E-recepta dla dziecka — realizacja krok po kroku

E-recepta dla dziecka — realizacja krok po kroku

Od początku 2020 roku wszyscy lekarze wystawiają e-recepty. Aby w pełni z nich korzystać, przydatne jest IKP — Internetowe Konto Pacjenta, do którego założenia niezbędny jest Profil Zaufany. Co w przypadku niepełnoletnich? Jak wygląda e-recepta dla dziecka i jak ją zrealizować? Przeczytaj nasz poradnik.

E-receptę otrzymujemy w formie SMS-a, który podajemy w aptece celem otrzymania leku. Aby sprawdzić, co na niej jest, wystarczy zalogować się do swojego IKP. Jego założenie i obsługa wiążą się jednak z pełnoletnością, bowiem trzeba mieć Profil Zaufany, e-dowód lub internetowe konto bankowe. Skoro więc dzieci nie posiadają osobistego konta na IKP, wyjaśniamy, jak zrealizować e-receptę dla dziecka i jak sprawdzić, co na niej jest.

Co to jest recepta elektroniczna?

8 stycznia 2020 roku papierowa recepta została zastąpiona e-receptą. To pierwszy krok Ministerstwa Zdrowia, który rozpoczął cyfryzację służby zdrowia. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom możliwe jest wypisywanie recept online bez osobistej wizyty u lekarza. E-receptę wypisze zarówno lekarz POZ lub prowadzący prywatną praktykę lekarską, jak i lekarze działający całodobowo w ramach e-konsultacji np. na platformie Nasza Recepta: ​​https://naszarecepta.pl/.

Recepta elektroniczna (e-recepta) to nic innego jak elektroniczna wersja dobrze nam znanej papierowej recepty. Podczas wizyty lekarskiej możemy otrzymać dokument, który najbardziej przypomina klasyczną wersję — wydruk informacyjny. Różni się od pierwowzoru obecnością kodów kreskowych. Każdy kod kreskowy odpowiada pojedynczemu lekowi. Dzięki temu zabiegowi nawet w przypadku zbiorczej recepty możliwe jest wykupienie jednej pozycji.

Do realizacji e-recepty w aptece wystarczy jednak sam 4-cyfrowy kod oraz numer PESEL. Lekarz nie musi nawet podawać kodu, ponieważ od razu po wypisaniu przez niego recepty w systemie gabinetowym, na zadeklarowany numer telefonu od nadawcy e-Zdrowie otrzymujemy SMS-a.

IKP — wiele funkcjonalności także w przypadku niepełnoletnich

W Internetowym Koncie Pacjenta można sprawdzić zarówno wszystkie wystawione dla nas e-recepty wraz z kodami PIN niezbędnymi do ich realizacji, jak i również nazwy oraz dawkowanie poszczególnych leków. To doskonała funkcjonalność, ponieważ możemy być pewni, że wirtualnej dokumentacji nie zgubimy, nie zapomnimy dawkowania i nie pomylimy się w przypadku ciężkiego do rozszyfrowania pisma lekarskiego. Warto mieć do niego dostęp, a możliwe to jest także w przypadku dzieci.

Kiedy rodzic loguje się na swoje IKP, w zakładce „Dzieci” (prawy dolny kwadrat pt. „Uprawnienia”) zobaczy dane dzieci do 18 roku życia. Dziecko posiada swoje IKP, ale do 15 roku życia w pełni zarządzają nim rodzice. Nawet dziecko, które posiada dowód tymczasowy, do 16 roku życia nie zaloguje się do IKP, a po 16 roku życia zaloguje się, jednak z ograniczonymi funkcjonalnościami. Kiedy dziecko skończy 18 lat, rodzic straci dostęp do IKP dziecka, a konto automatycznie stanie się kontem osoby dorosłej z wszystkimi uprawnieniami.

Dostęp do konta dziecka może mieć zarówno mama, jak i tata, z tym że to ten z rodziców, który zgłosił dzieci do ubezpieczenia w ZUS, może upoważnić do wglądu i działań na IKP dziecka drugą osobę.

E-recepta realizacja krok po kroku w przypadku dziecka

Realizacja e-recepty w przypadku dziecka przebiega według tego samego schematu, co w przypadku osoby pełnoletniej. W pierwszym kroku lekarz na wizycie (osobistej, w toku teleporady, wideorozmowy lub poprzez portal) wypisuje e-receptę na numer PESEL dziecka, a rodzic dostaje 4-cyfrowy kod na zdefiniowany numer telefonu. Kolejnym krokiem jest udanie się do dowolnej apteki celem realizacji e-recepty z tą tylko różnicą, że farmaceucie należy podać PESEL pociechy, a nie swój. Tym sposobem możliwe jest wykupienie leków także dla jakiejkolwiek osoby, która nas do tego upoważni, np. osoby starszej.

 

 

 

 

Materiał promocyjny
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:poradyzdrowie