☰ menu

Centrum Edukacji Obywatelskiej

Centrum-Edukacji-Obywatelskiej
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑

By swą solidarnością i świadomością problemu włączali się akcje wspierające np. rozwój Trzeciego Świata albo zmieniali małymi kroczkami mentalność ludzi i ich działania w swoim najbliższym otoczeniu.

Obecnie CEO organizuje np. akcję: Pleciemy białe bransoletki

Przyłącz się do naszej akcji! Własnoręcznie wykonaj białą bransoletkę i noś ją na nadgarstku. – nawołują organizatorzy.

Biała bransoletka to symbol walki z ubóstwem. Noszą ją ludzie na całym świecie, by w ten sposób zamanifestować swoją solidarność z krajami Trzeciego Świata, których problem ubóstwa dotyczy w szczególności. Chcemy, by także w Polsce jak najwięcej osób zdecydowało się ten symboliczny gest.

Bransoletkę można wykonać własnoręcznie z muliny, żyłek lub cienkiego sznurka. Potrzeba tylko trochę cierpliwości.

CEO ogłosiło również wiele konkursów.

Obecnie zaprasza do konkursu na esej – "Współczesne problemy krajów rozwijających się". Jest to konkurs z cyklu "Polska jest Rajem" pt. "Współczesne problemy krajów rozwijających się" organizowany przez Instytut Krajów Rozwijających się UW i Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) ma na celu zwrócenie uwagi polskiego społeczeństwa na problemy krajów rozwijających się i promować aktywne włączanie się w działania pomocowe na rzecz najbiedniejszych krajów świata.

Organizatorzy konkursu chcą zwrócić uwagę młodych ludzi na wagę problemów, z jakimi borykają się obywatele krajów rozwijających się i zaprosić do dyskusji na temat możliwości, zasadności oraz sposobów niesienia pomocy obywatelom krajów Południa.

Konkurs jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie studentów i naukowców problematyką współistnienia i współpracy krajów biednego Południa z krajami bogatej Północy. Wychodząc mu naprzeciw, organizatorzy zapraszają wszystkich studentów do przedstawienia swoich przemyśleń na temat związany z jednym z poniższych obszarów tematycznych:

szczegóły dotyczące konkursu

Inną propozycją jest konkurs na hasło.

Z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej (14-20 listopada 2005 r.) Centrum Edukacji Obywatelskiej ogłasza konkurs dla uczniów na hasło popularyzujące i promujące Milenijne Cele Rozwoju przyjęte na Milenijnym Szczycie Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2000 roku.

W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Zadaniem uczestników jest wymyślenie krótkiego hasła (max 6 słów) skierowanego do ich rówieśników.

Hasło może dotyczyć jednego wybranego celu lub wszystkich Milenijnych Celów Rozwoju. Formularz konkursowy znajduje się na stronie internetowej CEO.

szczegóły dotyczące konkursu

CEO stara się informować o współczesnych tendencjach na świecie, o globalizacji.

Zadaje proste, a jednak drastycznie brzmiące pytania: Czy wiesz, że obecnie 1,2 miliarda ludzi żyje za mniej niż 1 dolara dziennie? Czy wiesz, że na całym świecie jest 800 mln niedożywionych ludzi? Czy wiesz, że połowa mieszkańców Afryki Subsaharyjskiej żyje w skrajnej nędzy? Czy wiesz, że codziennie z powodu skrajnej nędzy umiera 30 000 osób? Czy wiesz, że w najbiedniejszych krajach co piąte dziecko nie chodzi do szkoły? Czy wiesz, że co roku prawie 11 milionów dzieci, czyli 1200 dzieci co godzinę, umiera na uleczalne choroby?

Innym ciekawym projektem realizowanym przez CEO we współpracy z Instytutem Książki jest Literacki Atlas Polski (szczegóły). W programie tym uczniowie wraz z nauczycielami zbierają świadectwa literackie związane z ich miejscowością, sąsiedztwem, regionem. CEO swymi działaniami powoduje, że zaczynamy zdawać sobie sprawę ze skali problemów dotyczących naszego świata. Dzięki działaniom CEO nie chcemy przechodzić o bok nich obojętnie.

Zapraszamy Was do uczestnictwa w akcjach organizowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Świat wbrew pozorom nie jest wielki, zawsze gdzieś na jego końcu możemy spotkać znajomego, sąsiada albo chociaż rodaka. Problemy głodu, braku edukacji, braku opieki medycznej itp., o których czasami słyszymy nie są pojedynczymi przypadkami. Nie bądźmy obojętni na problemy ludzi żyjących tak naprawdę blisko nas.

Zapraszamy Was na stronę Centrum Edukacji Obywatelskiej www.ceo.org.pl

 

Exit mobile version