Jak wziąć kredyt szybciej?

Jak wziąć kredyt szybciej?

Często zdarza się, że osobom składającym wniosek kredytowy bardzo zależy na czasie. Dotyczy to albo zwykłego kredytu gotówkowego związanego z potrzebą życiową, albo kredytu hipotecznego. Istnieje przynajmniej kilka sytuacji, w których klient banku odczuwa presję czasu, a decyzja o przyznaniu finansowania jest kluczowa z punktu widzenia powodzenia danej sprawy, na przykład zakupu nieruchomości. Czy istnieje sposób, by przyspieszyć napływ dobrych wiadomości? Jak to zrobić? Jak przygotować się do procedury kredytowej?

1. Oczekiwanie na kredyt – od czego zależy czas decyzji?

2. Jak przygotować się do kredytu gotówkowego lub hipotecznego?

3. Co można zrobić w ostatniej chwili?

Czas oczekiwania na pozytywną decyzję kredytową uzależniony jest również od tempa pracy danego banku. Jeśli potrzebny ci kredyt gotówkowy w krótkim czasie, warto zapytać o propozycję w kilku placówkach.

Oczekiwanie na kredyt – od czego zależy czas decyzji?

Na początku warto zaznaczyć, że problem wydłużonego czasu oczekiwania na decyzję kredytową to domena przede wszystkim kredytu hipotecznego. Ponieważ to zobowiązanie długoterminowe, analitycy dokładnie weryfikują zdolność kredytową i oceniają ryzyko pożyczenia środków danej osobie. Całkowita kwota kredytu także jest znaczna. Pod uwagę brane są takie aspekty jak rzeczywista roczna stopa oprocentowania, wskaźnik WIBOR i stopy procentowe oraz ryzyko ich wzrostu w przyszłości. Czasami weryfikacja trwa nawet kilka tygodni.

Kredyt gotówkowy jest pod tym względem prostszy. Kwoty są niższe, a formalności i czas oczekiwania ograniczone do minimum. Bardzo często możesz nawet wziąć kredyt gotówkowy online, wypełniając odpowiedni formularz w bankowości internetowej lub na stronie banku. Przy decyzji kredytowej jest łatwiej, jeśli jesteś już klientem danego banku.

Jak przygotować się do kredytu gotówkowego lub hipotecznego?

Zanim złożysz wniosek, skorzystaj z kalkulatorów kredytowych, by sprawdzić, który kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny będzie najkorzystniejszym wyborem. Przy wysokich kwotach kilkuset tysięcy może okazać się, że miesięczna rata w jednym banku jest nawet o kilkaset złotych niższa niż w drugim. W rzeczywistości jednak, aby uprościć całą procedurę, warto przygotowywać się już wcześniej. Co możesz zrobić, aby bank uznał cię za wiarygodnego klienta i był bardziej skłonny do wydania decyzji kredytowej na twoją korzyść?

  • Sprawdź swoją zdolność kredytową – będziesz mieć świadomość, na ile możesz sobie pozwolić. Może okazać się, że mimo przyzwoitych dochodów bank potraktuje formę zarobkowania (umowę) jako mało wiarygodną lub uzna podstawowy dochód (bez premii) za zbyt niski.
  • Jeśli masz umowę o pracę, nie zmieniaj pracodawcy tuż przed wnioskowaniem o kredyt. Nawet jeśli nowy dochód będzie wyższy, sprawdź, czy stałość zatrudnienia w danym banku nie będzie miała prymatu.
  • Zadbaj o pozytywną historię kredytową.
  • Spłać niektóre zobowiązania, zamknij karty kredytowe i ureguluj pozostałe raty od zakupów.

Eksperci polecają także, by uważać z płatnościami. Gdy zdolność kredytowa ma znaczenie, zapłata za akcesoria dla niemowląt może wzbudzać wątpliwości. Zdarzały się już sytuacje, gdy trzeba było udowadniać, że to prezent.

Co można zrobić w ostatniej chwili?

Analityk nie zacznie sprawdzać wniosku, dopóki wszystkie dokumenty nie trafią do banku. Dowiedz się zawczasu, co będzie potrzebne i przygotuj wszelkie zaświadczenia, na przykład zaświadczenie o zatrudnieniu, kopie umów zleceń, wyciągi z innych kont… Każdy bank ma nieco inne procedury. W jednym możesz dostarczyć swój operat wartości nieruchomości, w innym to bank wysyła swojego przedstawiciela.

 

 

Materiał promocyjny
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
 
ZOBACZ TAKŻE:porady