Malowanie porcelany

pixabay farby pędzel paleta

Na kubeczku malujemy wszystko, co tylko podpowie nam wyobraźnia. Mogą to być ulubione zabawki naszej pociechy, motywy roślinne lub imię osoby, którą planujemy obdarować kubeczkiem.

Będziesz potrzebować:malowanie-porcelany
– jednobarwne kubeczki, talerzyki lub miseczki
– farby do malowania na ceramice (do 150 st C), czarną lub złotą na kontury (bądź specjalną konturówkę w tubie)i co najmniej dwa, trzy inne kolory.
– pędzelki różnych grubości
– denaturat
– kieliszek na jajka, do którego wlejemy małą porcję denaturatu
– patyczki do czyszczenia uszu
– fartuszek lub stara koszula taty (zapinamy ją na plecach i fartuszek gotowy)
– spodeczek, który będzie paletą
– słoiczek na wodę
– dostęp do piekarnika

Wykonanie:

Kubeczek dokładnie myjemy płynem do mycia naczyń. Dodatkowo możemy odtłuścić go myjąc denaturatem. Na osuszonym kubeczku malujemy, co chcemy.

Potrzebne w danym momencie farbki nakładamy na spodeczek, nigdy nie sięgajmy pędzelkiem do słoiczka z farbką, dzięki temu farby będą nam długo służyły.

Zaczynamy nasze dzieło od namalowania konturów, które pozostawiamy do wyschnięcia na kilka godzin (dopiero po wyschnięciu możemy wypełniać kontury kolorami).

Do precyzyjnych wzorów używamy jak najcieńszego pędzelka. Ważne by dobrze wypłukiwać pędzelek w wodzie zanim nabierzemy kolejnej barwy (a po pracy umyjmy dokładnie pędzelki, jeśli farba zostanie na pędzelku zniszczy się on nam).

Jeżeli niechcący narozrabialiśmy i nasz kubeczek jest pełen plam z farbek, możemy je usunąć maczając patyczek do czyszczenia uszu w denaturacie i ostrożnie wycierając niechciane wzory. Uwaga na ubranie! Farbki bardzo trudno sprać z tkaniny. Pamiętajmy też o podwinięciu rękawów!

Denaturat bez problemu kupimy w sklepie spożywczym, a farbki i pędzelki w sklepach z materiałami dla plastyków.

Gotowy kubeczek zostawiamy do wyschnięcia na co najmniej 24 godziny, po czym wypalamy przez pół godziny w piekarniku w temp. 150 stopni C (wstawiamy do zimnego i wypalamy przez pół godziny po osiągnięciu 150 stopni).

Niestety minusem naszej pracy artystycznej jest zapach, jaki wydzielają farbki przy wypalaniu i jaki zostaje przez pewien czas w piekarniku. Dlatego też nie planujmy wypalania naszych arcydzieł tuż przed pieczeniem ciasta, bo niestety będzie pachniało farbami. Farbki są bezpieczne dla zdrowia, lecz warto kubeczek zalać kilka razy wrzątkiem zanim zaczniemy z niego pić gorące napoje.