Perłowa płaskorzeźba w ramce

pixabay dziecko malowanie rysunek farby kredki

Jak zrobić niebanalny prezent lub ozdobę do pokoju i poćwiczyć przy okazji sprawność paluszków? Miasto Dzieci zna odpowiedź i się z Wami nią podzieli.

Potrzebujemy:plaskorzezba
– Masa papierowa
– Farby plakatowe
– Farby perłowe
– Sztywna podkładka (np. pokrywka od pudełka po lodach)
– Tępy nóż (może być do smarowania masła) lub linijka

Po kawałku wylepiamy na podkładce prostokątny obszar z masy papierowej, na którym zrobimy naszą płaskorzeźbę. Na brzegach prostokąta wyklejamy ramkę. Linijką i nożem możemy wyrównać krawędzie obrazka i spłaszczyć ramkę. W środku przyklejamy elementy obrazka, którym najpierw palcami nadajemy odpowiedni kształt.

Gotowy obrazek trzeba wysuszyć. Masę papierową można suszyć w suchym pomieszczeniu, ale dzieci na ogół nie lubią tak długo czekać. My wysuszyliśmy obrazek w piekarniku ustawionym na 50 stopni (żeby nie roztopić plastikowej podkładki) i termoobieg (ruch powietrza pomaga suszeniu, ale można się bez niego obejść). Podsuszony obrazek bez trudu odchodzi od podkładki, można go wtedy przełożyć na drugą stronę, żeby przyśpieszyć proces.

Wysuszona biała płaskorzeźba wygląda całkiem ładnie, ale pomalowanie jej na perłowo to ogromna frajda. Perłowe kolory są delikatne, więc dla kontrastu mój synek tło pomalował najpierw plakatówką, a potem dodatkowo nałożył na nie troszkę perłowej farby. Z takich mieszanek powstają ciekawe i bardziej intensywne kolory.