Najlepsze bajki dla małych dzieci

Najlepsze bajki dla małych dzieci

Planując aktywności dla dziecka, warto zadbać, by spędzony na nich czas był ciekawy i rozwijający. Obok logicznego myślenia nie zaszkodzi zadbać o kształtowanie zdolności językowych pociechy. Jakie zabawy pomagają rozwijać dziecko w tym zakresie?

Gry czy czytanie bajek?

Na bogacenie się słownictwa i rozwój umiejętności językowych dobrze wypływają gry słowne, np. zabawy typu anagram czy krzyżówki online. Popularnością cieszą się Scrabble oraz ich internetowa wersja popularna w Danii, Wordfeud snyd.

Tego rodzaju aktywności sprawdzą się jednak w przypadku starszych dzieci i dla wielu mogą okazać się zbyt poważne. Maluchy potrzebują prostszych i atrakcyjniejszych przekazów, opartych na historyjkach. Dlatego doskonałym sposobem na zajęcie uwagi dziecka są bajki do czytania. Pozwalają one nie tylko zapewnić rozrywkę małemu odbiorcy, ale i spędzić przyjemnie czas z rodzicami.

Magiczne grzyby w bajki

Jakie bajki dla małych dzieci wybrać?

Wybierając lekturę dla malca, można postawić zarówno na klasyczne bajki takie jak Pinokio, O krasnoludkach i sierotce Marysi, Przygody Koziołka Matołka czy baśnie H.C. Andersena. Wśród nieco nowocześniejszych pozycji na uwagę zasługuje seria Moje pierwsze bajki o…, gdzie znajdziemy opowieści dla najmłodszych podzielone według tematów starannie dobranych do zainteresowań małych czytelników. Inną popularną serię bajek dla dzieci tworzą książki o przygodach Mikołajka autorstwa Renégo Goscinnego.

Królewna śnieżka

Warto zadbać, by opowieści jednocześnie dostarczały dziecku zabawy i edukowały. To zadanie doskonale spełniają historie opierające się na konkretnych wartościach, niosące za sobą pewien morał. Nasze zadanie to określić, co chcemy przekazać dziecku jako rodzice i dobierać bajki zgodne z tymi motywami.

Innym aspektem jest dostarczanie emocji. Dobrą praktyką jest wybieranie takich bajek dla dzieci, które opierają się na zróżnicowanych wrażeń młodemu czytelnikowi. Dzięki temu w bezpiecznych warunkach dziecko poznaje swoją własną sferę emocjonalną i na barwnych przykładach uczy się reagować na smutek, gniew czy radość.

Alicja w krainie czarów

Mimo to najważniejszą funkcją bajek dla dzieci wciąż powinna pozostawać rozrywka. Jaka literatura przypadnie do gustu najmłodszym odbiorcom? Warto postawić na historie, których głównymi bohaterami również są dzieci. Dzięki temu maluch może łatwo wczuć się w opowiadaną historię. Dobrym wyborem okazują się także bajki z udziałem zwierząt, którym autor nadał cechy ludzkie. To doskonale pobudza dziecięcą fantazję oraz kształtuje pozytywne nastawienie do innych stworzeń.

Złotowłosa i trzy misie
Materiał promocyjny
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:edukacyjne