Zdrojowy Teatr Animacji w lutym – Jelenia Góra

Zdrojowy Teatr Animacji w lutym – Jelenia Góra

📅 środa 06.02.2013 do środa 27.02.2013
Zdrojowy Teatr Animacji w lutym – Jelenia Góra


Przygody Sindbada Żeglarza
06 lutego 2013, 11.00
13 lutego 2013, 09.30, 11.40
14 lutego 2013, 09.30, 11.40
19 lutego 2013, 10.00
20 lutego 2013, 10.00
21 lutego 2013, 10.00

O spektaklu
"(..)Pędź na lotnym okręcie przez morza obszary( ..)
Zwalczaj wszelkie przeszkody i wszelkie zawadyPędź, leć, płyń bez ustanku! Posłuchaj mej rady!Tego ci życzy, ukłon przesyłając dworskiKochający cię szczerze – twój druh Diabeł Morski"
 
Któż nie lubi opowieści o dalekich krajach, niezwykłych przygodach, które dobrze się kończą?
"Przygody Sindbada Żeglarza” to poetycka wersja Bolesława Leśmiana przygód Sindbada z arabskiej „Księgi tysiąca i jednej nocy”.
Sindbad Żeglarz mieszka z wujem Tarabukiem-poetą w Bagdadzie. Pewnego dnia zachęcony przez Diabła Morskiego postanawia wyruszyć w świat przygód, marzeń i fantazji.
Na naszą sceniczną podróż zapraszany nie tylko najmłodszych widzów.
 
Spektakl dla widzów od 4 do 100 lat
 
Calineczka
07 lutego 2013, 11.00

O spektaklu
Setna premiera Sceny Animacji
 
Jest to sceniczna wersja jednej z najpiękniejszych bajek Andersena, którą napisała dla teatru Agnieszka Zaskórska młoda wrocławska scenarzystka, także autorka piosenek. Teatralna "Calineczka" nie odbiega zbyt mocno od literackiego pierwowzoru; został uwspółcześniony język, dodano także piosenki. W warstwie fabularnej pozostaje więc opowieścią o maleńkiej dziewczynce i poznawaniu przez nią nieznanego świata. To także mądra, metaforyczna historia o dorastaniu, o dokonywaniu wyboru, co jest dobre, a co złe.
 
Calineczka wędruje po świecie zwierząt, ale łatwo zauważyć, że uosabiają one ludzi z ich zaletami i przywarami. Agnieszka Zaskórska przydała im cechy postaci z naszej dzisiejszej codzienności. Tak więc ropucha Aga jest współczesną swatką,pan Krecikowski – biznesmenem z branży budowlanej, dżdżownica Elwira zachowuje się jak "zakręcona" nastolatka, a tytułowa Calineczka to po prostu mała dziewczynka lękająca się świata, którego nie zna i nie rozumie i która w trakcie tej podróży przez życie uczy się mówić, uzewnętrzać emocje.
 
Bardzo atrakcyjna i oryginalna jest teatralna realizacja bajki. Piękne lalki, zaprojektowane przez Dariusza Milińskiego, są animowane na podestach przy zastosowaniu elementów techniki "czarnego teatru" (niewidoczni aktorzy). Dekorację zastępuje przestrzenna animacja komputerowa obrazów. Zastosowanie współczesnych środków inscenizacyjnych nie odbiera widowisku magii, a przeciwnie potęguje wrażenie poprzez działanie kolorem i formą. Przedstawienie jest bogato ilustrowane muzycznie piosenkami, które nadają rytm spektaklowi i łatwo wpadają w ucho.
 
Spektakl trwa 1 godz.
 
Piotruś i wilk
10 lutego 2013, 16.00
27 lutego 2013, 10.00

O spektaklu
Libor Štumpf – twórca teatru "Ahoj” w czeskim Chrudim. Aktor, reżyser i autor sztuk teatralnych dla dzieci. Przez wiele lat był aktorem Shwarz Theater Zurich, znawca i popularyzator czeskich tradycji lalkarskich, założyciel jedynego w Czechach "teatrzyku na kółkach” w którym realizuje przedstawienia pacynkowe. Założycie prywatnego muzeum czarnego teatru w Chrudim.
 
Sergiusz Prokofiew komponując w 1936 roku "Piotrusia i wilka” -"bajkę symfoniczną dla dzieci na głos recytujący i wielką orkiestrę symfoniczną” nie spodziewał się zapewne, że stanie się ona jednym z najpopularniejszych utworów przybliżających najmłodszym piękno muzyki klasycznej. "Piotruś…” doczekał się niezliczonej ilości wykonań orkiestrowych, wielokrotnie był opracowywany w formie widowiska baletowego czy też teatralnego.Najsłynniejszą adaptacją utworu rosyjskiego kompozytora jest animowany film z 2006, obsypany deszczem nagród, łączne z Oskarem w 2008 roku, a zrealizowany przez studio filmowe Se-Ma-For w kooprodukcji z brytyjczykami i norwegami.
 
Przygotowana przez Zdrojowy Teatr Animacji premiera "Piotrusia i wilka” została zrealizowana przy użyciu "czarnego teatru” niezwykle popularnej w Czechach techniki lalkarskiej, w której odpowiednie oświetlenie sceny kryje przed oczami widzów animatorów lalek.
 
Bajki z Jelonkiem
23 lutego 2013, 16.00

O spektaklu
"Bajki z Jelonkiem" to kolejna po "Piotrusiu i wilku" propozycja czarnego teatru dla przedszkolaków, którą wyreżyserował Libor Śtumpf. Czarny Teatr to technika lalkarska, w której odpowiednie oświetlenie kryje przed oczami widzów animatorów lalek. Przygody chłopca zwanego Jelonkiem składają się z pięciu opowiastek zakończonych zabawnymi morałami dla dzieci. Zaskakujące sytuacje i mądry dowcip to nie jedyne walory sztuki. Jelonek jest tak dzielnym chłopcem, że przepędza diabły z młyna, uwalnia księżniczkę porwaną przez smoka. Nie straszne są mu duchy z Chojnika, a i Baba Jaga nie potrafi go przechytrzyć. Jednak nie będziemy zdradzać wszystkiego ponieważ czarny teatr potrafi zachwycić nie tylko małego ale i dorosłego widza.
 
Libor Štumpf – twórca teatru "Ahoj" w czeskim Chrudim. Aktor, reżyser i autor sztuk teatralnych dla dzieci. Przez wiele lat był aktorem Shwarz Theater Zurich, znawca i popularyzator czeskich tradycji lalkarskich, założyciel jedynego w Czechach "teatrzyku na kółkach” w którym realizuje przedstawienia pacynkowe. Założyciel prywatnego muzeum czarnego teatru w Chrudim.
 
Czas trwania spektaklu – 55 minut
Dla widzów od 3 do 100 lat

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent
Adres:
ul. Park Zdrojowy 1
58-560 Jelenia Góra
Kontakt:

75 755 76 90, 512 219 907
http://www.teatr.jgora.pl

 
 

Polecamy