☰ menu

5 pomysłów na przechowywanie zabawek w pokoju dziecięcym

pokój z meblami firmy IKEA
📖 Czyta się średnio w 5 min. 🕑

Dziecięcy pokój to królestwo radości i wyobraźni, jednak po wielogodzinnej dobrej zabawie przychodzi czas na sprzątanie. Jak ułatwić organizację zabawek maluchów, by szybko ogarnąć chaos po dziecięcych zabawach? Co sprawdzi się w przechowywaniu  maskotek, lalek, klocków i aut?

Jak przechowywać zabawki w pokoju dziecięcym?

W zachowaniu porządku i odpowiedniej organizacji warto oddzielić strefę wypoczynku, w której znajduje się łóżko od strefy z zabawkami. To ułatwi sprzątanie i wprowadzi w życiu dziecka pewien ład i schemat – gdy kładzie się do łóżka, to oznacza, że nie pora na zabawę, a na wypoczynek.

Kącik do zabawy można w łatwy sposób wydzielić za pomocą kolorowego dywanika lub kreatywnej maty do zabawy. Strefy można rozdzielić również za pomocą niewysokiego regału na książeczki czy zabawki. Na półkach można poukładać także maskotki.

By sprzątanie było szybsze, każdy typ zabawek powinien mieć swój konkretny pojemnik. Mogą  to być:

  • kartonowe pudełka z pokrywkami,
  • otwarte lub zamykane plecione kosze,
  • plastikowe kosze,
  • własnoręcznie zrobione pojemniki np. z pudełek po butach.

Aby ułatwić rozpoznawanie, który pojemnik jest na jakie zabawki, można nakleić na nie naklejki, kolorowe rysunki dziecka lub napisy (gdy maluch już czyta proste wyrazy). Dobrą metodą jest też  dobranie pojemników w różnych barwach lub o różnych formach, by dziecko łatwiej zapamiętało, który pojemnik jest do czego, a przy okazji ćwiczyło rozróżnianie kolorów i kształtów.

Przechowywanie zabawek w otwartych pudełkach i koszach

Dzięki otwartym pojemnikom na zabawki IKEA dziecko już na pierwszy rzut oka widzi, jakie zabawki znajdują się w środku. Łatwo mu je wyjąć bez pomocy dorosłego, nie musi więc za każdym razem wołać mamy lub taty. Po zabawie łatwo jest też uporządkować pokój, wrzucając wszystko do poszczególnych pudeł i koszy.

Kosze i pudła tego typu występują w wielu kolorach i wzorach, co pozwala przechowywać w nich zarówno małe, jak i duże zabawki. Różnorodność pomaga też dziecku zapamiętać, który kosz jest do czego i gdzie znajdzie swoje ulubione akcesoria do zabawy.

Kosze do przechowywania maskotek

Maskotki ustawione na półkach są dla dziecka trudno dostępne i często się kurzą, dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie do ich przechowywania koszy. Metalowe koszyki mogą być umieszczone na podłodze lub zamontowane bezpośrednio do ściany. Są łatwe w czyszczeniu, a dzięki ażurowej konstrukcji dobrze widać, co dokładnie znajduje się w środku.

Pluszaki i inne lekkie zabawki można też umieścić w zawieszanych tubach IKEA PS FANGST. Takie wiszące półki upiększają pokój i wyglądają jak malutkie domki, w których mogą mieszkać maskotki.

Praktyczne przechowywanie lalek

Dziewczynki mają zwykle mnóstwo lalek i jeszcze więcej akcesoriów do zabawy nimi. Praktycznym sposobem na przechowywanie tego wszystkiego jest stosowanie organizerów na zabawki z IKEA. Pojemniki różnej wielkości nadają się zarówno na duże i małe lalki, jak i na bardzo drobne akcesoria. W płaskich szufladkach można poukładać ubranka, tak by łatwo można było znaleźć te, na które podczas zabawy lalka będzie miała największą ochotę.

Przechowywanie samochodzików

Porozrzucane na podłodze resoraki to zmora wielu rodziców. Łatwo je rozgnieść lub się na nich poślizgnąć, dlatego warto zadbać o właściwą formę ich przechowywania, która ułatwi dziecku szybkie sprzątanie. Ciekawym rozwiązaniem są np. magnetyczne listwy, do których przyczepia się metalowe samochodziki. To wizualnie ciekawsza i bardziej interesująca dla dziecka forma przechowywania niż trzymanie zabawek w pudłach. Wszystko jest ładnie wyeksponowane, a samo przyczepianie samochodzików podczas robienia porządku stanowi atrakcyjną zabawę.

Dobrym sposobem na składowanie autek i innych małych zabawek, których dziecko ma bardzo dużo może być też klasyczna skrzynia na zabawki. Do dużego pojemnika łatwo na raz wrzucić dużą ilość samochodów czy innych małych elementów, więc sprzątanie jest znacznie efektywniejsze i szybsze.

Półki na książeczki

By nauczyć dziecko szacunku do książek, warto wyodrębnić na nie oddzielne miejsce z dala od lalek, klocków i maskotek. Wtedy maluch będzie się szybciej uczył, że nie są one zabawkami. Zebrane w jednym miejscu i w odpowiedniej formie nie będą się też tak bardzo niszczyły. Jak najlepiej przechowywać dziecięce książeczki? Odpowiednie będą niskie regały stojące lub półeczki zamontowane na odpowiedniej wysokości, tak by dziecko bez dodatkowych akrobacji samo mogło po nie sięgnąć.

Ciekawym rozwiązaniem mogą być półki IKEA FLISAT, które pozwalają wyeksponować okładki książek, a nie ich grzbiety. To ciekawsze rozwiązanie dla dziecka, które jeszcze nie umie czytać i tylko przegląda obrazki. Ilustracje na froncie są zwykle bardzo bajeczne i inspirujące, więc będą stanowiły też ładną ozdobę pokoiku.

Podsumowując – odpowiednia organizacja zabawek i książek pomoże zachować porządek w dziecięcym pokoju i przyspieszyć sprzątanie. Nauczy dziecko tez większej odpowiedzialności za swoje rzeczy.

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version