Wielkanocna dekoracja

Ta badzo ładna ozdoba świąteczna do postawienia na świątecznym stole, to także zabawa dla maluszka i starszaka.

Najpierw przygotowujemy 4 jajka, gotujemy je ok. 10 – 15 min. Następnie barwimy na 4 różne kolory. – W tym celu w trakcie gdy nasze jajka się gotują przygotowujemy 4 szklanki, napełniamy je do połowy wrzątkiem, następnie do każdej dodajemy łyżkę octu i wsypujemy kolejno barwniki. Jajka po zagotowaniu przekładamy do szklanek i trzymamy w roztworze kilka minut. Pozostawiamy do wyschnięcia, a następnie polerujemy miękką ściereczką. Jeśli chcemy uzyskać kolor brązowy, a nie dysponujemy takim barwnikiem możemy  ugotować jajko w cebuli.

Następnie na każdym z jajek farbami malujemy jakiś wzorek – mogą to być np. tak jak u nas grochy lub szlaczki, lub kwiatuszki, motylki czy inne. Wygodne są też zwłaszcza dla małych dzieci różnego rodzaju kształtki na jajka odbijające gotowy wzorek – u nas takim sposobem powstał zajączek, a także statywy ułatwiające malowanie. Nasze jajeczka ozdobiliśmy dodatkowo brokatem, kaszą, ryżem i korektorem…

Z gotowych pisanek robimy kurczaczki – my skorzystaliśmy z gotowej wycinanki ale równie dobrze samemu można narysować, pomalować i wyciąć podstawki, główki i ogonki kogutka i kurek. Następnie doklejamy te elementy do naszych pisanek.

Kartonowe pudełko (my użyliśmy starego pudełka po puzzlach – wymiary 14x21cm, ale można też przecież samemu wykonać pudełko z kartonu dowolnej wielkości) ozdabiamy ze wszystkich stron – podstawę podklejamy kolorowym papierem samoprzylepnym i zewnętrzne ścianki np. zieloną bibułką.

Krawędzie – żeby nie było widać starego kartonu obkleiliśmy czarną plasteliną – takimi grubszymi wałeczkami i ściągnęliśmy jej troszeczkę na zewn. na boki aby wcisnąć w nią z każdej strony gałązkę wikliny.

W środku spód pudełka wykleiliśmy żółtą plasteliną, a wewnętrzne ścianki wykleiliśmy zaprasowaną słomą.

Do tak przygotowanego pudełeczka nasypaliśmy trocin – takich ozdobnych wiórków na ściółkę, ustawiliśmy kurczaczki i całość przyozdobiliśmy zieloną gałązką z bukszpanu.

Autorami ozdoby na zdjęciu jest Filipek z Mamą – Joanną Kapuśniak. Filipek otrzymuje od nas upominek