Wrocławski Festiwal Krasnoludków

różne lokalizacje
🗺
📅 piątek 08.09.2023 do niedziela 10.09.2023
Wrocławski Festiwal Krasnoludków 2022
Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję Wrocławskiego Festiwalu Krasnoludków! Tegoroczna edycja Wrocławskiego Festiwalu Krasnoludków odbędzie się  8-10 września 2023. Jak co roku rozpocznie się on Wielką Paradą Krasnoludków. 

Program:

8 września (piątek)

  • 10.00–10.30 / Rynek, obok pręgierza / Wielka Wrocławska Parada Krasnoludków to od lat obowiązkowy punkt programu Festiwalu. Jak co roku udział w niej wezmą szczudlarze, bębniarze oraz mażoretki, których kolorowy pochód poprowadzi dzieci spod pręgierza do Ogrodu Staromiejskiego.
  • 10.00–14.00 / Ogród Staromiejski, Scena Letnia Wrocławskiego Teatru Lalek / Wielka Wioska Krasnoludków. W programie m.in.: Wielki konkurs plastyczny dla szkół podstawowych i przedszkoli na najpiękniej udekorowaną krasnalową chatkę! Na dzieci będą czekać domki z białego kartonu – do samodzielnej dekoracji. Prace będą oceniane w dwóch kategoriach: przedszkola i szkoły podstawowe. Na twórców najpiękniejszych chatek czekają nagrody! Zgłoszenia grup szkolnych i przedszkolnych przyjmowane będą do 5 września 2023 r. Dodatkowo  konkurs na najlepiej przebraną krasnalową grupę przedszkolaków lub uczniów szkół podstawowych. Zachęcamy wszystkie grupy, które przyjdą tego dnia do Ogrodu Staromiejskiego, do przebrania się w kolorowe, bajkowe stroje krasnoludków. Krasnoludkowe wielkie gry, czyli gry planszowe i edukacyjne w gigaskali. Rozrywka nie tylko dla najmłodszych krasnali – tu każdy znajdzie coś dla siebie! Warsztaty bębniarskie na Scenie Letniej WTL – zapraszamy wszystkie krasnale na warsztaty i pokazy bębniarskie w wykonaniu artystów specjalizujących się w muzyce afrykańskiej i orientalnej. Pokaz krasnala Jasia – połączenie teatru familijnego z klaunadą i sztuką cyrkową. Krasnal Jasio w swoim spektaklu wykorzystuje rekwizyty cyrkowe, takie jak piłki, obręcze, monocykl. Jego poczucie humoru i dystans do siebie rozbawią każdego!
  • 11.00–14.00 / Przystanek tramwajowy Opera / Specjalne bezpłatne kursy zabytkowym Krasnalowym Tramwajem.

9 września (sobota)

  • 11.00–17.00 / Ogród Staromiejski, Scena Letnia Wrocławskiego Teatru Lalek / Wielka Wioska Krasnoludków. Tego dnia wszyscy jesteśmy krasnalami i jak co roku spotykamy się w Ogrodzie Staromiejskim przy Wrocławskim Teatrze Lalek! Fantastyczne bajkowe dekoracje – balony i kolorowe wstążki, kwiaty, grzyby i owady, wielkie ciastka, lody i inne elementy wielkoformatowych dekoracji tematycznych – dzięki nim Ogród zmieni się w bajkową krainę krasnali. Spotkacie tu prawdziwe krasnale, małe i duże – krasnalowi animatorzy, szczudlarze, mimowie i artyści uliczni zadbają o dobrą zabawę i niezapomniane wrażenia! W tym roku odwiedzi was wyjątkowy gość – wielka animowana lalka krasnala. Ponad dwumetrowa ruchoma konstrukcja animowana przez artystów lalkarzy będzie przechadzać się po Ogrodzie, pozować do zdjęć i bawić gości Festiwalu. Na scenie zaprezentujemy krasnalowe bajki i pokazy artystyczne, a w zakątkach Ogrodu znajdzie się masa atrakcji dla starszych i młodszych krasnali. Krasnoludkowe bajki na scenie O każdej pełnej godzinie na Scenie Letniej WTL zagoszczą – jak co roku – premierowe, zupełnie nowe bajki o przygodach wrocławskich krasnali.„Krasnale i Czarodziej” – Bajka o krasnalach, które bardzo się nudzą. Postanawiają wyruszyć w podróż, podczas której poznają Czarodzieja. Co napotkają na swojej drodze? Czy podejmą czekające ich wyzwania? „Pirat i Papuga” –  Pewnego dnia krasnale znajdują starą skrzynię, a w niej książkę o Piracie i Papudze. Niestety nie wiedzą, jak zakończyła się historia bohaterów, ponieważ ostatnie strony książki zostały wyrwane. Krasnale próbują odnaleźć zakończenie historii. Czy dzięki temu przeżyją niesamowitą przygodę? Czy uda im się dowiedzieć, jak potoczyły się losy Pirata i Papugi? „Krasnale i przygoda w zoo” – Bajka o krasnalach, które wracają do szkoły po wakacjach. Nauczycielka – Pani Krasnalowa – organizuje wycieczkę do zoo. Niestety dwa krasnale postanawiają odłączyć się od grupy. Jakie zwierzęta spotkają na swojej drodze? Czego nowego dowiedzą się na ich temat? Każda bajka pojawi się na scenie dwukrotnie. Tegoroczne premiery przygotowały absolwentki AST we Wrocławiu. „Cyrk na kółkach” – pokaz w wykonaniu krasnali kuglarzy. Pokaz umiejętności pantomimicznych, z wykorzystaniem rekwizytów cyrkowych, takich jak maczugi, diabolo, monocykl oraz minirowerek. Krasnalowi artyści zaprezentują wesołe gagi okraszone dużą dawką humoru. Na scenie swoje umiejętności zaprezentują także grupy taneczne z Egurolla Dance Studio.

