Widowisko historyczne „Batalia Napoleońska – Będomin 2016”

Muzeum Hymnu Narodowego. Oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku, Nowy Barkoczyn
📅 sobota 20.08.2016
batalia napoleonska przedstawienie plenerowe

W 1806 roku na ziemie polskie wkroczyła armia napoleońska, przynosząc jej mieszkańcom nadzieję na odbudowę niepodległego państwa. Józef Wybicki oraz gen. Jan Henryk Dąbrowski byli aktywnymi uczestnikami kampanii napoleońskiej na ziemiach polskich w latach 1807-1812. Już z końcem 1806 i na początku 1807 roku świeżo sformowane jednostki polskie wraz z armią francuską wzięły udział w walce z oddziałami pruskimi i wojskiem rosyjskim na lewym brzegu Wisły, a także oblegały i zdobywały Gdańsk. Wydarzenia te otworzyły jeden z najbardziej heroicznych ale i tragicznych epizodów w dziejach naszego kraju – okres Księstwa Warszawskiego.

Nawiązując do tamtych wydarzeń Muzeum Narodowe w Gdańsku przy współpracy z Urzędem Gminy w Nowej Karczmie oraz Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie organizuje na terenie Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie imprezę plenerowo-historyczną BATALIA NAPOLEOŃSKA – BĘDOMIN 2016.

Zaprezentujemy w ciekawy i przystępny sposób historię Polski i Europy. Miłośnicy epoki napoleońskiej z ogromnym pietyzmem zrekonstruują historyczne realia. Wcielą się w rolę żołnierzy polskich, rosyjskich i pruskich. Wezmą udział w rekonstrukcjach walk oraz założą na terenie Muzeum Hymnu Narodowego obóz z historycznymi namiotami i wyposażeniem, w których będą mieszkać przez cały czas trwania imprezy, odtwarzając warunki bytowe w jakich żyli żołnierze okresu wojen napoleońskich. Zwiedzający obóz będą mieli sposobność poznania warunków codziennego, niełatwego życia żołnierzy, ze wszystkimi jego urokami i niedogodnościami. Publiczność będzie miała okazję zapoznać się też z działaniem sądu wojennego oraz szpitala polowego. Po raz pierwszy goście będą mieli okazję zobaczyć jak wyglądało życie codzienne mieszkańców szlacheckiego dworku na Kaszubach.

Program Batalii Napoleońskiej, 20.08.2016

09:00 – Służba patrolowa.

09:30 – Próba bitwy.

10:00 – Musztra piechoty.

11.00 – Uroczyste otwarcie i powitanie gości. Apel garnizonu.

11:30 – Prezentacja rodzajów wojsk.

12:00 – Pokaz artyleryjski.

13:00 – Pokaz „Jak o broń dbać trzeba”.

13:30 – Kuchnia obozowa – prezentacja kuchni z epoki, opowieść o zasadach jej działania, wykorzystywanych produktach oraz metodach gotowania i żywienia.

14:00 – Potyczka w parku.

14:30 – Pokaz medycyny obozowej.

15:00 – Promocja książki „Biografia intelektualna Józefa Wybickiego”.

16:00 – Sceny historyczne: pojedynek i sąd wojenny.

18:00 – Batalia.

9:00 – 18:00 – Wystawa sprzętu wojskowego.

9.00 – 18.00 – Jarmark regionalny.

Miejsce:

Muzeum Narodowe w Gdańsku