Dotychczasowe edycje Festiwalu, a było ich sześć, pokazały jak bardzo potrzebne jest Warszawie latem takie wydarzenie. Kiedy teatry i opera kończą sezon i zamykają się na wakacyjne miesiące, Ogrody Muzyczne stają się letnią filharmonią i dają jedną z niewielu w mieście okazję do obcowania z muzyką klasyczną, na wysokim poziomie i atrakcyjnie podaną. Dziedziniec Zamku Królewskiego, znane i łatwo dostępne miejsce w centrum Starówki, zapełnia się na ten okres spacerowiczami, turystami, melomanami, a przede wypełnia się muzyką, która gromadzi tę widownię. Ogrody Muzyczne szybko zyskały przychylność Warszawiaków i zdobyły stałą publiczność, która nigdy nie zawodzi. Wieczory zawsze mają pełną frekwencję.
Festiwal jest kulturalną i turystyczną wizytówką letniej stolicy.
Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny. Kawiarnia, rozstawione dodatkowe ekrany plazmowe sprzyjają niezobowiązującej i swobodnej formie obcowania ze sztuką, dzięki czemu dziedziniec zamkowy staje się forum interesujących spotkań i wymiany myśli. Dlatego w ciągu tej miesięcznej imprezy festiwal odwiedza ok. 40-45 tysięcy melomanów.
Ofertę programową festiwalu stanowią najwybitniejsze filmowe realizacje oper, operetek i baletów, a także koncerty, filmy muzyczne, portrety kompozytorów i znakomitości artystycznych naszych czasów. Festiwal wielokrotnie był miejscem premierowych pokazów znakomitych realizacji muzycznych. Codziennym (od środy do niedzieli każdego tygodnia) wieczornym pokazom filmowym towarzyszą rozmowy z z interesującymi Polakami: artystami, działaczami kultury, sportowcami, dziennikarzami, politykami. Dotychczas gośćmi Festiwalu byli m.in.: Magdalena Abakanowicz, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Janusz Głowacki, Krystyna Janda, Janusz Józefowicz, Bogusław Kaczyński, Ryszard Kapuściński, Kazimierz Kutz, Kazimierz Kord, Rafał Olbiński, Joanna Szczepkowska, Stanisław Tym, Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi i wielu innych. Ogrody Muzyczne to nie tylko pokazy filmowe. Festiwalowi od początku towarzyszy cykl koncertów muzyki współczesnej „Passage“, projektowany przez Zygmunta Krauzego.
Festiwal Ogrody Muzyczne powstał z inicjatywy trzech osób: menedżera kultury i reżysera Ryszarda Kubiaka, kompozytora Zygmunta Krauzego i Barbarą Pietkiewicz-Kraśko, odpowiedzialną swego czasu w Telewizji Polskiej S.A. za programy kulturalne. Wspólnie tworzą oni od 2002 r. Fundację Ogrody Muzyczne.
„Wielkie damy, wielkie głosy“
W programie tegorocznych Ogrodów Muzycznych ciekawie zapowiada się cykl spotkań „Wielkie damy, wielkie głosy“, podczas których publiczność będzie miała okazję obejrzeć portrety wybitnych postaci świata muzyki, słynnych śpiewaczek. Zobaczymy m. in. film o Marii Callas oraz ją samą w dwóch jedynych rejestracjach telewizyjnych partii operowych największej primadonny XX wieku; usłyszymy wspaniałą Joan Sutherland w „Łucji z Lammermoor“ i Cecilię Bartoli w „Kopciuszku“. Ostatnia prezentacja w tym cyklu jest zarezerwowana dla młodej, pięknej Anny Netrebko, największego operowego odkrycia ostatnich lat.
Specjalnym wydarzeniem tegorocznego festiwalu będzie wieczór premierowy.
5 lipca obejrzymy „Piotrusia i Wilka“, ekranizację baletu Sergiusza Prokofiewa. Ten animowany film lalkowy to największa od wielu lat koprodukcja w polskiej animacji. Podczas prezentacji na dziedzińcu Zamku Królewskiego na żywo zagra Orkiestra Filharmonii Łódzkiej.
Widzowie Festiwalu będą mieli okazję obejrzeć dwa znakomite widowiska: po raz pierwszy w Polsce – Cirque du Soleil z Kanady oraz rewelacyjnego francuskiego artyste Bartabasa, twórce jedynego w swoim rodzaju cyrku – kabaretu – teatru – ZINGARO.
Festiwal rozpocznie się 30 czerwca koncertem w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z Katowic pod dyrekcją Kazimierza Korda, zabrzmi muzyka Karola Szymanowskiego i Maurice`a Ravela. Końcowym akordem będzie koncert finałowy wypełniony muzyką polską XX wieku. Usłyszymy utwory Andrzeja Kurylewicza, Tadeusza Baira, H. Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendreckiego i Wojciecha Kilara. Zagra Orkiestra Smyczkowa Filharmonii Bydgoskiej – Cappella Bydgostienis pod batutą Anny Mróz.
Dziecięce Ogrody Muzyczne
w ramach akcji „Lato w mieście”
na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie
środy: 4, 11, 18 i 25 lipca 2007 r.
początki spotkań o godz. 10.00
wstęp wolny
"Piotruś i wilk"
33’, film animowany do muzyki Sergiusza Prokofiewa
Niezwykły film animowany, nowa wersja klasycznego utworu Prokofiewa, zrealizowana do znanej przez wiele pokoleń bajki dla dzieci. Premierowy pokaz odbędzie się 5, na dziedzińcu Zamku Królewskiego, podczas 7. Festiwalu „Ogrody Muzyczne”. Muzykę na żywo wykona Orkiestra Filharmonii Łódzkiej. Na premierowy pokaz filmu serdecznie zapraszamy dzieci. Tego samego wieczoru pokażemy też film animowany „Świteź” na podstawie poematu Adama Mickiewicza.
Dziecięce Ogrody Muzyczne
Dla najmłodszej widowni Festiwalu przygotowaliśmy spotkania, na które zapraszamy w każdą środę lipca o godzinie 10.00. Pokażemy wersję specjalną projekcji „Piotrusia i wilka”. Na scenie znajdzie się niewielka grupa muzyków, których instrumenty reprezentować będą poszczególne postacie z bajki: dziadka, Piotrusia, wilka, kota, gęś itd. W świat muzyki, tego utworu i poszczególnych instrumentów wprowadzi kompozytor i dyrygent – Irena Bogdanowicz, znana z telewizyjnego programu „Europa da się lubić”. Po projekcji filmu będzie prowadzić rozmowę
z dziećmi. Aspekt edukacyjny tych muzycznych spotkań jest dla nas niezwykle istotny. Mamy nadzieję, że mali widzowie w przyszłości staną się widzami, słuchaczami a może i czynnymi uczestnikami wydarzeń muzycznych.
Na tym nie koniec atrakcji, po wyjściu z namiotu, część dzieci zwiedzać będzie Zamek Królewski, a część z nich weźmie udział w warsztatach artystycznych, zorganizowanych na dziedzińcu zamkowym. Na dużych twardych planszach rozłożone będą kartony, na których dzieci rysując, malując, lepiąc plastelinę wyrażać będą swoje impresje z oglądanego filmu i koncertu.
Jak wielka jest wyobraźnia i wrażliwość dziecka, pokaże wystawa prac plastycznych dzieci, które powstały podczas tegorocznych warsztatów artystycznych Dziecięcych Ogrodów Muzycznych, w czasie zimowych wakacji w Art. Bem na Bemowie.