Chińczycy świętują urządzając „festiwal wiosny”.
Zabawy trwają ok. 15 dni, ale Chińczycy rozpoczynają przygotowania już miesiąc wcześniej. Kiedy stary rok zbliża się ku końcowi, daje to ludziom możliwość wypełnienia osobistych celów. Przygotowując się do uroczystości Nowego Roku wielu Chińczyków stara się spłacić wszystkie długi i rozwiązać problemy. W interesach oznacza to podliczenie ksiąg rachunkowych i spłacenie pożyczek i opłat. Ludzie zaczynają również kupować prezenty i materiały na dekoracje, jedzenie i ubrania. Tradycyjnie w Wigilię Nowego Roku wszyscy członkowie rodziny spotykają się na wspólnym posiłku. Składa się on zazwyczaj z ryby, kurczaka, dania wegetariańskiego oraz specjalnego dania słodkiego, które się nazywa Faczoi.
Jednym z najważniejszych wymogów święta Nowego Roku w Chinach
jest bycie szczęśliwym przez cały dzień, wróży to szczęśliwy rok. Na ulicach odbywają się tańce lwa, a w oknach zawisają czerwone lampiony, które odstraszają nie tylko potwora Nian, ale i zły los. Dlaczego właśnie taniec lwa, a nie np. konia, czy psa? Według legendy Chiński cesarz miał sen, w którym został zaatakowany przez demony i uratowany przez lwa. I od tamtej pory ludzie upamiętniają tamten sen tańcem lwa.
W dzień Nowego Roku
Każdy, kto nie jest zamężny lub żonaty otrzymuje koperty z monetami, jednocześnie każdy, kto jest zamężny lub żonaty daje pieniądze. Dawanie pieniędzy jest znakiem powodzenia i dobrobytu. Koperty zawierają również życzenia powodzenia w szkole oraz dużo pieniędzy, a nawet rychłego zamążpójścia.
Chiński nowy rok jest świętem ruchomym i za każdym razem przypada w innym dniu stycznia bądź lutego.
Zapraszamy Was do działu Zabaw dla dzieci – podpowiadamy tam jak wykonać chiński lampion i noworoczny chiński lampion.