawdzie zdarzają się one niezwykle rzadko, jednak pacjenci powinni zostać o nich poinformowani przed podjęciem decyzji o depilacji.

Do skutków ubocznych depilacji laserowej należą m.in.:

  • oparzenia i blizny,
  • przebarwienia i odbarwienia,
  • podrażnienia, w tym zaczerwienienie i opuchlizna,
  • infekcje skóry,
  • reakcje alergiczne,
  • zaostrzenie chorób skóry.

Skąd się biorą blizny, przebarwienia i oparzenia po depilacji laserowej?

Blizny i przebarwienia, podobnie jak inne skutki uboczne depilacji laserowej, mogą wystąpić z kilku powodów. Poparzenia skóry, których następstwem są często blizny najczęściej są efektem niewłaściwie dobranej energii wiązki światła lub urządzenia. Niestety w salonach kosmetycznych nadal spotkać można sprzęt bardzo słabej jakości lub taki, który jest po prostu przestarzały. Oparzenia mogą być także wynikiem nieodpowiedniego przygotowania osoby, która wykonuje zabieg. Odpowiednio wykwalifikowany i doświadczony specjalista nie pozwoli sobie na przykładanie głowicy nierównomiernie, czyli kilkakrotnie w to samo miejsce lub pomijając nawet najmniejsze fragmenty skóry.

Należy także pamiętać, że innego działania wymaga skóra pod pachami, w okolicach bikini czy na łydkach lub udach. Konieczne jest zatem dostosowanie wiązki i dynamiki zabiegu. Nie bez znaczenia pozostaje również karnacja i kolor włosów pacjentki. Ciemniejszy fototyp zwiększa prawdopodobieństwo większego pobudzenia melaniny i powstania ciemniejszych plam.

Przebarwienia są także niekiedy efektem stosowania niektórych kosmetyków, leków, ziół uczulających lub zbyt szybkiego narażania na np. intensywne działanie promieni słonecznych.

Jak przeciwdziałać skutkom ubocznym depilacji laserowej?

Mając na uwadze przyczyny powstawania skutków ubocznych, a przede wszystkim blizn będących wynikiem oparzeń skóry, a także przebarwień po zabiegu depilacji laserowej należy przede wszystkim zwrócić uwagę na miejsce, w którym ma ona zostać wykonana. Profesjonalizm, doświadczenie i jakość sprzętu wydają się być bowiem kluczowe w przeciwdziałaniu pojawienia się niepożądanych efektów depilacji.

Trwałe usuwanie owłosienia warto zatem wykonać w gabinetach, które dysponują najnowocześniejszym sprzętem np. wyposażonym w technologię minimalizującą ryzyko oparzenia skóry, chłodzącą skórę, wykorzystującą jednoczesną emisję fal o różnej długości czy skracającą znacznie czas zabiegu.

Aby przeciwdziałać skutkom ubocznym depilacji laserowej nie należy także bagatelizować wywiadu poprzedzającego depilację. Zarówno specjalista wykonujący zabieg, jak i pacjent powinien zatem poświęcić mu odpowiedni czas, zadawać pytania i szczegółowo na nie odpowiadać, nie zatajając informacji np. o zażywanych lekach, stosowanych kosmetykach lub infekcjach skórnych bądź chorobach. Bezwzględnie należy także przestrzegać zaleceń pozabiegowych, pamiętając m.in. że zbyt wczesna ekspozycja na słońce może skutkować powstaniem trudnych do usunięcia przebarwień.

Artykuł powstał we współpracy z https://neonia.com.pl/

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version