Kąpiel dziecka w krochmalu na odparzenia i nie tylko

Kąpiel dziecka w krochmalu na odparzenia i nie tylko

Kąpiel dziecka w krochmalu ma bardzo korzystne, wielokierunkowe działanie pielęgnacyjne. Wspiera niedojrzałą skórę niemowląt i pomaga przywrócić jej dobrą kondycję, gdy pojawią się odparzenia pieluszkowe albo inne zmiany skórne. Dlatego krochmal do kąpieli powinien znajdować się w każdej niemowlęcej kosmetyczce. Sprawdź, kiedy kąpać dziecko w krochmalu i jak przygotować taką kąpiel!

Czym jest krochmal do kąpieli dzieci?

Krochmal stosowały nasze babcie i to nie tylko po to, aby utrzymać w czystości pościel i bieliznę. Krochmal sprawdzał się także jako naturalny środek do pielęgnacji skóry, który łagodził podrażnienia, zmniejszał świąd i dawał przyjemne uczucie ukojenia. Krochmal to nic innego, jak mieszanka skrobi roślinnej i gorącej wody. Z ich połączenia powstaje biała zawiesina o konsystencji przypominającej kisiel. Rozpuszczając ją w kąpieli, nadaje się jej szereg korzystnych właściwości. Po kąpieli w krochmalu skórę dziecka pokrywa delikatna warstewka ochronna, która ogranicza działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.

Kiedy kąpać dziecko w krochmalu?

Kąpiele w krochmalu to naturalny sposób na pielęgnację wrażliwej skóry dziecka, który można stosować nawet u noworodków. Krochmal sprawdza się w codziennej pielęgnacji suchej, wrażliwej skóry oraz łagodzeniu różnych jej problemów.

Odparzenia pieluszkowe

Dziś kąpiele w krochmalu na odparzenia zaleca coraz więcej położnych i pediatrów. Krochmal działa na skórę łagodząco, zmniejsza rumień pieluszkowy i wspomaga regenerację naskórka. Dodatkowo redukuje subiektywne uczucie pieczenia, które często towarzyszy odparzeniom.

Potówki

Potówki u niemowląt powstają pod wpływem nadmiernego pocenia, na co maluszki w pierwszych miesiącach życia są bardzo podatne. Potówki to jasne pęcherzyki lub czerwone grudki rozwijające się wraz ze stanem zapalnym. Choć są niegroźne, mogą wywoływać swędzenie, przez które niemowlęta stają się marudne i niespokojne. Kąpiele w krochmalu wyciszają dokuczliwe objawy.

Wypryski alergiczne

Krochmal dla dzieci pomaga także przy wypryskach kontaktowych. Takie reakcje alergiczne wywołują silny świąd, a na powierzchni skóry tworzą zaczerwienione, łuszczące się grudki czy pęcherzyki. Kąpiąc dziecko w krochmalu jednocześnie łagodzi się te objawy, a także wzmacnia barierę naskórkową przed działaniem substancji drażniących. Najczęściej to nikiel, składniki leków oraz chemikalia z odzieży czy kosmetyków.

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba zapalna, pojawiająca się we wczesnym wieku niemowlęcym. Wywołuje miejscowe zaczerwienienie i łuszczenie się skóry, a także świąd, który zwykle nasilający się w nocy. Wieczorne kąpiele w krochmalu pozwalają ukoić uporczywe swędzenie i przynieść spokojny, nieprzerwany sen.

Jak przygotować kąpiel dla dziecka w krochmalu?

Krochmal, czyli skrobię ziemniaczaną, można bez trudu dostać w każdym sklepie. Jednak, aby przygotować krochmal do kąpieli, należy sporządzić odpowiedni roztwór. Do tego potrzeba sprawdzonej receptury i trochę czasu, którego młodym rodzicom przeważnie brakuje. Tu z pomocą przychodzi gotowy krochmal Atoperal Baby Plus, który jako jedyny nie wymaga gotowania. Dzięki niemu przygotowanie kąpieli dla dziecka zajmuje dosłownie chwilę. Wystarczy nalać do wanienki wody, dodać dwie miarki produktu i zamieszać. Następny krok to już mycie maluszka.

Zgodnie z ogólnym zaleceniem dzieci nie powinny przebywać w wodzie dłużej niż kwadrans. 5-10 minut w zupełności wystarczy, aby kąpiel w krochmalu spełniła swoją funkcję. Po niej skóra dziecka staje się wyraźnie gładsza i zdecydowanie mniej problematyczna, czego najlepszym dowodem są lepiej przespane noce i dobry nastrój smyka. Należy pamiętać, że przy dziecięcych zmianach skórnych duże znaczenie ma codzienna pielęgnacja. Dlatego oprócz łagodzących kąpieli dziecka w krochmalu warto zabezpieczać okolicę pod pieluszką odpowiednią maścią np. z olejem z nasion wiesiołka, dbać o higienę skóry niemowlęcia, a także chronić ją przed wilgocią i działaniem innych szkodliwych czynników zewnętrznych.

ATM/08067/03/21

 

Materiał promocyjny
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
 
ZOBACZ TAKŻE:pielęgnacjazdrowie