Tygrysy na Festiwalu Światła i Festiwal AnimArt – plenerowe widowiska teatralne

Manufaktura
📅 piątek 29.09.2017 do niedziela 01.10.2017
Festiwal AnimArt - plenerowe widowiska teatralne na rynku Manufaktury

To będzie naprawdę artystyczny weekend na rynku Manufaktury! Oprócz instalacji świetlnej Tygrysów Origami w ramach Light Move Festival, na rynku Manufaktury będzie można podziwiać widowiska w ramach III edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Animacji AnimArt.

W piątek (29.09) rozpoczynają się dwa fantastyczne łódzkie wydarzenia: Light Move Festival, czyli uwielbiany przez mieszkańców i turystów Festiwal Światła oraz Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt, który jest obecnie największym i jedynym wydarzeniem w Polsce, kompleksowo poświęconym sztuce animacji.
W obu festiwalach będzie można uczestniczyć w przestrzeni miejskiej, także w Manufakturze. Po raz kolejny artyści udowodnią, że rynek Manufaktury jest idealną przestrzenią dla sztuki ulicznej i teatru alternatywnego.

Manufaktura po raz kolejny włącza się w Light Move Festival. W tym roku na rynku będzie można podziwiać ogromne, podświetlone tygrysy, nawiązujące do sztuki origami.
Mają 2,5 metra wysokości, są długie na 7,5m i ważą 200 kg! Są podświetlane i robią ogromne wrażenie wszędzie tam, gdzie się pojawią. A pojawiają się w najodleglejszych zakątkach – Digital Origami Tigers, bo o nich mowa, prezentowane były m.in. w Sydney, Kuala Lumpur, Berlinie i Singapurze.  Na rynku Manufaktury będzie można je podziwiać od piątku 29 września w ramach Light Move Festival.

Sama instalacja łączy tradycję i nowoczesność: tygrysy, nawiązujące do klasycznych technik origami i azjatyckiej kultury tworzenia lampionów, zostały wykonane z nowoczesnych, w pełni poddawanych recyklingowi tworzyw, a oświetlają je energooszczędne LED-y.
Przy tworzeniu instalacji konsultowani byli lokalni artyści z chińskiej prowincji Syczuan, gdzie wytwarzanie tradycyjnych lampionów trwa od 800 lat.
Są piękne, ale i bardzo fotogeniczne – przekonają się o tym wszyscy festiwalowicze, którzy zajrzą na rynek Manufaktury w trakcie trwa Light Move Festival, który w tym roku trwa od 29.09 do 1.10. Selfie z podświetlonym, ponad dwumetrowym tygrysem? Takie rzeczy tylko w Manufakturze!
Za projekt odpowiada międzynarodowe biuro LAVA ‐ Laboratory for Visionary Architecture.

Widowiska w ramach III edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Animacji AnimArt

Pierwsze widowisko zaplanowano już o 19:30 w piątek. Będzie to prezentacja Teatru Ognia Los Fuegos z Krakowa. „Opowieści ziemi” spektakl, w którym przestrzeń wyznaczają wielkie rzeźby i ogień. Poza wykorzystaniem ognia jako środka przekazu, wartością opowieści jest niecodzienna scenografia – prace cenionego performera Andrzeja Sieka. Po spektaklu artyści Los Fuegos zaprezentują również niezapomniane animacje światłem, z użyciem technologii LED. Drugi spektakl tego teatru, czyli animacje z ledami,  zaplanowano o godz. 21.

Natomiast o 20:30 goście Manufaktury zobaczą „The Wallers” grupy występującej pod tą samą nazwą. To spektakl łączący w sobie techniki teatru ruchu i teatru tańca na ścianie z technikami audiowizualnymi. Sceną w tym przypadku będzie ściana budynku restauracji Whiskey In The Jar. Na niej znajdzie się trzech aktorów-tancerzy. Spektakl został zaprezentowany nieoficjalnie w Łodzi podczas Nocy Muzeów w maju 2016 i październiku 2016 w Warszawie na nowym wieżowcu West Station. Spektakl będzie zaskakujący również w samej formie – tancerze posługujący się techniką „powietrznej uprzęży” są podpięci do lin za pomocą specjalistycznego sprzętu, pokazując, że scena wcale nie musi być na ziemi. To niezwykłe widowisko będzie można zobaczyć aż 8 razy: w piątek o godz. 20:30 i od 21:30 do 22.30 oraz w sobotę czterokrotnie od godz. 21.00 do 22.30.

W sobotę o godz. 20 odbędzie się spektakl plenerowy „Alicja w Krainie Czarów” teatru Amanitas z Czech. Już sama historia „Alicji w Krainie Czarów” jest mocno zakręcona, a jeśli dodamy do tego środki ekspresji używane w teatrze Amanitas wyjdzie z tego niewiarygodne szaleństwo. Widzowie pobiegną za Alicją do króliczej nory, a także będą świadkami pokazów ogniowych, teatru fizycznego, akrobacji powietrznych i naziemnych, animacji przedmiotami oraz sugestywnego tańca połączonego z niesamowitymi i interesującymi wizualnymi środkami. Na pewno będzie to niezapomniane przeżycie!

Dodatkowo, w sobotę na rynku stanie festiwalowe miasteczko animacji, gdzie każdy będzie miał okazję porozmawiać z twórcami na co dzień pracującymi z lalkami, zarówno w teatrze jak i na planie filmowym, oraz spróbować swoich sił w tej atrakcyjnej i wymagającej dziedzinie sztuki. Zaplanowano także minispektakle w namiocie włoskiego teatru I Burattini Di Luciano Gottardi oraz spotkanie z maskotką Teatru Arlekin – smoczycą Niunią. Miasteczko będzie działać również w niedzielę.

PROGRAM:

Piątek 29.09.

19.30 Los Fuegos

20.30 The Wallers

21.00  Los Fuegos

21.30- 22.30 The Wallers

Sobota 30.09

20.00 – Teatr Amanitas (Czechy) – spektakl plenerowy „Alicja w Krainie Czarów”

21.00 – 22.30 – The Wallers