Warszawa, Ty i ja – rodzinne wycieczki i warsztaty historyczne

Warszawa Bielany, Ursynów, Żoliborz, Wilanów
📅 sobota 27.08.2016 do niedziela 28.08.2016
dziewczynka

Od początku wakacji trwa Warszawa, Ty i ja.  Zapraszamy do odkrywania historii Warszawy wraz z nami.

W każdą sobotę i niedzielę wakacji dowiemy się nowych i fascynujących rzeczy o przeszłości naszego pięknego miasta.

Fundacja Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii już po raz trzeci zaprasza stołeczne rodziny do udziału w bezpłatnym, wakacyjnym projekcie „Warszawa, Ty i ja”, stanowiącym cykl wycieczek i warsztatów o tematyce historycznej. W tym roku motywem przewodnim programu jest odkrycie pochodzenia nazw samych dzielnic oraz ich ulic, a cały cykl nosi nazwę: „Warszawa, Ty i ja. Pocztówka z przeszłości”. Spotkania odbywają się w każdy weekend, począwszy od 25 czerwca. Projekt zakończy gra miejska zaplanowana na 3 września, która zostanie zrealizowana w obrębie Bulwarów Wiślanych.

W najbliższą sobotę 27.08.2016 zapraszamy na:

1. Zajęcia historyczne i terenową grę na orientację w dzielnicy Ursynów

Start: Kawiarnia Daję Słowo, ul. Pasaż Ursynowski 9, czas trwania około 2-2,5 godzin

Warsztaty historyczne dla rodzin z dziećmi 6-10 lat oraz terenowa gra na orientację noszą tytuł „Jak Andrzej do Hiszpanii zaszedł.” Nasze spotkanie zaczniemy od rozmowy na temat ważnej dla  Ursynowa osoby. Opowiemy o jej życiu, dokonaniach zawodowych oraz o tym, dlaczego odegrała szczególną rolę w historii tej dzielnicy Warszawy. Potem każda uczestniczącą w zajęciach rodzina otrzyma egzemplarz terenowej gry na orientacje i sama, rozwiązując zadania i odgadując zagadki, będzie poznawać nieznane zakątki dzielnicy. Na mecie będzie czekać przewodnik, by ocenić wynik gry.

Szczegółowe informacje i zapisy wtij.duch.edu.pl

2. Spacer historyczny po Bielanach pt.: „Rowerami przez Bielany” – Start: Brama Główna Akademii Wychowania Fizycznego, ul. Marymoncka 34, godz. 16.00, czas trwania ok. 2 godziny

Bielany to jedna z najbardziej różnorodnych dzielnic Warszawy. Miejsce, gdzie przenikają się dwa światy: stary i nowy. Podczas naszej wycieczki rowerowej zobaczymy gazowe latarnie i nowoczesne wille, leśne zakątki i wielkomiejskie place, skromne kapliczki oraz kościoły kryjące w swoich wnętrzach zabytki najwyższej klasy. Nie zabraknie oczywiście historii o pewnych zakonnikach żyjących według bardzo surowej reguły. To właśnie od ich białych habitów pochodzi nazwa całej dzielnicy.

Szczegółowe informacje i zapisy wtij.duch.edu.pl

W najbliższą niedzielę 28.08.2016 zapraszamy na:

1. Zajęcia historyczne i terenową grę na orientację w dzielnicy Żoliborz

Start: Klub Mamo Tato, ul. Cieszkowskiego 1/3 lokal 76, klatka 17, godz. 10:00, czas trwania około 2-2,5 godzin

Warsztaty historyczne dla rodzin z dziećmi 6-10 lat oraz terenowa gra na orientację noszą tytuł „Pamiętnik Pięknego Brzegu.” Nasze spotkanie zaczniemy od rozmowy na temat ważnej dla Żoliborza osoby. Opowiemy o jej życiu, dokonaniach zawodowych oraz o tym, dlaczego odegrała szczególną rolę w historii tej dzielnicy Warszawy. Potem każda uczestniczącą w zajęciach rodzina otrzyma egzemplarz terenowej gry na orientacje i sama, rozwiązując zadania i odgadując zagadki, będzie poznawać nieznane zakątki dzielnicy. Na mecie będzie czekać przewodnik, by ocenić wynik gry.

Szczegółowe informacje i zapisy wtij.duch.edu.pl

2. Spacer historyczny po Wilanowie pt.: „Od Milanowa do Villa Nova” – Start: Brama przed wejściem na dziedziniec Pałacu w Wilanowie, godz. 16.00, czas trwania ok. 2 godziny

Za początek Wilanowa uważa się zakup tej ziemi przez Jana III Sobieskiego, który budując tu swoją rezydencję daje początek jednej z najmłodszych warszawskich dzielnic. Dzięki niemu prężnie rozwija się wieś znana wcześniej jako Milanowo. Jeszcze w latach 60-tych XX wieku nadal było tu dość wiejsko i sielsko. Dziś krajobraz Wilanowa zupełnie zmienił się na wielkomiejski. Mamy więc pięknie zaprojektowane osiedla  z równomiernie wytyczonymi drogami, w niedalekiej odległości z kolei osiedla budowane dla partyjnych prominentów, a w samym jej środku dumnie wyrasta Świątynia Opatrzności Bożej, która po ponad dwustu latach znalazła tu swoje miejsce.

Start: Brama przed wejściem do Pałacu w Wilanowie