Z wizytą u Łódzkiej praczki

📅 sobota 22.10.2016
CMW Łódzka praczka - wystawa i warsztaty
22.10.2016 r., sobota

Z wizytą u „Łódzkiej praczki”

Wystawa „Łódzka praczka” dobiega końca. Już tylko do 30 października w zabytkowym domu nr 4 w skansenie w CMW spojrzeć można na historię miasta przez pryzmat świata łódzkich pralni.

Projektowi towarzyszy cykl weekendowych wydarzeń. W najbliższą sobotę o 11:30 w sali warsztatowej CMW rozpoczną się warsztaty artystyczne „Materie drukowane – warsztaty druku na tkaninie”. Uczestnicy dowiedzą się, jak stworzyć kompozycję na tkaninie bawełnianej techniką druku stemplowego lub szablonowego. Na warsztaty nie trzeba się wcześniej zapisać, a koszt udziału to 2 zł.

Z kolei o 12.45 w skansenie, w domu nr 4, czyli tam, gdzie mieści się wystawa, pracownik Działu Technik Włókienniczych CMW opowie o historii urządzeń i maszyn związanych z techniką prania. Przedstawione zostaną niezwykłe właściwości historycznych sprzętów do prania, dowiemy się też, skąd wzięło się słowo „prać”.

Ostatnie z sobotnich wydarzeń to prelekcja „Tekstylia techniczne – mocno bijący puls włókiennictwa” przygotowana przez Annę Miałkowską, odzieżownika, technologa i nauczyciela podstaw krawiectwa. To propozycja dla wszystkich ciekawych niecodziennych zastosowań materiałów włókienniczych takich jak tkanina, dzianina, włóknina, filc. Dowiemy się, do czego wykorzystywane są w domu, biurze, budownictwie, czy przez wojsko, straż pożarną i medycynę.

Dlaczego warto zajrzeć do łódzkiej praczki? Pralnie były miejscem spotkań, rozmów i plotek. Tętniło w nich bujne życie towarzyskie. Dzięki wystawie i wydarzeniom towarzyszącym zwiedzający mogą wędrować przez czas, śledząc historię pralni prowadzonych przez Polaków, Żydów i Niemców przed II wojną światową, pralni w łódzkim getcie, czy lokatorskich pralni w PRL-owskich blokach. Ekspozycja przedstawia ewolucje pralki: od kijanki, poprzez tarę, do Frani i pralki Polar. Dziś, kiedy nowoczesna automatyczna pralka jest standardem w każdym domu, takie przedmioty codziennego użytku z XX wieku mogą wydawać się dziwne i zaskakujące. Ekspozycja prezentuje też stare zdjęcia pralni, kolorowe plakaty i pomysłowe reklamy proszków do prania: Radionu, Ixi czy Polleny 2000. Na poddaszu domku natomiast odtworzona została suszarnia.

Szczegółowe informacje na stronie oraz pod numerem telefonu: 42 684 61 15.