Wartofrajda – niezwykły plac zabaw

Park w Starym Korycie
📅 środa 12.07.2017 do środa 19.07.2017
Otwarcie Wartofrajdy
Najbardziej mi się podoba zjeżdżanie na linie, albo nie, najfajniejsze są domki, a w sumie to raczej ściana do wspinaczki – dzieci bawiące się na Warofrajdzie nie mogły się zdecydować, które z urządzeń jest najlepsze! A jest ich sporo! Opinie tych najmłodszych i trochę starszych potwierdzały, że przygotowywany przez długi czas plac zabaw spełnia oczekiwania głównych użytkowników. Wspólnie świętowaliśmy oficjalne otwarcie!

Wartofrajda, będąca częścią Parku w Starym Korycie Warty choć przeznaczona jest dla dzieci, ma znaczenie także dla rodziców.
Niestety na naszym osiedlu jest coraz mniej mieszkańców, dlatego jednym z głównych zadań rady są działanie prorodzinne. Mamy na Starym Mieście dobre szkoły zarówno podstawowe jak i średnie, piękne parki ale ważne jest tworzenie miejsc zabawy i relaksu, a takie właśnie inwestycje powstają na terenach nadwarciańskch – mówił Andrzej Rataj, przewodniczący Rady Osiedla podczas oficjalnego otwarcia.

Otwarciu towarzyszyły warsztaty plastyczne „płyną rzeką” zorganizowane przez Stowarzyszenie „Zawsze Razem” przy współpracy z Fundacją Kreaktywator. Była zabawa przy muzyce, animacje cyrkowe, kolorowe balony, pokazy gigantycznych baniek mydlanych, wata cukrowa, malowanie twarzy i skręcanie balonowych zwierzątek. Był z nami także pan Włodzimierz Marciniak, kawaler Orderu Uśmiechu.
Skąd pomysł na takie wyjątkowe zabawki? Podpatrywaliśmy najlepsze rozwiązania w wielu europejskich miastach i staraliśmy się wybrać takie atrakcje, które nie tylko bawią ale przede wszystkim inspirują i rozwijają – podkreśla radna Maria Sokolnicka – Guzek, koordynatorka projektu.

Ostateczny efekt to także wiele spotkań i rozmów, dbałość o szczegóły. Jeżeli mówimy o kontroli rodzicielskiej, to domagaliśmy się odpowiedniego wyprofilowania placu, strefy dla najmłodszych. Ważne, że Wartofrajda jest także przyjazna dla niepełnosprawnych – mówi radna Natalia Chojara.

Przedsięwzięcie jest inicjatywą Rady Osiedla Stare Miasto, która przeznaczyła na to dużą część swoich środków, a ponadto uzyskała wsparcie z konkursu grantowego oraz budżetu miejskiego. Plac zabaw kosztował 1,7 miliona złotych.

Park w Starym Korycie i plac zabaw to wspólne działania radnych dwóch kadencji, od pomysłu zagospodarowania zaniedbanej przestrzeni po nowoczesny plac zabaw i atrakcyjny park, to naprawdę mnóstwo spotkań, rozmów, konsultacji. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze 3 lata temu były tu chaszcze – zaznacza radny Zbigniew Burkietowicz, przewodniczący Zarządu Osiedla.