Kupujemy rower dla dziecka! Wszystko, co musisz wiedzieć o rozmiarze ramy i kół

Kupujemy rower dla dziecka! Wszystko, co musisz wiedzieć o rozmiarze ramy i kół

Rower to rzecz ponadczasowa, z której na pewnym etapie życia korzystają praktycznie wszyscy. Już przedszkolaki przesiadają się z dziecięcych pojazdów na prawdziwe rowery. W tym wieku dzieci szybko rosną więc jednoślad często bywa pierwszym większym modelem, na jaki wsiada obdarowany. Ważne jest, by dobrze dopasować rozmiar prezentu do postury dziecka.

Jaki rozmiar powinien mieć rower dla dziecka?

Rower to często wybierany prezent na komunię, urodziny i Dzień Dziecka dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. To okres szybkiego wzrostu, dlatego dla jednego dziecka najlepszy będzie rower na kołach o średnicy 20 cali, natomiast nieco większe dzieci sprawniej będą jeździć na większym modelu, z kołami o średnicy 24 cali. Ważne, żeby dziecko czuło się pewnie na nowym jednośladzie – powinno bez trudu wsiadać i zsiadać z roweru.

Wiele zależy oczywiście od wzrostu małego rowerzysty. Dzieciom, które mają między 110 a 135 cm wzrostu, zaleca się raczej modele na mniejszych, 20-calowych kołach z ramą w rozmiarze 11–13 cali. W tym przedziale dominują raczej typowo dziecięce jednoślady. Z kolei dla dzieci, które mają około 140 cm wzrostu, zazwyczaj można już bez wahania kupić młodzieżowy rower na kołach o średnicy 24, a nawet 26 cali. Rozmiar ramy waha się od 13 do 16 cali.

Ważne, żeby nie wybierać rozmiaru jednośladu z myślą o przyszłości, argumentując zakup tym, że przecież dzieci tak szybko rosną. Już od pierwszego dnia obdarowany bądź obdarowana powinni bez trudu wsiadać i czuć się pewnie za kierownicą. Jeśli rozmiar roweru będzie ich przytłaczał, mogą zniechęcić się nie tylko do prezentu, ale też w ogóle do jazdy rowerowej.

Dobierz starannie rower dla dziecka na KROSS.pl.

Jaki rower dla dziewczynki?

Najpopularniejszym typem roweru, jaki bliscy kupują dla dziewczynek, jest damski rower miejski. Konstrukcja ramy umożliwia wygodne wsiadanie i zsiadanie, a sylwetka za kierownicą pozwala pokonywanie długich tras bez nadmiernego zmęczenia. Warto też skupić się na detalach, takich jak sposób malowania ramy. Dla długotrwałego efektu poleca się np. rowery, których rama była malowana proszkowo, gdyż gwarantuje to trwałość na długi czas. Jednocześnie, rama będzie odporna na zarysowania i łatwa w czyszczeniu.

Jaki rower dla chłopca?

Bardzo często pierwszym rowerem chłopca jest model górski. Terenowy sznyt pozwala na większe możliwości poza gładkimi ścieżkami rowerowymi. Rowery górskie charakteryzują się bardziej dynamicznym wyglądem, co nierzadko podoba się chłopcom w tym wieku. W przypadku rowerów górskich warto zwrócić uwagę nie tylko na wygląd, ale też poszczególne elementy wyposażenia. Z pewnością w przypadku częstego i nagłego hamowania przydatne będą hamulce tarczowe, a także niezawodne przerzutki, najlepiej renomowanej japońskiej marki Shimano. Warto zwrócić też uwagę na amortyzatory. W przypadku roweru dla dziecka w wieku 8-10 lat powinny być dość czułe, żeby reagować odpowiednio już przy niewielkim nacisku.

O czym warto pamiętać, kupując rower dla dziecka?

Dobór odpowiedniego rozmiaru to oczywiście kluczowy aspekt przy kupnie roweru dla dziecka w wieku wczesnoszkolnym. Przy wyborze rodzaju roweru, czyli zazwyczaj decyzji między typem górskim a miejskim, dobrze wziąć pod uwagę preferencje dziecka oraz to, gdzie mieszka. W mieście, gdzie nie brakuje ścieżek rowerowych, nawet w przypadku dalszych wypraw, świetnie sprawdzi się rower miejski, który zapewni komfort podróżowania. Z kolei na terach wiejskich czy przedmieściach, gdzie często trzeba poruszać się po nieutwardzonych powierzchniach, dużo bardziej skuteczny będzie rower górski.

Wreszcie wraz z jednośladem dobrze zapewnić dziecku również odpowiednie akcesoria. Podstawą wyposażenia młodego rowerzysty jest kask, który ochroni głowę przed urazami podczas upadku. Kolejnym akcesorium praktycznie niezbędnym są rękawiczki, które zwiększają komfort trzymania kierownicy, ale także zabezpieczą dłonie dziecka przed zadrapaniem w przypadku przewrócenia się. Dodatkowo można wyposażyć rower w błotniki, które chronić będą ubrania przed zachlapaniem, oraz zapięcie, które przyda się na szkolnym parkingu dla rowerów.  Pamiętaj, że akcesoria rowerowe to nie tylko modne gadżety, ale też gwarancja bezpieczeństwa młodego rowerzysty i jego roweru!

 

Materiał promocyjny
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
 
ZOBACZ TAKŻE:polecamyprezentyrower