Zajączki wielkanocne

Wielkanoc to czas, w którym warto wspólnie z dzieckiem wykonać ozdoby świąteczne. Miasto Dzieci proponuje Wam wykonanie zajączka. Ta praca wymaga cierpliwości i koncentracji, lecz warta jest Waszego poświęcenia.

Wykonanie:
Najpierw córeczka narysowała szablon postaci zajączka. Można pomóc trochę dziecku tylko przy tej czynności, bo zajączek stoi bokiem. Potem obrysowała go na papierze kolorowym w wybranym kolorze: beżowym i brązowym – to zajączek i pani zajączkowa. Następnie wycięła postać. Narysowała kształt “puszków” koło buzi zajączka na żółtym papierze. Są one na policzkach i wokół oczu. By ładniej wyglądały nacinała je na brzegu dookoła i teraz troszkę odstają do góry.

Następnie wycinała półkola na oczy zajączka i jedno okalające to oczko. Są one różnej wielkości i w różnych kolorach: czarnym, pomarańczowym i białym. Ładnie się komponują razem. Przykleiła je od największego do najmniejszego, jedno na drugim. Zajączek już patrzy. Narysowała pyszczek z białego papieru, odznaczyła na czarno i zrobiła na nim czarne kropeczki. Wycięła różowy kwadracik na nosek i czerwony, niewielki prostokącik, zaokrąglony na końcu na języczek. Z brązowego papieru zrobiła wąski. Wszystko naklejała na postać zajączka. To pani zajączkowa, więc jeszcze wycięła kokardkę. Zrobiła też środek uszka.

Podobnie, jak przy “puszkach” nacinała papier blisko siebie. Trochę go można odchylić przy przyklejeniu. Staje się wtedy bardziej przestrzenny. Łapki są dwie, narysowała je i przykleiła do zajączka. Odznaczyła łapki, a ogonek to przyklejony wacik. Może być też wata zakręcona w kuleczkę. Drugą stronę zajączka robiła tak samo.

Kolegę zajączka wykonywała tak, jak pierwszego zajączka, tylko dla niego wybrała inne kolory papieru, a puszki nie są nadcinane. Gdy zajączek jest gotowy, dwie jego części połączyła ze sobą. Postać zajączka przykleiła do rolki po papierze, trochę obciętej na wysokość zajączka. Jedną część przykleiła po jednej stronie rolki, drugą po drugiej, skleiła uszy razem i część przy ogonku oraz dolne łapki.

Górne są rozchylone, nie skleiła ich, bo będą trzymać jajeczko. Jajeczko styropianowe jest przystrojone cekinami. Córeczka zaczęła je przypinać szpileczkami od góry, kładąc cekin i wbijając szpilkę. Ułożyła wzorek kwiatuszków. Przymocowywała cekiny jeden koło drugiego. W ten sposób przyozdobiła całe jajeczko. Między kwiatuszkami, miejscami wpięła zielone cekiny, które tworzą tło. Kawałek rolki po papierze okleiła zieloną bibułką, nacinając wcześniej ją po jednej stronie. Tak powstała podstawka pod jajeczko. To wygląda, jakby jajeczko stało w trawce. Teraz tylko trzeba ustawić dwa zajączki koło siebie tak, by w środku było jajeczko i gotowe. Potrzeba trochę czasu, ale wygląda to ładnie.

Pomysł zabawy otrzymaliśmy od Pani Joanny.