Łyżworolki dla dzieci — jakie rolki wybrać do nauki jazdy?

Łyżworolki dla dzieci — jakie rolki wybrać do nauki jazdy?

Korzystanie z łyżworolek staje się coraz popularniejsze — również z uwagi na fakt, że miejskie przestrzenie stają się coraz lepiej przygotowane do takiej jazdy. Dobierając rolki dla dziecka, warto przyłożyć szczególną uwagę do aspektów technicznych. Odpowiednio dobrane parametry mogą przyspieszyć naukę jazdy i sprawić, że będzie znacznie przyjemniejsza.

Jazda na rolkach już od dawna stanowi jedną z najbardziej uwielbianych przez dzieci formę aktywności fizycznej. To świetna alternatywa dla jazdy na rowerze czy hulajnodze, która daje ogromną ilość możliwości. Na rolkach można jeździć rekreacyjnie, ale również figurowo czy wyczynowo, wykonując różnego rodzaju tricki. Jednocześnie, jest to sport, który wspaniale rozwija fizyczną kondycję.

Nauka jazdy na rolkach z początku może stanowić nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla dzieci, które wciąż nie panują nad równowagą w takim stopniu jak dorośli. Dobrze dobrane parametry mogą to ułatwić. Jakie rolki dla dziecka wybrać, aby uczynić naukę łatwiejszą, a jednocześnie zapewnić mu maksimum bezpieczeństwa?

Jak powinny być zbudowane rolki dla dzieci do nauki jazdy?

Szczególną uwagę warto zwrócić na kółka. To od nich w dużej mierze zależy komfort korzystania z rolek i maksymalne osiągane prędkości.

Twardość kół

Istotna jest ich twardość, oznaczana parametrem liczbowym wraz z literą A. Im większa liczba, tym twardsze są kółka. Twarde kółka gwarantują szybkość, ale są podatne na drgania pod wpływem nierówności podłoża. Dla uczących się jazdy dzieci warto wybrać te miękkie, które zapewnią im większy komfort i bezpieczeństwo.

Rozstawienie kół

Istotny jest również rozstaw kół. Im ciaśniej ułożone są koła, tym bardziej można się na rolkach rozpędzić. Wzrasta również ich zwrotność. Dla bezpieczeństwa dziecka lepiej postawić na szerzej rozstawione kółka.

Zapięcia

Kolejny istotny aspekt to budowa zapięcia. W rolkach stosowane są różne rodzaje zapięć — rzepy, sznurowadła i klamry. Niektóre modele łączą w sobie dwie lub nawet wszystkie trzy metody, co gwarantuje większy komfort i bezpieczeństwo. Dzięki takiemu rozwiązaniu masz pewność, że dziecko będzie miało dobrą kontrolę nad rolkami.

Łożyska

Wybór łożysk determinuje prędkość obrotów kółek. Parametr ten wyrażany jest za pośrednictwem oznaczenia ABEC-x, gdzie pod x kryje się liczba. Im wyższa liczba, tym cieńsze jest łożysko, a prędkość obrotów wzrasta. Dla maluchów zaczynających dopiero przygodę z rolkami najlepiej wybrać łożysko ABEC-1 lub ewentualnie-3 — grubsze i twardsze. Dzięki temu będą lepiej panować nad jazdą i poczują się nieco pewniej.

Możliwość regulacji

Dzieci rosną bardzo szybko — rolki idealnie dopasowane do stopy mogą w następnym sezonie okazać się za ciasne. Dlatego najlepszym rozwiązaniem może okazać się kupno rolek regulowanych, których rozmiar można dopasować do stopy dziecka.

Ile kosztują rolki dla dzieci?

To zależy — najtańsze modele możesz kupić za niecałe sto złotych. Jeśli celujesz w nieco bardziej zaawansowane i trwałe rolki dla dziecka, przygotuj się na wydatek rządu 300-400 złotych. Szeroki wybór produktów znajdziesz na stronie empik.com

Pamiętając o powyższych wskazówkach, z łatwością dobierzesz rolki idealne!

 

 

 

Materiał promocyjny
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie