Jak przygotować dziecko do wizyty u fryzjera?

O włosy trzeba dbać w każdym wieku. W przypadku dzieci o ich fryzury, czystość i stan ich włosów dbają dorośli. To rodzice są odpowiedzialni za to, co dziecko ma na głowie. Przez pewien czas pewnie sami o wszystko dbają, ale nadchodzi w końcu moment, w którym zabierają dziecko do salonu fryzjerskiego. W salonie fryzjerskim może liczyć na odpowiednie zajęcie się kwestią fryzury. Nieważne czy chodzi o małego chłopca czy małą dziewczynkę – każde dziecko zasługuje na to, by mieć ładne, zadbane, zdrowe i mocne włosy oraz odpowiednią fryzurę. Pamiętaj jednak, że salon fryzjerski dla dziecka może być czymś obcym, nowym, a więc strasznym. Nie wyśmiewaj obaw dziecka, nie denerwuj się na nie. Wszystko mu dokładnie wytłumacz, a z przyjemnością będzie chodziło do fryzjera także w przyszłości. Dlatego pierwsza wizyta dziecka w salonie fryzjerskim jest tak ważna – dzięki temu dziecko ma szansę wyrobić sobie opinię i zbudować system pozytywnych skojarzeń, co zaprocentuje w przyszłości.

1. Profesjonalne obcinanie włosów dziecku

2. Kiedy wybrać się z dzieckiem do fryzjera

3. Wybór salonu fryzjerskiego

4. Przygotowanie dziecka do wizyty u fryzjera

Obcinanie włosów dziecku – postaw na profesjonalistów

W dawnych czasach pierwsze strzyżenie dziecka płci męskiej, postrzyżyny, to był swoisty rytuał przejścia. Oznaczało to, że dziecko, syn, przechodzi symbolicznie spod opieki matki pod opiekę ojca i teraz on będzie dbał o jego wychowanie. Także u dziewcząt ścięcie włosów było bardzo ważnym symbolem, choć dochodziło do tego w starszym wieku. Włosy ścinały bowiem mężatki, w rytuale, który znany jest do dzisiaj, choć zatracił już pierwotną formę i sens. Chodzi oczywiście o oczepiny. Młoda mężatka w dniu zaślubin pozbywała się długiego warkocza, by założyć biały czepek i dołączyć do grona kobiet zamężnych. Obecnie ścięcie włosów w żadnym wieku nie ma już aż tak wielkiego, symbolicznego znaczenia. Teraz to bardziej względy praktyczne lub czysto estetyczne. Nadal jednak, jeśli chcesz, by dziecko miało ładną fryzurę, najlepiej zrobisz, gdy zabierzesz je do fryzjera. Dziecko musi w końcu odwiedzić fryzjera, by ścinanie włosów przebiegało profesjonalnie. W końcu dziecko też zasługuje na piękną fryzurę. Rodzice nie zawsze mają dość umiejętności, by ją dziecku zapewnić. Dlatego nie ryzykuj, chodzi w końcu o wygląd twojego dziecka, a on przecież ma ogromne znaczenie. Samodzielnie też nie chciałbyś być źle ostrzyżony, prawda? Pewne rzeczy najlepie4j zostawić profesjonalistom.

Kiedy iść z dzieckiem do fryzjera?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy zabrać dziecko do fryzjera. Wszystko to kwestia bardzo indywidualna. Najprostsza odpowiedź będzie brzmiała, oczywiście – wtedy, kiedy uznasz, że nadeszła taka potrzeba. Jeśli czujesz, że twoje dziecko powinno odwiedzić fryzjera, po prostu zapisz je na wizytę. W tych czasach zrobisz to bardzo łatwo, bo nie musisz nawet wychodzić w tym celu w domu – z powodzeniem umówisz wizytę na Booksy, szybko wygodnie i zawsze wtedy, gdy znajdziesz na to odrobinę wolnego czasu.  Pierwsza wizyta może być dla dziecka stresująca, ale to normalne. Ludzki umysł jest już tak skonstruowany – po prostu boi się tego, co obce i nieznane. A przecież dziecko ma jeszcze całkiem małą pulę własnych doświadczeń, dlatego nawet fryzjer może napawać je lękiem. Z twojego punktu widzenia ten lęk może być całkowicie nieuzasadniony, ale dla dziecka ma sens. Nie wyśmiewaj go i bądź gotowy mu pomóc zawsze wtedy, gdy będzie tej pomocy potrzebować. W końcu taka jest rola mądrych, odpowiedzialnych i kochających rodziców.

Wybór odpowiedniego salonu fryzjerskiego

Ważny jest wybór odpowiedniego fryzjera. Pierwsza wizyta i tak będzie dla dzieci stresująca, dlatego lepiej dziecku oszczędzić wszystkich, zbędnych, stresów. Odpowiedni salon fryzjerski ma tutaj więc kluczowe znaczenie. Zdecyduj się na taki, który ma doświadczenie w pracy z dziećmi i doskonale zna potrzeby, a także obawy najmłodszych klientów. Podejście do dzieci jest tutaj naprawdę bardzo ważne. W końcu fryzjer dziecięcy to ktoś więcej niż osoba od obcinania włosów dzieciom. To osoba, która ma je przekonać, że wizyta w salonie fryzjerskim to nic strasznego. Odpowiedni dobór salonu ma też ogromne znaczenie ze względu na to, że dzieci są po prostu małe – dlatego potrzebują dopasowanych do nich mebli w salonie.

Jak przygotować dziecko do wizyty u fryzjera?

Pozwól dziecku zabrać ulubioną zabawkę, jeśli to sprawia, że czuje się pewnie. W przypadku starszych dzieci możesz wszystko wytłumaczyć i opowiedzieć czego spodziewać się może podczas pierwszej wizyty u fryzjera. Im więcej będzie wiedzieć, tym mniej się będzie bać. Nie strasz dziecka, nie złość się na niego i nie wskazuj innych dzieci jako przykład. Nie zawstydzaj. Każdy maluch jest inny, ma inną wrażliwość i inaczej reaguje na różne sprawy. W salonie fryzjerskim nie krzycz na dziecko, nie strofuj, nie przeszkadzaj fryzjerowi. Nie wychodź też – strzyżenie trwa i masz ochotę skoczyć na szybkie zakupy? Poczekaj i idź tam razem z dzieckiem. Nie sprawiaj, by czuło się porzucone.

Materiał promocyjny