Odczytywanie godziny na zegarku – jak nauczyć dziecko?

Odczytywanie godziny na zegarku – jak nauczyć dziecko?

Nauka odczytywania godzin na zegarze wskazówkowym odbywa się w pierwszych klasach wczesnoszkolnych. Nie da się ukryć, że mali uczniowie bardzo często mają z tym sporym problem. Taka wiedza staje się jednak przydatna, jeśli weźmiemy pod uwagę codzienne funkcjonowanie całej rodziny. Umiejętność odczytywania godziny przydaje się chociażby do wyznaczania czasu na zabawę czy pory obiadu. Podpowiadamy, jak w formie zabawy nauczyć dziecko odmierzania czasu.

Przydatne gadżety do nauki odmierzania czasu

W standardowej formie zegar można rysować na kartce albo wykonać go z kartonu, koniecznie z ruchomymi wskazówkami, które można dowolnie ustawiać. Można też nabyć profesjonalny zegar do nauki czasu, na przykład wykonany z drewna. Producenci tych najlepszych zabawek edukacyjnych oferują zegary świetnej jakości, kolorowe, nierzadko z bajkowym motywem i koniecznie wyraźnymi liczbami, które wręcz zachęcają do nauki poprzez zabawę. Nie ma wątpliwości, że to jedna z lepszych zabawek edukacyjnych.

Przedstaw podstawowe pojęcia czasu

Opowiedz dziecku, czym jest czas i dlaczego ten jest tak ważny w naszym życiu. Przedstaw pojęcie godziny, minuty, kwadransa, sekundy. To podstawy, które pozwolą lepiej zrozumieć tajniki poruszania się wskazówek zegara. Zamieniajcie godziny w minuty, a minuty w sekundy. Przedstaw też maluchowi podział dnia na konkretne pory i fazy. Dobrze sprawdzą się tutaj przykłady z codziennego życia i przytaczanie aktywności całej rodziny

Nauka pełnych godzin

By dziecko sprawniej nauczyło się odczytywania czasu na zegarze wskazówkowym, warto wprowadzić go w ten świat, zaczynając od nauki pełnych godzin, pomijając w pierwszym etapie wskazówkę minutową. To też dobry moment na wyjaśnienie działania wskazówki godzinowej i tej minutowej.

Liczenie od ogółu do szczegółu

Poznawanie zegara powinno odbywać się od liczenia poszczególnych godzin, a potem minut. Najlepiej zacząć od wyliczeń co 5 minut, potem co kwadrans i co pół godziny, by później przejść do liczenia minut.

Pamiętajmy, że nauka zegara musi odbywać się regularnie. Nie zniechęcajmy się, kiedy dziecko ma trudności z odmierzaniem czasu. Umiejętności odczytywania czasu z wykorzystaniem wskazówek muszą być utrwalane. Uznaje się, że to jedna z najbardziej przydatnych sprawności, ale też ta, z którą mały uczeń może mieć najwięcej trudności. Pod koniec trzeciej klasy dziecko powinno już sprawnie radzić sobie z odczytywaniem konkretnej godziny wraz z minutami. Przydają się działania matematyczne, które zresztą wdrażane są w procesie podstawowego programu edukacji szkolnej.

Więcej ciekawych inspiracji oraz porad np. jeśli chodzi o zabawki sensoryczne można znaleźć w sklepie Sklep.Raczkujemy.pl.

Kurs online - Jak zachęcić dziecko do nauki

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Artykuł powstał we współpracy z firmą Sklep.Raczkujemy.pl

 

 

 

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie