Zamkowe Lato dla Dzieci 2016 – warsztaty

Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
📅 środa 10.08.2016
wakacyjne warsztaty
Dzieci zapraszamy na cykl warsztatów artystycznych. Zajęcia komiksowe, plastyczne, techniczne, naukowe i kosmiczne odbywać się będą w środy.
Wydarzenia przeznaczone dla widzów od 6. roku życia.
Na warsztatach liczba miejsc jest ograniczona, a dzieci pozostają pod opieką instruktora.
bilety: 10 zł / warsztat

13.07. g.11 Sala 248 oraz Sala Audiowizualna / II piętro historyczna część zamku
TEATR CIENI, PODRÓŻ DO TURCJI
prowadzenie: Umut Nebioglu
Uczestnicy warsztatu zdobędą wiedzę o tworzeniu i wystawianiu specyficznego Teatru Cieni Karagöz ‒ bardzo popularnego wśród Turków.
Zajęcia wraz z aktorami teatru poprowadzi Umut Nebioglu, artysta teatru cieni i lalkarz pochodzący z Turcji, który zajmuje się teatrem Karagöz od wielu lat, a tajników tej sztuki uczył się od Tacettina Dikera, obecnie najstarszego żyjącego mistrza Karagöz w Turcji.

20.07. g.11 Hol Balkonowy – Balkon/ Poziom 1+
BALKONOWE ECO – PUFY
prowadzenie: TEŻ ARCHITEKCI (http://tezarchitekci.pl)
Małgorzata Siekanko, Paulina Wielgosz-Konewka, Marta Sękowska-Kulińska
Co zrobić ze zużytymi oponami samochodowymi? Zamiast je wyrzucać można tchnąć w nie drugie życie, a nawet zmienić ich przeznaczenie. Na warsztatach pokażemy, jak ze starej opony przy użyciu sznurka i kolorowych włóczek zrobić oryginalną zabawkę lub funkcjonalne siedzisko do ogrodu czy też na balkon. Każdy będzie mógł zabrać, a raczej poturlać swoje dzieło do domu.

27.07. g.11 Sala Wielka – Balkon
DZWONKI WIETRZNE
prowadzenie: TEŻ ARCHITEKCI (http://tezarchitekci.pl)
Małgorzata Siekanko, Paulina Wielgosz-Konewka, Marta Sękowska-Kulińska
W starożytnym Rzymie dzwonki wietrzne wieszano w ogrodach, wierząc, że odpędzają złe duchy. Na Dalekim Wschodzie umieszczano je na dachach świątyń i domów, w nadziei, że ich dźwięk przyniesie ludziom pomyślność.
W trakcie warsztatów będziemy wykonywać dzwonki wietrzne z pomalowanych kluczy, kapsli, guzików, czy też muszli. Mogą stać się oryginalną dekoracją w domu, a powieszone na tarasie lub balkonie i poruszane wiatrem będą wydawały delikatne dźwięki.

3.08. g.11 Sala 248 / Poziom 2+
JEDNODNIOWA WYTWÓRNIA KOMIKSOWA, CZYLI TWORZYMY KOMIKSY W 2 GODZINY
prowadzenie: Piotr Nowacki, artysta plastyk i Maciej Gierszewski miłośnik komiksu
Zostań piratem (lub piratką), wybierz się z nami na daleki rejs po morzach i oceanach, przeżyj niesamowite przygody. Dotrzemy aż na Bezludną Wyspę, gdzie pod bezlistną palmą zakopiemy drogocenny skarb.  W butelce znajdziemy scenariusz komiksu i go narysujemy. A także dowiemy się
z czego zbudowany jest komiks i co jest podstawą jego sukcesu.

10.08.g.11 Sala Prób / Poziom +2
MAŁA AKADEMIA JEDI, CZYLI CZEGO O GWIEZDNYCH WOJNACH NIE WIEDZIELIŚCIE
prowadzenie: Jakub Turkiewicz – pisarz, dziennikarz, starwarsolog
Zdanie „dawno, dawno temu w odległej galaktyce..” rozpoczynające każdy z filmów jest jedyną wskazówką, co do miejsca i czasu akcji. Wydarzenia pokazane w filmach są mitami przeszłości, na wzór fabuły baśni oraz starożytnych eposów o herosach. Każdy miłośnik tej opowieści i ten mały i ten duży jest przekonany, że wie wszystko o Gwiezdnych Wojnach… ale czy na pewno? To, co będzie działo się na naszych warsztatach zadziwi niejednego rycerza czy rycerkę, Jedi. Tajemnice i dobre moce poznacie na tym jedynym wakacyjnym warsztacie.

Starwarsorlog Jakub (Sith) z humorem i dystansem zaprezentuje najrozmaitsze aspekty tematu a z jego olbrzymiej kolekcji poznamy stare gadżety i zabawki z „Gwiezdnych wojen”

17.08. g.11 Hol Balkonowy – Balkon / Poziom 1+
BALKONOWE LABORATORIUM EKSPERYMENTALNE
prowadzenie: Jacek Brudziński ‒ Fundacja Einsteina
Warsztat z nauką na wesoło. W ciągu 90 minut stworzymy świat baniek, chmur, lodu, a nawet wywołamy małe tornado. Wszystko wyemitujemy w przestrzeń Poznania z najpiękniejszego balkonu zamkowego. Nie bój się chemii i fizyki z nami przyjdzie to łatwiej.