Zaplanuj wakacyjny remont dziecięcego pokoju!

Zaplanuj wakacyjny remont dziecięcego pokoju!

Wakacje to nie tylko czas wypoczynku. Dla wielu osób to również dobry moment na wykonanie prac remontowych. Planujesz remont pokoju dziecka? Zdecyduj się go przeprowadzić w czasie, gdy Twoja pociecha wyjedzie na kolonie albo obóz letni.

W tym artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę, planując wakacyjny remont pokoju dziecka. Dowiedz się, jak szybko, niedrogo i przede wszystkim skutecznie przeprowadzić prace remontowe i sprawić tym samym niespodziankę dziecku.

Kiedy zacząć remont?

Najlepszym czasem na przeprowadzenie prac remontowych jest okres, gdy mamy nieograniczony dostęp do pomieszczenia. Dzięki temu możemy przeprowadzić go szybko i bezproblemowo. Dlatego też najbardziej odpowiedni wydaje się czas wakacji, ewentualnie zimowych ferii.

Jak zaplanować remont?

Podstawą każdego remontu jest dobry plan. Zdecyduj więc, jakie prace chcesz przeprowadzić i co wymienić w pomieszczeniu. Zaplanuj realny harmonogram kolejnych etapów działania w taki sposób, aby zmieścić wszystkie zadania w czasie, gdy dziecko przebywa na wakacyjnym wypoczynku. Oblicz, ile puszek farby albo metrów kwadratowych paneli potrzebujesz, aby później jednorazowo zrobić zakupy w dobrym markecie budowlanym, np. sklepie Castorama https://www.castorama.pl/. Pamiętaj, że poza podstawowymi materiałami potrzebujesz również niezbędne akcesoria, takie jak folia malarska, listwy przypodłogowe, wałek, pędzle i inne elementy.

Planując zmiany w pomieszczeniu, pamiętaj o podziale pokoju na trzy strefy: zabawy, snu i nauki. Dziecko powinno mieć wydzieloną odpowiednią przestrzeń do zabawy, dobrze oświetlone biurko do nauki oraz znajdujące się możliwie najdalej od okna łóżko do wypoczynku.

Dopasuj stylistykę pomieszczenia do wieku i zainteresowań dziecka. Zainwestuj w odpowiednie dodatki, które łatwo jest wymienić w przypadku np. zmiany hobby malucha. Dlatego najlepiej wybierz praktyczne meble utrzymane w stonowanej kolorystyce, a do tego dobierz stosowne gadżety, np. poduszki, zasłony czy naklejki na meble albo ścianę. Zdecyduj się na pastelową, stonowaną kolorystykę w pomieszczeniu, która działa wyciszająco i uspokajająco na dziecko, co jest szczególnie ważne w okresie wieczornym, gdy pociecha szykuje się do snu. Zbyt wiele żywych, jaskrawych kolorów może w dłuższej perspektywie męczyć i prowadzić do zbytniego pobudzenia dziecka.

Sufity podwieszane w pokoju

Jeśli planujesz wprowadzić w pokoju dziecka większe zmiany, zdecyduj się na podwieszane sufity. To modny i praktyczny element wyposażenia wnętrz, zapewniający wiele możliwości aranżacyjnych. Sufity podwieszane pozwalają wyciszyć pomieszczenie oraz obniżyć strop.

Decydując się na to rozwiązanie, pamiętaj o zakupie solidnych, wysokiej jakości materiałów. Możesz wybierać spośród płyt gipsowo-kartonowych, płyt z wełny drzewnej lub płyt z wełny mineralnej. Wersje wełniane dodatkowo stanowią barierę dla płomieni w razie pożaru, zapewniają więc bezpieczeństwo pomieszczenia.

Jakie meble wybrać?

Jeśli poza pracami remontowymi planujesz również wymianę umeblowania, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim zwróć uwagę na materiał, z jakiego są wykonane meble. W przypadku pokoju dziecięcego ważne jest, aby był on wytrzymały, a przy tym łatwy w czyszczeniu. Do pokoju małego dziecka lepiej nie wybierać eleganckich mebli wykonanych z drewna, które mogą zostać w łatwy sposób zniszczone przez rozrabiającego malucha. Zdecyduj się na specjalne modele przeznaczone dla dzieci. Ich atutem jest odpowiednia, dopasowana do wzrostu dziecka wielkość, funkcjonalność, a także bezpieczeństwo.

Bardzo ważnym elementem pomieszczenia dziecięcego jest strefa do nauki. Biurko i krzesło powinny zostać dostosowane do wzrostu dziecka, co pozwoli zmniejszyć ryzyko występowania wad postawy. Jeśli nie chcesz co roku wymieniać tych mebli, zdecyduj się na modele, które „rosną” wraz z dzieckiem. To umeblowanie, w których możesz dowolnie ustawiać wysokość, dostosowując ją do wymagań pociechy.

Drugim najważniejszym elementem wyposażenia pokoju dziecka jest łóżko. Powinno ono być wygodne i również dopasowane do wzrostu i wagi dziecka. Możesz zdecydować się na odpowiednio długi model, który posłuży dziecku przez kilka lat. Zwróć jednak uwagę na to, aby łóżko nie było zbyt wysokie, ponieważ młodsze dziecko może mieć problemy z wchodzeniem i schodzeniem z łóżka. Ważną kwestią jest też bezpieczeństwo mebla. Łóżko powinno być zrobione z materiałów dobrej jakości. Zobacz, czy nie ma ostrych krawędzi albo wystających drzazg. Mebel ten musi być też bardzo wytrzymały. Skakanie po łóżku to częsta zabawa dzieci, dlatego należy zwrócić uwagę, aby umeblowanie było wystarczająco solidne, by wytrzymać tego rodzaju dziecięce harce.

Ważnym elementem łóżka jest materac. Najlepszym wyborem są materace o średnim stopniu twardości. Zbyt miękki model może prowadzić do odkształcenia powierzchni, co skutkuje trudnościami w zasypianiu i niewłaściwą postawą dziecka, z kolei modele zbyt twarde nie są właściwe dla kręgosłupa.

Chcesz wiedzieć więcej na temat prac remontowych w domu czy ogrodzie? Interesuje Cię drewno do urządzenia ogrodu? Sprawdź.

 

 

Materiał promocyjny
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
 
ZOBACZ TAKŻE:meblepolecamy