FMH mobile

Chronię lasy. Segreguję!

📅 poniedziałek 28.09.2015 do środa 04.11.2015
Chronię lasy. Segreguję!

Efektem akcji ma być podniesienie poziomu selektywnej zbiórki i recyklingu kartoników. Dodatkowo, mieszkańcy dowiedzą się, co zrobić, aby praktycznie bez wysiłku znacząco zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko i chronić lasy.

Patronat nad akcją objął Prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski, a zorganizowały ją firmy Tetra Pak oraz MPO z Krakowa. W jej przygotowanie czynnie włączył się Wydział Kształtowania Środowiska UM Krakowa.

Akcja trwać będzie od 17 września do 4 listopada i obejmuje działania:

Prowokację ekologiczną w formie instalacji (17 września, Bulwar Czerwieński na wysokości ul. Smoczej). Ciekawa i prowokacyjna instalacja, w obrazowy sposób pokaże, jak ważne jest pozyskanie surowców wtórnych (np. celulozy) z opakowań. Intencją organizatora jest zaintrygowanie przechodniów i pokazanie, jak wielu drzew nie trzeba będzie ścinać – jeśli potraktujemy opakowania jak wyjątkowo cenne surowce wtórne i oddamy je do recyklingu!

Wystawę edukacyjną (17 – 20 września, Bulwar Czerwieński). Przechodnie będą mogli obejrzeć bogato ilustrowane plansze, pokazujące: dlaczego segregacja opakowań jest tak ważna, jakie są korzyści z recyklingu kartonów po płynnej żywności, dlaczego decyzje zakupowe i nasza świadomość jako konsumentów ma wpływ na ochronę lasów. Pokażemy też, na czym polega proces recyklingu, co powstaje w wyniku tego procesu oraz jaki system gospodarowania odpadami obowiązuje na terenie Krakowa.

Ekoklubik – animacje dla dzieci (19 września, Bulwar Czerwieński). Przez cały dzień zapraszać będziemy dzieci w wieku szkolnym wraz z rodzicami do wspólnej ekozabawy. Już od 10.30 zaproponujemy młodym uczestnikom akcji malowanie miasteczka papierowych domków (z recyklingu), zajęcia plastyczne, ruchowe, konkursy, układanie wielkich puzzli, a nawet ekoaerobik. Od 10.30 do 15.30 odbywać się będą pokazy przygotowania papieru czerpanego z kartoników po mleku i sokach. Będziemy budować, śpiewać, skakać, segregować. Na dzieci czekają balony, stanowisko do malowania buziek, rusałka, leśnik, pan Karton i Pan Drzewo, którzy opowiedzą o tym, jak żyć eko i rozdadzą upominki. W konkursach przewidziano symboliczne nagrody rzeczowe.

Kampania edukacyjna w środkach masowego transportu w Krakowie. Od 21 września do 2 października w prawie 300 autobusach i tramwajach w Krakowie emitowany będzie krótki film edukacyjny, zachęcający do prawidłowej segregacji kartoników. Film wyświetlony zostanie około 200 000 razy.

Gra Miejska (28 września – 19 października). Konkurs w formie podchodów dla uczniów klas IV-VI ze szkół podstawowych i gimnazjów. Jest to wyjątkowo atrakcyjna dla dzieci przygoda edukacyjna, okazja do wyjścia ze szkoły, nauki w niekonwencjonalny sposób, zabawa, która pozwala na rywalizację, integrację, poznanie własnego miasta. Polega na odnalezieniu 6 plansz na 2,5 kilometrowej trasie oraz udzieleniu odpowiedzi na zamieszczone na nich zagadki dotyczące segregowania odpadów. Dla zwycięzców, w dwóch kategoriach wiekowych, czekają bardzo atrakcyjne nagrody rzeczowe – sprzęt RTV, nagrody książkowe, dyplomy oraz bilety do kina.

Pakiety edukacyjne dla szkół. W czasie trwania akcji na adres szkół podstawowych i gimnazjalnych prześlemy pakiet z materiałami edukacyjnymi dla dzieci.

Akcje towarzyszące w mediach społecznościowych. We wrześniu i październiku, poprzez kanał Facebook dotrzemy do ok. 200 – 300 000 osób z informacją o akcji, jej celach oraz – mamy nadzieję – zaangażujemy użytkowników do wspólnej zabawy.

Konferencja prasowa (4 listopada, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha). Dziennikarze z lokalnych i ogólnopolskich mediów dowiedzą się w jej trakcie o wynikach akcji, badania świadomości ekologicznej krakowian. Wspólnie obalimy kilka mitów związanych z opakowaniami. Konferencja odbędzie się w leśnej scenerii, w otoczeniu smakowitych borowików i innych leśnych przysmaków. Wszystko to po to, by jeszcze bardziej pokazać piękno i bogactwo lasów, a dzięki segregacji, wspólnie promować ich ochronę.

Uroczyste podsumowanie akcji, wręczenie nagród i koncert zespołu Recycling Band  (4 listopada, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha). Zwycięzcy konkursu „Gra Miejska" podczas gali otrzymają nagrody rzeczowe. Wyświetlimy film o recyklingu kartoników. Podsumujemy akcję zbiórki makulatury. A na koniec wszystkich uczestników zaprosimy na wyjątkowy koncert zespołu, który instrumenty wykonuje z… odpadów.

Integralną częścią akcji będą też programy telewizyjne na temat recyklingu kartoników po mleku i sokach – np. Ekoagent, który zrealizuje TVP Katowice.

Więcej o Akcji: www.chronielasy.pl