Wirtualne spacery po pięknych polskich parkach narodowych

Wirtualne spacery po pięknych polskich parkach narodowych
📖 Czyta się średnio w 7 min. 🕑

Czy widzieliście wszystkie polskie parki narodowe? Zapewne nie raz, w czasie wakacji lub weekendowych wypadów, zawędrowaliście do wielu, a może nawet jeden z nich jest raptem na wyciągnięcie ręki?  Niezależnie od tego, czy polskie parki narodowe znacie i jak często w nich  bywacie, na pewno z przyjemnością pospacerujecie po tych wspaniałych terenach razem z nami!

W Polsce obecnie znajdują się 23 parki narodowe, a każdy z nich odznacza się naturalnym pięknem i bogactwem krajobrazu. Ich różnorodność zachwyca i przyciąga tłumy wielbicieli przyrody – nic dziwnego, bo występujące tam imponujące formacje skalne, przejrzyste jeziora, geste lasy oraz niezwykła fauna i flora są naprawdę warte poznania. Często w parkach znajdziemy specjalnie przygotowane centra dydaktyczne oraz muzea przyrodnicze. Z uwagi na fakt, że są to obszary chronione ze względu na swoje walory, parki można zwiedzać wyłącznie w wyznaczonych obszarach i po określonych szlakach.

Zapraszamy Was na wirtualne spacery – odkryjcie z nami urokliwe zakątki parków narodowych w naszym kraju! Może wśród nich odszukacie Wasz ulubiony park – taki, do którego często zaglądacie?

Pieniński Park Narodowy – spacer pierwszy i spacer drugi

Pieniński Park Narodowy zajmuje najpiękniejsze obszary Pienin Właściwych – warto wymienić Masyw Trzech Koron, Pieniny Czorsztyńskie, Pieninki i Przełom Dunajca. To jeden z najczęściej odwiedzanych polskich parków narodowych, a to właśnie ze względu na jego walory przyrodnicze i niesamowite widoki. Jedną z największych atrakcji jest słynny spływ Dunajcem, lecz turyści chętnie zdobywają również Trzy Korony oraz Sokolicę, z których roztaczają się cudowne widoki na przełom Dunajca, Tatry oraz Beskid Sądecki.

Pieniński Park Narodowy

Babiogórski Park Narodowy – spacer

Park położony jest w Polsce południowej przy granicy ze Słowacją. Na terenie parku znajduje się masyw Babiej Góry oraz najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego Diablak.  Na terenie parku występują aż 54 gatunki roślin objętych ochroną. Spotkać można tu bardzo rzadkie typy roślin, np. okrzyn jeleni, tocja karpacka czy zimoziół północny – prawda, że fajne nazwy?

Babiogórski Park Narodowy

Tatrzański Park Narodowy – ‪Głowa do GÓRY#‎tatrypoczekają‬

Tatry to jedyne w Polsce góry o charakterze alpejskim i jedyne w Polsce miejsce, gdzie żyją kozice i świstaki. Jest tu bardzo zielono – aż 70 proc. parku zajmują lasy i kosodrzewina. Park jest również jednym z najchętniej odwiedzanym polskich parków , a turystów nie odstraszają ani strome podejścia, ani głębokie przepaście, ani kaprysy pogody. Po prostu w Tatrach każdy znajdzie coś dla siebie: Hala Gąsienicowa, Morskie Oko, Dolina Chochołowska, Rysy, Giewont, Kasprowy Wierch, Dolina Pięciu Stawów Polskich, Dolina Kościeliska, Orla Perć – tutejsze atrakcje  można wymieniać bez końca.

Tatrzański Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy – wirtualny spacer zielonym szlakiem + Brama Krakowska

Wypad w okolice Ojcowa to  świetny sposób na weekendowy relaks mieszkańców Małopolski i Śląska. Park znajduje się w województwie małopolskim, w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i jest najmniejszym z polskich parków narodowych. Chyba każdy kojarzy fantazyjną formację skalną nazywaną Maczugą Herkulesa czy Zamek w Pieskowej Skale – znajdują się ona właśnie tu.
Na przybywających do Ojcowskiego Parku Narodowego czekają jednak nie tylko niezwykłe formy geologiczne, malownicze zamki, jaskinie i „kaplica na wodzie”, a też wiele legend –  choćby o Władysławie Łokietku, który schronił się  w jednej z tutejszych grot przed czeskimi wojskami, a w zmyleniu pogoni pomogła mu pajęcza sieć.

Ojcowski Park Narodowy

Gorczański Park Narodowy – Polana Łonna oraz Pomnik Liberatora

Ten park, położony zaledwie 60 km od Krakowa, to doskonałe miejsce na aktywny odpoczynek. Jeśli zatem jesteście miłośnikami wędrowania po lasach i odpoczywania na halach – polecamy Gorce. Park obejmuje centralne pasmo Gorców, m.in. masywy Turbacza i Gorca. Największym naturalnym bogactwem tych gór jest puszcza karpacka. Najmniej zmienione przez człowieka są dolnoreglowe lasy mieszane, zaś najwyższe wzniesienia porasta bór świerkowy.

Gorce

Bieszczadzki Park Narodowy – spacer

Niedźwiedzie brunatne, rysie, wilki i żbiki wybrały Bieszczady, bo uwielbiają miejsca położone z dala od cywilizacji. Leśna głusza, gdzie świat przyrodniczy nie zmienił się chyba od setek lat zachwyca i daje chwilę oddechu od codzienności.
Bieszczadzki Park Narodowy to największy polski park górski, ale ten park chroni nie tylko najwyższy pas górnego masywu Bieszczady Zachodnie, ale wszystkie krajowe duże ssaki i drapieżniki. Choćby wspomniane niedźwiedzie – tam mieszka ok. 80% wszystkich żyjących w Polsce. Park można przemierzać na różne sposoby: oczywiście piechotą , konno – to jedyny park narodowy w Polsce, który propaguje turystykę konną bądź też  odważyć się na wyprawę wzdłuż dawnej linii kolejowej na pokładzie drezyny napędzanej siłą własnych mięśni.