Krasnalowa Strefa ZOO
W specjalnej strefie przygotowanej przez dział edukacji ZOO Wrocław dzieci zapoznają się z ekologicznymi działaniami na rzecz ochrony zwierząt, poznają zagrożone gatunki zamieszkujące wrocławski ogród zoologiczny i dowiedzą się więcej o kampanii „Dzikie w Mieście”.

Plenerowe ekowarsztaty
Zajęcia, w trakcie których zupełnie samodzielnie wykonacie krasnalowe i ekologiczne pamiątki z Festiwalu, takie jak krasnalowe brody, zdobienia krasnalowych czapek, malowane torby z koszulek i biżuterię ze ścinków. Będą tu na Was czekały także strefa krasnalowych „gniotków” ze starych skarpetek i strefa naturalnych obrazów w przestrzeni z motywem krasnali! Zachęcamy Was do recyklingu – na zajęcia możecie przynieść swoje niepotrzebne już rzeczy, z których stworzymy coś zupełnie nowego! Zabierzcie ze sobą ścinki materiałów, stare t-shirty i skarpetki!

Ścieżka sensomotoryczna Drwala Krasnala
Wykonany z odpadów i naturalnych materiałów fizjoterapeutyczny tor przeszkód, na którym najmłodsze krasnale przeżyją wielką ekologiczną i sensoryczną przygodę!

Krasnalowe miasto
Zbudujmy wspólnie miasto krasnali! Wszystkich budowniczych zapraszamy do wielkiej strefy gigaklocków – znajdziecie tutaj ponad 3000 klocków z pianki oraz 10 000 ekologicznych klocków drewnianych.

Krasnalowa Strefa Gier
Tradycyjne gry planszowe w skali makro! Jedyne w swoim rodzaju gry wielkoformatowe: gigantyczne memory, krzyżówka, sudoku czy kółko i krzyżyk. Gry mają różny stopień trudności, więc i młodsi, i starsi znajdą coś dla siebie. Maxi-gry – maxi-zabawa!

Krasnalowe Wyspy Animacyjne
Przy małych stolikach dzieci będą mogły ozdobić swoje krasnalowe czapeczki lub pomalować buzie, aby wyglądać dokładnie tak, jak ich ulubione krasnale!

Krasnalowa Strefa Bajarzy
W ustronnym zakątku Ogrodu będzie można usiąść i posłuchać bajek czytanych przez wrocławskich aktorów Teatru Muzycznego Capitol.

Warsztaty z ceramiki
Wspólnie z Ceramiką PARADYŻ pobawicie się kształtami, kolorami, formami i stworzycie własnoręcznie zdobione mozaikowe arcydzieło. Bawcie się sztuką i odnajdźcie w sobie prawdziwych artystów!

„Krasnalowy Klub Detektywów” – rodzinna gra miejska
W tym roku zapraszamy wszystkie krasnale do rozwiązania prawdziwej zagadki kryminalnej! Ktoś sieje postrach w świecie krasnali – Syzyfki nie mogą znaleźć swojej kuli, Papa Krasnal ulubionych kapci, a Życzliwkowi zaginął jego piękny słonecznik. Kto za tym stoi? Czy we Wrocławiu grasuje krasnalowy złodziejaszek? Zaintrygowani? Dołączcie zatem do Krasnalowego Klubu Detektywów i rozwiążcie zagadkę!  Na najlepszych detektywów będą czekać nagrody! Gra dla drużyn rodzinnych liczących od 2 do 6 osób. Sugerowany minimalny wiek uczestników to 7 lat. Udział w grze jest bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona – obowiązuje rezerwacja!

Turniej gier planszowych o Puchar Krasnoludka

  • 11.00–14.30 / Mediateka / (edycja dla młodszych uczestników: wiek 4–12 lat)
  • 17.00–20.00 / Awaria Prądu / (edycja dla starszych uczestników: wiek 12+). Po raz kolejny w historii Festiwalu wrocławskie skrzaty postanowiły, że towarzyszyć mu będzie turniej gier planszowych o Puchar Krasnoludka. Najmłodszych fanów krasnoludkowych gier zapraszamy do Mediateki na gry „Tropem wrocławskich krasnali”, krasnalowe „Monopoly” oraz grę karcianą „Krasnalowy quiz”. Sugerowany wiek uczestników to 4–12 lat. Prosimy, aby najmłodsi gracze przybyli z rodzicami lub opiekunami. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody główne oraz puchary. Na wydarzenie obowiązują zapisy. Starsze dzieci (wiek 12+) oraz dorosłych fanów planszówek zapraszamy do kawiarni Awaria Prądu (ul. Szczytnicka 28), gdzie zagramy w „Nidavellir” oraz „W grocie Króla Gór”.
  • 12.00–16.00 / Promenada Staromiejska / Przejażdżka kolejką elektryczną. W tym roku zapraszamy dodatkowo wszystkich chętnych na krótką przejażdżkę festiwalową kolejką elektryczną. Poczujecie się jak w krasnalowej bajce! Kolorowa kolejka będzie kursować po wrocławskiej Promenadzie przy Ogrodzie Staromiejskim.
  • 21.00–24.00 / Ogród Staromiejski, Scena Letnia Teatru Lalek / Krasnalowe Silent Disco to już krasnalowa tradycja! Pozytywna zabawa przy najlepszej muzyce, tyle że… w zupełnej ciszy. Trzy kanały, trzy różne style muzyki – każdy znajdzie coś dla siebie! Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy. Ilość słuchawek ograniczona.

10 września (niedziela)

  • 11.00–14.00 / Mediateka, przestrzeń miejska / „Krasnal Drukarz i zaginione czcionki” – mobilna gra miejska. Krasnal Drukarz pożyczył swoje czcionki drukarskie czarodziejowi Atramencjuszowi. Niestety niezdarny czarownik zgubił je we Wrocławiu! Teraz Drukarz musi je odnaleźć, a o pomoc prosi właśnie Was. Wybierzcie się na spacer po centrum Wrocławia, poznajcie mieszkające tu krasnale i pomóżcie Drukarzowi odnaleźć zaginione czcionki. Czekają na Was zadania wymagające kreatywności i spostrzegawczości. W punkcie startu otrzymacie gadżety, które przydadzą się Wam w kontaktach z krasnalami. Dla wszystkich drużyn, które ukończą grę, przygotowano upominki, a 9 drużyn z najlepszymi wynikami otrzyma nagrody. Dzieci w wieku 6–12 lat zapraszamy wraz z opiekunami. Trasa gry liczy niespełna 4 km. Wstęp wolny. Gra dostępna w językach polskim, ukraińskim i angielskim. Drużyny biorące udział w grze mogą liczyć maksymalnie 4 osoby, w tym przynajmniej 1 dorosły i 1 dziecko. Gra odbywa się w bezpłatnej aplikacji ActionTrack. Aby wziąć udział w grze, należy zainstalować w smartfonie aplikację, włączyć GPS i dostęp do Internetu. Nie obowiązują zapisy! Liczba uczestników jest nieograniczona, a proces rejestracji odbywa się po uruchomieniu aplikacji.
  • 12.30–13.30 / Muzeum Miejskie Wrocławia (Sukiennice 14/15) / „Karzełki i olbrzymy w mitach skandynawskich” – zajęcia na podstawie prezentacji multimedialnej. Gawęda o mitach wikingów, w których występują magiczne postacie o nadprzyrodzonych mocach – karzełki i olbrzymy. Opowieść ubarwią wyświetlane reprodukcje obrazów przedstawiających mityczne postacie. Rezerwacja miejsc w Dziale Pedagogicznym Muzeum, tel. (71) 347 16 96 w. 332.
  • 12.00–13.30 / pod pomnikiem Aleksandra Fredry /„Śladami krasnali wrocławskich” – zajęcia terenowe. Niezwykły spacer po Rynku i okolicy w poszukiwaniu najmniejszych mieszkańców Wrocławia. Dowiecie się, jaką rolę odgrywają one w życiu wrocławian i z jakimi miejscami są związane. Uwaga! Odbycie się zajęć terenowych jest uzależnione od warunków pogodowych. Zbiórka uczestników pod pomnikiem Aleksandra Fredry. Zajęcia są skierowane do dzieci w wieku 6–12 lat oraz ich opiekunów. Ilość miejsc ograniczona. Rezerwacja miejsc w Dziale Pedagogicznym Muzeum, tel. (71) 347 16 90 w. 27. Więcej informacji
  • 12.00 / Muzeum Etnograficzne (ul. Traugutta 111/113) / „Krasnoludki jak malowanie!” – zajęcia dla dzieci Makatki to haftowane lub drukowane serwetki, które niegdyś wieszano na kuchennych ścianach. Na makatkach haftowano wszystko to, co najpiękniejsze – kosze z owocami, girlandy kwiatów, śliczne panie, czyściutkie kuchnie i wesołe kuchareczki, jelonki, postacie z bajek no i oczywiście krasnoludki! Krasnoludki przy pracy, rozmawiające ze zwierzątkami, wędrujące, pływające na łódkach i przeżywające przeróżne leśne przygody. Z okazji Wrocławskiego Festiwalu Krasnoludków w Muzeum zostanie zaprezentowana wystawa poświęcona tym szlachetnym stworzeniom. Podczas spotkania każdy będzie mógł wykonać malowaną makatkę inspirowaną dawnymi makatkami kuchennymi. Dla najbardziej ambitnych mamy zadanie specjalne – wyhaftowanie krasnalowej makatki! Wstęp wolny. Zapisy w tygodniu poprzedzającym zajęcia: edukacja@muzeumetnograficzne.pl lub (71) 344 33 13 (od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00–16.00). Prosimy o informację w przypadku rezygnacji z uczestnictwa w zajęciach.
  • 10.00–14.00 / Muzeum Poczty i Telekomunikacji (ul. Zygmunta Krasińskiego 1) / „Stwórz własnego krasnala!” – warsztaty dla dzieci. Podczas warsztatów wykonacie kartki pocztowe z własnym krasnalem, wykorzystując dostępne szablony pocztówek, kolorowe serwetki, pompony, wstążki i inne materiały plastyczne. Warsztaty mają formę otwartą – zapraszamy wszystkich chętnych.

Wydarzenia towarzyszące

8–10 września, plac Solny
Zapraszamy do pełnej radości i inspiracji przestrzeni Paradyż Home na placu Solnym. Wśród zaplanowanych atrakcji dla dużych i małych znajdziecie m.in.:

  • Warsztaty z techniki cyjanotypii z Olką Barczak (piątek, godz. 13.00)
    Zajęcia dla entuzjastów kolorów, małych artystów i pasjonatów designu. W trakcie warsztatów dowiecie się naprawdę dużo o kolorach, zwłaszcza o niebieskim. Niebieski to kolor morza i nieba, ulubiony kolor świata. Uczestnicy warsztatów wykonają własne małe niebieskie dzieła sztuki w starej technice cyjanotypii i poznają historię koloru Bałtyku.
  • Gwiazdy wielkiego formatu! – czytanie bajek (piątek, godz. 18.00)
    Piękne opowieści, magiczne historie – bajki, baśnie, wiersze i wierszyki czytane przez wspaniałego artystę Macieja Musiałowskiego – człowieka sztuki, obdarzonego zjawiskowym, muzycznym głosem!
  • Warsztaty z projektowania i sensoryki z Jo Jurgą
    Podczas warsztatów będziecie mieli niepowtarzalną okazję zajrzeć w głąb siebie i zrozumieć, dlaczego nasze zmysły zasługują na dopieszczenie. Dowiecie się, bez którego zmysłu nie moglibyśmy przeżyć i jak powinno się projektować, by żyć lepiej.
  • „Zdrowe słodycze” – warsztaty kulinarne z Katarzyną Gubałą (sobota, godz. 16.00–18.00)
    Słodycze bez cukru? To możliwe! Zdrowe „kulki mocy” wypełnione pysznymi bakaliami czy czekoladowy krem do smarowania kanapek… bez odrobiny cukru. A do tego wszystko dziecinnie łatwe!
  • Warsztaty z budowania domków dla krasnali (niedziela, godz. 10.00–12.00)

Jeśli marzycie o tym, by w Waszym domu zamieszkał prawdziwy krasnal, musicie mu przygotować odpowiednie lokum! Przyjdźcie do nas i zbudujcie niepowtarzalny domek dla krasnoludka. Kto wie, może już za chwilkę zamieszka w nim mały skrzat?

Wielki krasnal!
Podczas trwania wydarzenia każdy, kto przyjdzie na plac Solny, będzie mógł wziąć udział w tworzeniu mozaikowego krasnala! Niech każdy dołoży ceramiczną cząstkę, by powstało piękne wspólne dzieło – gigantyczny krasnal, jakiego Wrocław jeszcze nie widział! Więcej informacji na fanpage’u Ceramika Paradyż.

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent