Zima w Zamku – atrakcje dla dzieci w ferie zimowe: I tydzień

Centrum Kultury Zamek
🗺 mapa
📅 poniedziałek 30.01.2017 do piątek 03.02.2017
Zima w Zamku - atrakcje dla dzieci w ferie zimowe
W ferie zimowe zapraszamy do ZAMKU! Przygotowaliśmy wiele warsztatów, spektakli, spotkań,  zajęć tanecznych, muzycznych, gier i pokazów filmowych. Zapraszamy zarówno dzieci jak i młodzież.

 

ZIMA W ZAMKU / I TYDZIEŃ ‒ 30.01.-3.02.
DLA DZIECI od 6 lat (szkoły podstawowe):

g. 9-10.30 / Sala 248 / 30.01.-1.02.
SZKLANE KULKI, TALERZYK I … – zajęcia plastyczne
prowadzenie: Magdalena Bryl, Lidia Wawrzyniak

Podczas zajęć dzieci będą wykorzystywać różne techniki. Dowiedzą się, jak w prosty, ale efektowny sposób zrobić z kulki pędzel, jak talerzyk przemienia się w bałwanka, pingwina, niedźwiedzia. Poeksperymentują z najprostszą techniką graficzną – monotypią. Zajęcia rozwijać będą umiejętności manualne, ale przede wszystkim pobudzać wyobraźnię oraz chęć tworzenia.

g. 9-10.30 / Sala 248 / 2.02.-3.02.
MASKA – cykl zajęć plastyczno-technicznych
prowadzenie: Magdalena Bryl, Lidia Wawrzyniak

W cyklu pięciu zajęć dzieci nauczą się wyrobu papieru mache starą techniką mistrzów z Wenecji. Najpierw przygotują maski, a potem będą je zdobić za pomocą: farb, brokatu, piórek i …

g. 10.30-12 / Scena Nowa / 30.01.-3.02.
PARA(W)TEATR – cykl pięciodniowych warsztatów
prowadzenie: Artur Szych

Podczas warsztatów uczestnicy zainspirowani przygotowanymi przez prowadzącego grami parateatralnymi, wymyślą scenariusz, powołają postaci sceniczne, zaprojektują scenografię i zorganizują przestrzeń sceny. Opracują warstwę muzyczną, by w końcu jako aktorzy i twórcy wspólnie wystąpić w mikrospektaklu ulotnym jak PARA, a jednak pełnym autentycznego Teatru.

g. 12-13.30 / Sala 248 / 30-31.01.
MÓJ NADRUK – cykl dwudniowych warsztatów w technice sitodruku
prowadzenie: Krzysztof Balcerowiak, Jarosław Janas / zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku od 8 lat.

W czasie zajęć dzieci przygotują własny projekt ‒ wzór nadruku i matrycę, następnie samodzielnie wydrukują go na papierze, torbach, koszulkach itp. (uczestnicy przynoszą własne koszulki, torby i inne tkaniny).

g. 12-13.30 / Sala 248 / 1-2.02.
SITODRUKOWY KOLAŻ ‒ cykl dwóch warsztatów
prowadzenie: Sebastian Krzywak

Uczestnicy stworzą kolaże graficzne, które następnie zostaną naświetlone na siatki sitodrukowe i wydrukowane na papierze, koszulkach lub torbach. Uczestnicy przynoszą własne tkaniny.

g. 12-12.30 / Sala 248 / 3.02.
KLIMATY WNĘTRZ – warsztaty plastyczne
prowadzenie: Paulina Wielgosz-Konewka, Małgorzata Siekanko

Architektura wnętrz to bardzo ciekawa, dająca dużo możliwości kreatywnego myślenia dziedzina sztuki. Dzieci przygotują własny projekt wnętrza, który przedstawią w formie kolażu. Mój pokój, moje mieszkanie, wnętrze w moim stylu.

g. 17-18.30 / Bawialnia / 3.02.
ZAMEK SZYFRÓW – gra dla dzieci od 7 lat
prowadzenie: Paulina Nowakowska

Młody uczestnik wyrusza w „podróż- grę” przestrzeniami zamkowymi, śladami historii i wyobraźni. Poznaje tajemnice i ukryte znaczenia, stara się je interpretować, a tym samym rozszyfrowuje kod dostępu do Zamku, wzorem twórców Enigmy…
Na koniec każdy uczestnik zabawy zostaje właścicielem wyjątkowego KLUCZA KULTURY DO ZAMKU.