Bieszczadzki Park Narodowy

Karkonoski Park Narodowy – spacer

Karkonoski Park Narodowy to jeden z najstarszych parków narodowych w Polsce.  Park znajduje się w Sudetach Zachodnich w południowo-zachodniej części kraju przy granicy z Czechami  i obejmuje szczytowe partie Karkonoszy wraz ze Śnieżką oraz dwie enklawy – Wodospad Szklarki i Chojnik. Znajdziemy tam grupy skał o fantastycznych kształtach, rumowiska skalne, cyrki polodowcowe i jeziora górskie, a także liczne źródła i potoki. To właśnie do tego parku można wybrać się w poszukiwaniu zjawiskowych wodospadów – podziwiać tu można choćby najwyższy wodospad w polskich Sudetach Wodospad Kamieńczyka.
W Parku występuje ponad tysiąc gatunków roślin oraz wiele gatunków zwierząt leśnych – warto tu wspomnieć o wydrach, jeleniach, sarnach europejskich, lisach rudych, wilkach i rysiach oraz 16 gatunkach nietoperzy, a także o bardzo ciekawym muflonie śródziemnomorskim sprowadzonym tu na początku XX wieku z Korsyki.

Karkonoski Park Narodowy

Park Narodowy Gór Stołowych – spacer po Błędnych Skałach

Park jest położony na terenie Sudetów Środkowych na południowym zachodzie ziemi kłodzkiej, przy granicy polsko‐czeskiej.  Na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych znajdują się tak wyjątkowe miejsca, jaki i Błędne Skały. Pierwszy z nich to najwyższy szczyt Gór Stołowych, a w Błędnych Skałach można podziwiać wyjątkowe labirynty utworzone przez fantazyjne formacje skalne urozmaicone o tereny leśne, łąki i torfowiska.

Szczeliniec Wielki

Kampinoski Park Narodowy – spacer

Park obejmuje tereny Puszczy Kampinoskiej, która jest pozostałością po Puszczy Mazowieckiej w pradolinie Wisły, w zachodniej części Kotliny Warszawskiej. Ten park jest chyba jedynym tak wielkim kompleksem leśnym na świecie, który bezpośrednio sąsiaduje z ogromną metropolią.
O wyjątkowym charakterze Puszczy Kampinoskiej decyduje współistnienie dwóch typów krajobrazu – rozległych bagien oraz piaszczystych wydm, częściowo porośniętych sosnowym lasem. Własnie te wydmy uważane są za najlepiej zachowany kompleks wydm śródlądowych w skali Europy.

Kampinos

Roztoczański Park Narodowy – spacer

Roztoczański Park Narodowy położony w środkowo-wschodniej części Polski, w województwie lubelskim kojarzy się przede wszystkim z ciszą i spokojem, nie jest tu tak tłoczno jak w bardziej popularnych parkach. Teren parku w ponad 90 procentach zajmują lasy. Założono tu hodowlę koników polskich – konik  jest nawet symbolem parku. Zatem, jeśli chcecie wybrać się w miejsce, w którym znajdziecie prawdziwy odpoczynek odwiedźcie południowe krańce województwa lubelskiego, na przykład miejscowość Zwierzyniec, która jest bazą wypadową dla udających się do parku.

Roztoczański Park Narodowy

Wigierski Park Narodowy – spacer

Jeden z największych parków narodowych w Polsce, Wigierski Park Narodowy położony jest na północnym skraju Puszczy Augustowskiej, a prawie cały obszar parku leży w środkowej części dorzecza rzeki Czarna Hańcza, dopływu Niemna. Krajobraz tego parku jest efektem pracy lodowców, które niegdyś pokrywały te tereny, dlatego wygląd parku zapiera dech. Najcenniejszą jego częścią jest Jezioro Wigry, którego głębokość przekracza 70 metrów.
Park jest idealnym miejscem dla wszystkich, którzy chcą nacieszyć się bliskością natury oraz krajobrazami jak z bajki. Jeziora – których jest tu łącznie ponad 40 oraz lasy zachęcają do aktywnego wypoczynku, można też przejechać się leśną kolejką wąskotorową, wyruszyć na poszukiwanie storczyków albo podejrzeć bobry przy pracy.

Wigry

Poleski Park Narodowy – spacer

Park położony w województwie lubelskim, obejmujący liczne bagna, torfowiska, stawy i jeziora krasowe oraz naturalne kompleksy leśne z bogactwem zwierząt i roślinności. Prawie cały teren parku zajmują równiny torfowe, jedynie w części środkowej wznosi się niewysoki, płaski garb wapienny. Na terenie parku można podziwiać namiastkę tundry lub lasotundry.

Poleski Park Narodowy

Monika Konieczny

Monika Konieczny

Na co dzień zabiegana mama nastolatków oraz zaangażowana redaktor od zadań codziennych i specjalnych. Z wykształcenia automatyk i matematyk, a z zamiłowania korektorka tekstów, miłośniczka literatury pięknej (zwłaszcza dziecięcej), muzyki operowej i filmowej oraz podróży małych i dużych. Niedawno odkryła nową pasję - ogród, w którym bez przerwy coś kopie, sadzi i przesadza, by świat był piękniejszy i bardziej kolorowy.

monikak@miastodzieci.pl

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent