Wirtualnie #dzielimysięŁodzią. Muzeum – podaj dalej!

Muzeum Miasta Łodzi
📅 piątek 24.11.2017
bilety ulgowe 10 zł, normalne 14 zł
Wirtualnie #dzielimysięŁodzią. Muzeum - podaj dalej!

W piątek, 24 listopada o godz. 16:00, w Muzeum Miasta Łodzi odbędą się warsztaty dla młodzieży, dorosłych i seniorów „Muzeum – podaj dalej!”, które wpisują się cykl wydarzeń wieńczących projekt #dzielimysięŁodzią realizowany przez Muzeum Miasta Łodzi we współpracy ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska oraz Stowarzyszeniem Inicjatyw Miejskich „Topografie”.

Współpraca ma na celu popularyzację kilkuset obiektów ze zbiorów Muzeum znajdujących się w domenie publicznej oraz udostępnienie części z nich na licencji CC BY-SA 3.0 Polska. Wybrane archiwalne zdjęcia Łodzi i jej mieszkańców poddane zostały procesowi digitalizacji i będą rozpowszechnione poprzez stronę miastograf.pl oraz Wikimedia Commons. Udział w warsztatach jest płatny (bilety ulgowe 10 zł / os., normalne 14 zł / os.) oraz obowiązują zapisy: 42 254 90 11 / edukacja@muzeum-lodz.pl.

Uczestnicy warsztatów zwiedzą nową wystawę stałą – „Na wspólnym podwórku – łódzki tygiel kultur  i wyznań” i dowiedzą się, jakie zbiory znajdują się w muzeum, czym jest ich digitalizacja oraz w jaki sposób muzeum je prezentuje i udostępnia. Poznają także zagadnienia związane z prawem autorskim, Domeną Publiczną, wolnymi licencjami.

Spotkanie zakończy się warsztatem z sitodruku, podczas którego uczestnicy wykonają własnoręcznie nadruki na torby i plecaki wykorzystując do tego fotografie ze zbiorów muzeum. Muzeum zapewnia uczestnikom torbę lub plecak (do wyboru), a także zachęca do przyniesienia własnej, gładkiej odzieży lub materiałowych akcesoriów, na których nieodpłatnie będzie można wykonać dodatkowe nadruki.

W ramach projektu odbędą się jeszcze:

warsztaty dla młodzieży, dorosłych, seniorów (15.12.2017)

rodzinne warsztaty dla dzieci (17.12.2017)

lekcje muzealne dla grup szkolnych (do końca 2017)

spotkania z Wikipedystami dla osób chcących rozpocząć swoją przygodę z Wikipedią i poznać kluczowe idee, zasady, techniki i narzędzia jej edytowania (do końca 2017)

konkurs „Łódź – podaj dalej”, w którym uzupełniając Wikipedię o hasła związane ze zbiorami Muzeum Miasta Łodzi można wygrać muzealne upominki