Wystawa Starożytne pomniki Europy południowo-wschodniej

Muzeum Archeologiczne w Krakowie, ul. Poselska 3
🗺 mapa
📅 piątek 07.04.2017 do niedziela 30.04.2017
Starożytne pomniki Europy południowo-wschodniej
Nowa wystawa czasowa w Muzeum Archeologicznym w Krakowie „Starożytne pomniki Europy południowo-wschodniej” (wybrane zdjęcia z Projektu „Bałkany wspólne dziedzictwo”)

WYSTAWA FOTOGRAFICZNA

Czas ekspozycji: 07.04 – 31.05.2017 r.

Wystawa fotografii „Starożytne pomniki Europy południowo – wschodniej” (wybrane zdjęcia z Projektu „Bałkany wspólne dziedzictwo”) przedstawia sztukę, kulturę i architekturę cywilizacji bałkańskich z długiego okresu – od epoki neolitu (VII tysiąclecie p.n.e.) do IV w. n.e.

Bałkany stanowią jeden z najciekawszych regionów kulturowych Europy. Nadzwyczajne nagromadzenie bogatych warstw kulturowych jest typowe dla tej części Europy. Wystawa fotograficzna prezentuje najbardziej charakterystyczne artefakty kulturowe 11 krajów – Albanii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogóry, Grecji,  Macedonii, Rumunii, Serbii, Słowenii i Turcji. W warstwach kulturowych, na których dziś funkcjonują współczesne państwa, starożytność pozostawiła po sobie unikatowe ślady. Powstały amalgamat kultur stanowi godne naszego podziwu dziedzictwo, które wymaga ochrony.

Ekspozycja, która gości w Muzeum Archeologicznym w Krakowie, obejmuje wybrane obiekty spektakularnego przedsięwzięcia „Bałkany wspólne dziedzictwo”. Oprócz artefaktów starożytności, przedstawia także zabytki średniowiecza oraz kolekcję manuskryptów od VI do XVIII w.

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Pomysłodawcą i autorem fotografii jest Iwo Hadżimiszew – uznany na świecie bułgarski fotograf-artysta. Zaproszony do projektu zespół ekspertów sporządził przeglądy wprowadzające, a następnie badacze ci współpracowali jako główni konsultanci. Bogate opisy są natomiast autorstwa prof. Iwana Marazowa i prof. Aksiniji Dżurowej. W przedsięwzięciu wzięli również udział uczeni z poszczególnych krajów, którzy mieli możliwość swobodnego wyrażania opinii na temat artefaktów kulturowych. Prace trwały dziesięć lat. Efekt końcowy jest imponujący.

„Na obszarze południo-wschodniej Europy, między nieustanie zmieniającymi się granicami, mieszały się ze sobą narody i religie. Ta bliskość tradycji i przenikające się wpływy zrodziły sztukę, która do dziś zapiera dech w piersiach”. Słowa te zmotywowały holenderską fundację „Horyzont” do wsparcia realizacji zjawiskowego przedsięwzięcia, które w pełnym kontekście kulturowym ukazuje wzajemne więzi i wpływy na Półwyspie Bałkańskim oraz umożliwia zrozumienie ich przez mieszkańców Europy Środkowej. Wiele obiektów z ekspozycji jest wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ta światowa organizacja oceniła projekt jako ważny głos w dialogu międzynarodowym.

(na podstawie materiałów: Bułgarskiego Instytutu Kultury,  Muzeum Archeologicznego w Krakowie)

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent