Praca zdalna – czy da się ją połączyć z opieką nad dzieckiem?

Praca zdalna – czy da się ją połączyć z opieką nad dzieckiem?

Praca zdalna to coś, na co może pozwolić sobie coraz więcej osób. Pracodawcy zauważają bowiem, że obecność pracownika w biurze nie zawsze jest niezbędna do tego, aby wykonywał on swoje obowiązki w profesjonalny sposób. Co jednak zrobić w momencie, gdy praca zdalna została nam poniekąd narzucona, a w domu oprócz nas przebywa też dziecko, które domaga się uwagi? Czy można połączyć pracę zdalną z opieką nad dzieckiem w taki sposób, aby nie ucierpiała na tym nasza wydajność w pracy? Wbrew pozorom jest to możliwe, jednak trzeba wiedzieć jak połączyć obie te rzeczy.

Jak pracować wydajnie mając w domu dziecko?

Wykonywanie pracy w warunkach domowych ma swoje minusy, które warto znać jeszcze przed podjęciem się takiego sposobu wykonywania firmowych obowiązków. Przede wszystkim problem może stanowić samodyscyplina, a właściwie jej brak. W domu czeka na nas bowiem wiele rozpraszaczy, które mogą sprawiać, że będziemy pracować wolniej lub też będziemy czerpali z pracy mniejszą satysfakcję niż wcześniej.

Kluczem jest odnalezienie balansu, szczególnie jeśli w domu znajduje się dziecko, które bardzo łatwo może rozproszyć uwagę pracującego rodzica. Dobrym pomysłem jest zorganizowanie domowego biura, czyli przestrzeni, która będzie służyła jedynie do pracy. Dziecko powinno wiedzieć, że gdy rodzic znajduje się w swoim domowym biurze, to nie należy mu przeszkadzać.

Jeśli nie możesz pozwolić sobie na zorganizowanie biura w osobnym pomieszczeniu, to zadbaj, chociaż o osobny stolik lub biurko np. w salonie, gdzie w czasie pracy będzie bawić się dziecko. Maluch będzie mógł cały czas mieć Cię na oku i być może nie będzie co chwilę domagał się uwagi. Warto także ustalić rytm dnia. W momencie, gdy jeden rodzic pracuje, drugi może opiekować się dzieckiem i na odwrót. Dziecko powinno wiedzieć, że gdy pracujesz, nie można Ci przeszkadzać, ponieważ musisz się skupić. Jest to też dobra nauka samodzielności dla dziecka. Jeśli jednak nie zdaje, to egzaminu konieczne może być skorzystanie z pomocy opiekunki lub kogoś bliskiego.

Jak znaleźć pracę zdalną?

Chcesz pracować zdalnie, ale Twoja firma nie pozwala na takie rozwiązanie? W takiej sytuacji warto przejrzeć oferty pracy online. Obecnie wiele firm umożliwia pracownikom pracę zdalną,  nawet jeśli dopiero zaczynają oni zatrudnienie w firmie. Praca zdalna jest w tym momencie bardziej dostępna niż jeszcze kilka lat temu i warto z tego korzystać – szczególnie jeśli wiesz, że poradzisz sobie z połączeniem obowiązków zawodowych z opieką nad dzieckiem. Najlepszym rozwiązaniem może być praca zdalna w elastycznych godzinach. Swoje obowiązki będziesz wykonywać w momencie, gdy dziecko będzie znajdowało się pod opieką innej osoby, lub, gdy będzie spało.

 

 

 

Materiał promocyjny
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:poradypraca