Wróżby i gusła na mazowieckiej wsi

Skansen i Ratusz w Sierpcu
📅 poniedziałek 06.11.2017 do czwartek 30.11.2017
Andrzejki w Sierpcu - listopad 2017

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu pragnąc przypomnieć obrzędy związane z Katarzynkami i Andrzejkami, w listopadzie zaprasza dzieci i młodzież do udział w pakietach edukacyjnych „Andrzejki w skansenie” i „Andrzejki w ratuszu”. Zajęcia mają charakter wspólnej zabawy we wróżenie i odbywają się one w salach dydaktycznych udekorowanych w taki sposób, by jak najlepiej oddać nastrój tajemniczości i wprowadzić uczestników w atmosferę wieczorów magii oraz niezwykłości.

Lekcję rozpoczyna pogadanka, podczas której dzieci poznają wierzenia i przesądy ludności wiejskiej, a także najpopularniejsze wróżby. Wyposażeni w tę wiedzę próbują następnie wraz prowadzącymi zobaczyć swoją przyszłość – leją wosk przez dziurkę od klucza, wróżą z grochu, z połówek przekrojonego jabłka (należy przynieść je ze sobą), a także z przestawianych butów. Podczas wizyty w skansenie osoby korzystające z oferty mają okazję poznać wraz z przewodnikiem zwyczaje, zajęcia wiejskie i tradycje związane z okresem jesiennym. Zwiedzają ekspozycje w powozowni, galerii rzeźby ludowej, dwóch dworach ziemiańskich oraz na terenie 10 zagród chłopskich z przełomu XIX i XX wieku. Spacer przez muzealną wieś dla młodych ludzi jest prawdziwą podróżą w czasie do świata babcinych z opowieści. W ratuszu na uczestników programu czeka natomiast wystawa czasowa „Tajemnice odkrywane w drewnie. 45 lat pracy twórczej Edmunda Szpanowskiego”. Ekspozycja ukazuje dorobek twórczy jednego z najbardziej utalentowanych współczesnych rzeźbiarzy sierpeckich. Prezentowane na wystawie prace dają możliwość bliższego przyjrzenia się drodze artystycznej twórcy, najważniejszym motywom, zmienności stosowanych technik i materiałów. Są też świadectwem wielkiej pasji i miłości do snycerstwa.

Muzealne Andrzejki dają młodym uczestnikom możliwość poznania bogatego świata ludowych wierzeń i wróżb. Serdecznie zachęcamy do udziału.

ANDRZEJKI W SKANSENIE
Program obejmuje następujące atrakcje:

-Wstęp na teren skansenu
– Gawęda o tradycji wróżb andrzejkowych i katarzynkowych (20 min.)
– Wspólna zabawa we wróżby: m.in. lanie wosku, wróżenie z jabłka, grochu, butów (1 godz.)
– Zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem (2 godz.)

Czas trwania: 4 godziny
Liczebność grupy: od 15 do 45 osób
Cena 12 zł./osoba

Quiz Rodzinny Akademii Miasta Dzieci – ściągnij darmową grę dla całej rodziny!

Na czym polega gra? To proste! Losujesz zabawne pytania dzięki którym lepiej poznasz członków swojej rodziny lub dostajesz zadania do wykonania.

Ściągnij od nas karty podstawowe oraz dodatkowo zadania, karty dla maluchów lub nastolatków. Wydrukuj je, sklej ze sobą spód i wierzch kart, wytnij i graj! Dobrej zabawy!

ANDRZEJKI W RATUSZU
Program obejmuje:
– udział w zajęciach wieczory andrzejkowe

– zwiedzanie wystawy czasowej „Tajemnice odkrywane w drewnie. 45 lat pracy twórczej Edmunda Szpanowskiego”.

Czas trwania: 90 min.
Liczebność grupy: od 10 do 30 osób
Cena: 6 zł od osoby (wieczory andrzejkowe) lub 7 zł od osoby (wieczory andrzejkowe + zwiedzanie aktualnie wystawy).