Rodzaje anginy a stosowane leki
Aby możliwe było skuteczne wyleczenie anginy, potrzebne jest badanie przedmiotowe wraz z wywiadem oraz przeprowadzenie badań mikrobiologicznych. Duże znaczenie ma stosowanie skali Centora/McIsaaka, która pozwala określić rodzaj patogenu powodującego anginę. W ten sposób można rozpoznać przyczynę infekcji, a więc dowiedzieć się, czy masz do czynienia z wirusami (tzw. anginę czerwoną powodują m.in. rinowirusy, koronawirusy i adenowirusy), czy choroba ma podłoże bakteryjne (paciorkowiec Streptococcus pyogenes). Więcej przydatnych informacji o infekcjach dróg oddechowych znajdziesz na stronie internetowej www.allecco.pl.
Co ciekawe, angina wirusowa atakuje częściej dorosłych, natomiast bakterie powodujące infekcję wykrywane są najczęściej u dzieci w wieku od 3 do 14 lat. Do rzadkości należy choroba spowodowana działalnością innych bakterii lub grzybów. Anginę ropną można wykluczyć lub potwierdzić, robiąc wymaz z gardła i wykonując badanie w kierunku paciorkowców typu A. Rodzaj anginy warunkuje zastosowaną metodę leczenia, ponieważ, w zależności od etiologii, stosuje się inne lekarstwa. Angina czerwona zwykle daje słabsze objawy, niż choroba o podłożu bakteryjnym – gorączka osiąga około 38 stopni Celsjusza, a przy tym występują charakterystyczne symptomy towarzyszące infekcjom wirusowym, czyli ból głowy, mięśni i stawów.
Czy można leczyć anginę bez antybiotyków?
Angina paciorkowcowa charakteryzuje się ostrym i gwałtownym przebiegiem. Może być leczona tylko przy pomocy antybiotyków, które zmniejszają liczebność bakterii w organizmie człowieka. W anginie wirusowej antybiotykoterapia nie przyniesie pożądanego skutku. Leczenie tej odmiany choroby opiera się na łagodzeniu objawów. Podczas trwania choroby warto stosować popularne preparaty łagodzące bóle głowy i gorączkę, np. paracetamol, ibuprofen lub naproksen. Ból gardła złagodzą pastylki do ssania i aerozole z substancją czynną benzydaminą i salicylanem choliny. Pomocne są także różne płukanki ziołowe i inhalacje. Jak łatwo zauważyć, leczenie objawowe anginy wirusowej przypomina metody leczenia przeziębienia. Warto skupić się na łagodzeniu uciążliwych objawów, które zwykle samoistnie ustępują po upływie 7 dni. Chory może zarażać nawet 3 tygodnie po tym czasie, dlatego bardzo ważna jest izolacja w tym czasie oraz zachowanie maksymalnej higieny.
Jak skutecznie wyleczyć anginę?
Leczenie anginy wirusowej polega na stosowaniu środków farmakologicznych, które łagodzą jej objawy. Katar, ból gardła i gorączkę można w prosty sposób zmniejszyć, stosując domowe metody i produkty lecznicze. Z uwagi na to, że bezpośrednim powodem infekcji są wirusy, dla tego rodzaju choroby stosuje się odmienne kuracje, niż w przypadku anginy bakteryjnej (tzw. anginy ropnej). Pacjentom zaleca się leczenie objawowe, czyli łagodzenie bólu gardła, zwalczanie gorączki, nawadnianie organizmu i inhalacje. Powrót do zdrowia może przyspieszyć odpoczynek i stosowanie diety bez gorących i pikantnych dań.
W leczeniu anginy wirusowej stosowanie antybiotyków nie ma medycznego uzasadnienia. Dlatego w tego rodzaju infekcjach stosuje się leczenie objawowe, które ma na celu poprawę samopoczucia pacjenta.
Artykuł sponsorowany