Znaki na ciele – warsztaty kaligraficzne na Dzień Dziecka we WRO

📅 czwartek 01.06.2017
Wstęp bezpłatny
kaligrafia japońska
Zapraszamy na specjalny warsztat z okazji Dnia Dziecka. Działanie stworzone zostało w nawiązaniu do trwającej w Centrum Sztuki WRO wystawy japońskiego artysty Norimichiego Hirakawy „znane, nieznane i (nie)odwracalne”. Autorką warsztatu jest Klaudia Baśko, studentka Mediacji Sztuki w ASP we Wrocławiu, która realizuje go w ramach swojego dyplomu licencjackiego.

Kaligrafia to nie tylko sztuka pięknego pisania. To także myślenie o formie, kształtach, przestrzeni, co jest niezwykle istotne i wyraźne przede wszystkim w kaligrafii japońskiej. W kulturze tej, wielu artystów dąży do zniekształcenia znaczenia znaku na rzecz uzyskania dynamicznego przekazu słowa, chcąc osiągnąć ekspresję zawierającą charakter artysty i ekspresji, która współdziała z przestrzenią i formą. Jest to oznaka osiągnięcia mistrzostwa w tej dziedzinie sztuki.

Celem warsztatu będzie próba skonfrontowania sztuki obcej nam kultury z naszym europejskim myśleniem o formie i piśmie. Wykorzystując elementy kulturowe i zaplecze piśmiennicze kultury Japonii, uczestnicy warsztatu zostaną zachęceni do stworzenia własnej unikalnej wypowiedzi kaligraficznej. Działanie będzie bezpośrednim nawiązaniem do pracy dyplomowej studentki.

Warsztat przewidziany jest dla grupy wiekowej 10-16 lat (choć oczywiście są to granice umowne). Udział jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy. Prosimy o wysłanie maila ze zgłoszeniem na adres kreis@wrocenter.pl, podając imię, nazwisko, wiek dziecka i numer kontaktowy do rodzica/opiekuna.

Klaudia Baśko – studentka III roku Mediacji Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Przez swoją fascynację do obcych kultur i odkrywaniu nowych smaków, odnalazła i pokochała Japonię. Od roku wspólnie z japońską nauczycielką i przyjaciółką studiuje kaligrafię japońską, która przerodziła się w głęboką pasję do tej dziedziny sztuki dalekiego wschodu. Obecnie realizuje pracę dyplomową wykorzystując kaligrafię japońską jako środek artystycznej wypowiedzi, a swoje ciało jako jej nośnik. W swoim działaniu dąży do zatracenia formy i znaczenia słowa-znaku.

Quiz Rodzinny Akademii Miasta Dzieci – ściągnij darmową grę dla całej rodziny!

Na czym polega gra? To proste! Losujesz zabawne pytania dzięki którym lepiej poznasz członków swojej rodziny lub dostajesz zadania do wykonania.

Ściągnij od nas karty podstawowe oraz dodatkowo zadania, karty dla maluchów lub nastolatków. Wydrukuj je, sklej ze sobą spód i wierzch kart, wytnij i graj! Dobrej zabawy!

Czwartek, 01.06.2017, 16:00

Centrum Sztuki WRO, Widok 7, Wrocław