KINO

g. 12 / Sala Kinowa / 30.01.
MUZYKANCI Z BREMY ‒ film animowany, reż. Inessa Kowalewskaja, Wasilij Liwanow, 1969-1973, 22’

Muzyczna fantazja uwielbiana przez niejedno pokolenie widzów. Opowieść o niezwykłych, bardzo niebezpiecznych, a zarazem wesołych przygodach muzykantów z Bremy: Trubadura, Kota, Psa, Koguta i Osła. Muzykanci podróżują po Niemczech epoki braci Grimm i śpiewają piosenki, które brzmią całkiem współcześnie. Od czasu do czasu dokonują bohaterskich czynów. Wszystko byłoby dobrze, gdyby podczas cyrkowego przedstawienia jeden z naszych bohaterów nie ujrzał Księżniczki…

ŚLADAMI MUZYKANTÓW Z BREM ‒ film animowany, reż. Wasilij Liwanow, 1973, 20’

Kontynuacja przygód muzykantów z Bremy. Król, chcąc sprowadzić z powrotem do pałacu swoją córkę, wynajmuje doświadczonego detektywa, który z powodzeniem wykonuje zadanie. Jednak Trubadur i jego wierni przyjaciele – Osioł, Pies, Kot i Kogut – pędzą na ratunek Księżniczce, by uwolnić ją ze złotej klatki.

g. 12 / Sala Kinowa / 31.01.
MAŁPKI ‒ serial animowany, reż. Leonid Szwarcman, Maja Miroszkina, 1983-1997, 63’

Klasyka rosyjskiej animacji według scenariusza znanego pisarza dziecięcego Grigorija Ostera. Przygody piątki małpek, które żyją ze swoją mamą w zoo, są wesołe, energiczne, ciekawskie i lubią figle. Ich życie to jedna wielka zabawa – daj się w nią wciągnąć!

g. 12 / Sala Kinowa / 1.02.
TROJE Z PROSTOKWASZYNA ‒ serial animowany, reż. Władimir Popow, 1978-1984, 19’

Głównym bohaterem serii jest mały chłopiec, nazywany przez najbliższych wujkiem Fiodorem, ponieważ jest zbytnio poważny. Po tym jak jego rodzice nie pozwalają mu trzymać w domu mówiącego kota Matroskina, chłopiec postanawia uciec. Chce znaleźć takie miejsce na ziemi, gdzie mógłby spełnić swoje marzenia. Razem z psem Szarikiem udają się do miejscowości Prostokwaszyno. Tam czeka ich wiele przygód, niektóre z udziałem niezdarnego listonosza Piecusia.

ZIMA W PROSTOKWASZYNIE, reż. Władimir Popow, 1984, 16’

Pies Szarik potrzebuje butów na zimę. Kiedy zamiast solidnego obuwia wybiera modne i drogie trampki, jego przyjaciel kot Matroskin otwarcie mówi mu, co myśli o tak nietrafionym zakupie. Obaj obrażają się i przestają ze sobą rozmawiać. Tymczasem Fiodor i jego tata wybierają się do nich z noworoczną wizytą. Po drodze ich śnieżny pojazd grzęźnie w zaspie. Mieszkańcy Prostokwaszyna wyruszają z pomocą.

WAKACJE W PROSTOKWASZYNIE ‒ film animowany, reż. Władimir Popow, 1980, 19’

Fiodor nie chce wyjeżdżać na wakacje do Soczi, więc spędza lato w Prostokwaszynie. Towarzyszą mu wierni przyjaciele, kot Matroskin i pies Szarik. Matroskin jest zadowolony z nowego nabytku – krowy Murki, która dostarcza dużo mleka oraz z narodzin jej cielątka o imieniu Gawriusza. Z kolei pies Szarik odkrył nowe hobby – fotografowanie dzikiej przyrody.

g. 12 / Sala Kinowa / 2.02.
CZEBURASZEK ‒ serial animowany, reż. Roman Kaczanow, 1969-1983, 66’

Czeburaszek to nieznane światu stworzenie z wielkimi uszami. Czeburaszek zostaje znaleziony w kartonie z pomarańczami przywiezionymi do wielkiego miasta. Spotyka Krokodyla Gienię, który zostaje jego najlepszym przyjacielem. Razem poszukują nowych kolegów i pomagają innym czynić świat lepszym. Przeszkadzają im w tym złośliwa starucha Szapoklak i jej domowy szczurek Łariska.

g. 12 / Sala Kinowa / 3.02.
MIŚ PUSZATEK ‒ serial animowany, reż. Fiodor Chitruk, 1969-1972, 48’

Film jest adaptacją rosyjskiej wersji przygód Kubusia Puchatka, autorstwa Borisa Zachodera. Rosyjski Kubuś, jak i jego zagraniczni koledzy, uwielbia miód, przyjaźni się z Prosiaczkiem, Królikiem i Kłapouchym. Mieszka w Stumilowym Lesie, jest wiecznym optymistą, poetą i filozofem, a także autorem wielu genialnych cytatów.

g. 12 / Sala Kinowa / 5.02.
WILK I ZAJĄC ‒ część pierwsza serialu animowanego, reż. Wiaczesław Kotionoczkin, 1969-1995, 90’

Kultowa bajka o przygodach sympatycznego Zająca, którego wciąż próbuje dopaść Wilk. W nieustannych gonitwach przeżywają wiele zabawnych przygód, z których Zając zawsze wychodzi cało.

——————————————————————————————————————

DLA RODZICÓW

g. 16 / Scena Nowa / 4.02. / wstęp wolny ‒ zapisy: literatura@ckzamek.pl (liczba miejsc ograniczona)
Zapewniamy opiekę dla dzieci w czasie trwania spotkania.

RODZIC, KTÓRY SIĘ RODZI
„Matka w społeczeństwie” – spotkanie z Natalią Fiedorczuk i Agnieszką Graff
prowadzenie: Natalia Szenrok-Brożyńska, Marta Kowerko-Urbańczyk

Natalia Fiedorczuk – z zawodu psychopedagożka, kompozytorka, wokalistka i publicystka. Pracuje jako animatorka kultury, zajmuje się aktywizacją obywatelską w społecznościach lokalnych. Pisała o muzyce, o Internecie, estetyce i mieszkalnictwie.
„Jak pokochać centra handlowe” (Wydawnictwo Wielka Litera) – prozatorski debiut Natalii Fiedorczuk – to opowieść wielu kobiet, które dotknął kryzys związany z urodzeniem dziecka. Czy mamy prawo traktować to skądinąd radosne wydarzenie w kategorii kryzysu? W hipnotyzującej i surowej opowieści Natalia Fiedorczuk wyciąga na światło dzienne pytania o rodzicielstwo, których nie mamy ochoty ani odwagi sobie zadać. Czy istnieją matki lepsze i gorsze? Kto o tym decyduje? Jednak ta książka to nie tylko opowieść o stawaniu się rodzicem, to także portret otoczenia: portret Polski, jej przedmieść, a także codziennej pracy i obowiązków, wynikających z dorosłości.

Agnieszka Graff – anglistka, feministka. Współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 Marca. Stypendystka Fundacji Fulbrighta. Pracuje w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW i wykłada na warszawskich studiach podyplomowych Gender Studies. Autorka książki „Matka feministka”.
——————————————————————————————————————

DLA MŁODZIEŻY (gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne):

g. 12.30-14 / Scena Nowa / 30.01.-3.02.
TRENING MŁODEGO AKTORA ‒ warsztaty
prowadzenie: Artur Szych

Zapraszamy młodych, którzy lubią po trochu pobłądzić w przestrzeni wyobraźni i wszelakich marzeń, chcieliby doświadczyć siebie w materii plastyki, muzyki, ruchu i słowa. By w końcu swoim talentem podzielić się jako twórcy i aktorzy we wspólnym kreowaniu przestrzeni … Warsztaty będą na bieżąco filmowane i każdy z uczestników otrzyma po zajęciach swoistą dokumentację swej twórczej aktywności. Nie można uczestniczyć w pojedynczych zajęciach.

g. 19.05 / Sala Wielka / 3.02. / wstęp wolny
GYUBAL WAHAZAR Stanisław Ignacy Witkiewicz – spektakl Studia Teatralnego PRÓBY 

Groteska w nieeuklidesowym świecie Witkacego. Karykaturalny świat gdzieś na przełęczach bezsensu albo prawie Tutaj. Niepewność jutra i najbliższego Teraz. Historia nieuchronnych przewrotów na szczytach władzy. Nieustanna wibracja energii polityki, nauki i religii. Dramaty ludzi prostych i prostaczków. Nierozwiązywalne związki władzy z religią. Nauka w służbie tyrana. Oraz autorytarny władca państwa-bezwzględny Guybal Wahazar, główny kapłan sekty Perpendykularystów ‒ Ojciec Unguenty, bezkrytycznie oddany władzy, nadworny medyk ‒ Józef Rypmann, cyniczny / na powiernik / ca tyrana- kat / kacica? ‒ Morbidetto, duet kobietonów-Donna Scabrosa Macabrescu i Donna Lubrica Terramon, dziewicza, a jakże metafizyczna Świntusia Macabrescu i Przystojnaczek. Opatrzony wcale nie zaskakującym, a jakże dźwięcznie brzmiącym mottem-cytatem z Friedricha Nietzschego: „Es ist doch teuer zu Macht zu kommen – Die macht verdummt” (pol. „Zdobywanie władzy jest kosztowne – Władza ogłupia”). True or false?

Reżyseria ‒ Bogdan Żyłkowski, muzyka ‒ Joanna Waluszko, scenografia ‒ Agnieszka Gierach

 

____________________________________

Bilety (dostępne w kasie od 14.01.2017):

Pojedyncze warsztaty ‒ 10 zł

Cykle warsztatowe:

2-dniowe ‒ 20 zł

3-dniowe – 30 zł

5-dniowe – 50 zł

Filmy, spektakle, spotkania ‒ 10 zł

Spektakle Studia Teatralnego PRÓBY‒ wstęp wolny

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent