☰ menu

13 popularnych zabaw podwórkowych, w które bawią się amerykańskie dzieci

📖 Czyta się średnio w 5 min. 🕑

Zabawy podwórkowe to niezastąpiony element dzieciństwa, oferujący dzieciom możliwość rozwijania umiejętności społecznych i sprawności fizycznej. Choć żyjemy w czasach, kiedy współczesne technologie często odciągają dzieci od tradycyjnych form rozrywki, klasyczne gry na świeżym powietrzu wciąż cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza w okresie letnim. Takie zabawy, jak gra w berka, skakanie w gumę czy klasy, przekazywane są z pokolenia na pokolenie, zapewniając dzieciom radość i zdrową aktywność fizyczną. W tym artykule przyjrzymy się 13 najbardziej popularnym zabawom podwórkowym, w które najczęściej bawią się dzieci w Stanach Zjednoczonych. Dowiedz się, jakie klasyczne gry na świeżym powietrzu są najchętniej wybierane przez amerykańskie dzieci i jak możesz wprowadzić je do swojego ogrodu, aby zapewnić maluchom świetną zabawę i aktywność.

Red Rover

Gracze trzymają się za ręce, tworząc łańcuch. Jeden zespół wywołuje gracza z drugiego zespołu, który próbuje przełamać linię. Jeśli graczowi uda się przełamać, wraca do swojej drużyny z wybranym graczem z drugiego zespołu. Jeśli nie, dołącza do drużyny, którą próbował przełamać.

Capture the Flag (Zdobądź Flagę)

Każda drużyna ma swoją bazę, w której znajduje się flaga. Gracze próbują przekroczyć linię przeciwnika, zdobyć flagę i wrócić do swojej bazy, unikając złapania przez obrońców. Jeśli gracz zostanie złapany, zanim wróci do swojej bazy z flagą, musi oddać flagę i wraca do swojej bazy jako „więzień”.

Kickball

Gra odbywa się na boisku podobnym do baseballowego, z czterema bazami. Gracze kopią piłkę zamiast uderzać ją kijem i biegną wokół baz, starając się zdobyć punkty dla swojej drużyny. Drużyna broniąca stara się wyeliminować graczy, łapiąc piłkę w powietrzu lub rzucając nią w biegnących graczy.

Four Square (Cztery Kwadraty)

Każdy z czterech kwadratów ma przypisany numer. Gracze odbijają piłkę, starając się, aby trafiła ona do innego kwadratu. Jeśli gracz nie złapie piłki lub nie odbije jej poprawnie, zostaje wyeliminowany i przechodzi do najniższego numeru, a inni gracze przesuwają się w górę.

Mother May I (Mamo, czy mogę?)

Jedno z dzieci – „mama” – stoi odwrócone od reszty dzieci, które ustawiają się w rządku w oddaleniu. Dzieci proszą o pozwolenie na wykonanie kroków do przodu, np. „Mamo, mogę zrobić trzy kroki naprzód?”. „Mama” może odpowiedzieć „tak” lub „nie”, albo dodać jakieś inne polecenie, np. „Nie, ale zrób krok w tył”. Dziecko, które jako pierwsze dotrze do „Mamy”, wygrywa i zostaje nową „Mamą”.

Freeze Tag (odmiana berka)

Jeden gracz jest berkiem i próbuje złapać innych graczy, dotykając ich. Kiedy gracz zostaje dotknięty, musi „zamarznąć” w miejscu i pozostać w tej pozycji. Inni gracze mogą „odmrozić” zamrożonego gracza, dotykając go. Gra kończy się, gdy berek zamrozi wszystkich graczy lub czas gry dobiegnie końca, a wtedy wybiera się nowego berka.

Simon says

Gra polega na wykonywaniu poleceń, które zaczynają się od „Simon mówi”. Jeśli polecenie nie zaczyna się od „Simon mówi”, a gracz je wykona, zostaje wyeliminowany. Gra kończy się, gdy zostanie tylko jeden gracz.

Red Light, Green Light  (Czerwone Światło, Zielone Światło)

Gracz będący „światłem drogowym” stoi tyłem do innych graczy i mówi „zielone światło”, pozwalając na ruch, a następnie „czerwone światło”, odwracając się nagle. Gracze muszą natychmiast się zatrzymać. Jeśli któryś z graczy się poruszy, musi wrócić na start.

Duck, Duck, Goose (Kaczka, Kaczka, Gęś)

Grający w środku kręgu musi wybrać „gęś” dotykając jej głowy. „Gęś” wstaje i goni grającego, próbując złapać go przed powrotem na jego miejsce w kręgu. Jeśli uda się złapać grającego, ten musi ponownie być w środku. Jeśli nie, „gęś” zajmuje miejsce w środku.

Kick the Can (Kopnij Puszkę)

Grający chowają się, a jeden gracz (strażnik) pilnuje puszki. Gracze próbują zakraść się i kopnąć puszkę, aby uwolnić wszystkich złapanych graczy. Strażnik musi złapać wszystkich graczy przed kopnięciem puszki.

Steal the Bacon (Ukradnij Bekon)

Gra toczy się na polu podzielonym na dwie połowy. Na środku leży dowolny przedmiot (piłka, szmatka, itp.), który nazywamy „bekonem”. Drużyny ustawiają się w równej odległości od środka. Gracze są ponumerowani, w każdej drużynie tak samo, czyli mamy dwóch graczy numer 1, 2, itd. Prowadzący wywołuje numer i gracze o tym numerze z każdej drużyny próbują zdobyć przedmiot, przynosząc go do swojej bazy bez złapania przez przeciwnika.

Balloon Stomp (Balonowy Berek)

Każde dziecko ma balon przywiązany do kostki. Dzieci próbują przebijać balony innych, jednocześnie chroniąc swój własny. Gra kończy się, gdy zostaje tylko jedno dziecko z nienaruszonym balonem.

Blob Tag (Berek-Balon)

Kiedy gracz zostanie złapany przez berka, dołącza do niego. Trzymając się za ręce razem próbują złapać innych graczy. Gra kończy się, gdy wszyscy gracze staną się częścią „balonu”.

Przeczytaj też: