Warszawa Przełomów – projekt dla licealistów.

Warszawa Przełomów – projekt dla licealistów.

Warszawa
🗺 mapa
📅 środa 28.09.2016 do sobota 22.10.2016
warszawa przełomów warsztaty historia
UWAGA OSTATNIE WOLNE MIEJSCA! Serdecznie zapraszamy uczniów warszawskich szkół ponadgimnazjalnych na zajęcia o powojennej historii Warszawy. Uczestnictwo w Projekcie jest bezpłatne.

Warszawa Przełomów jest interdyscyplinarnym projektem skierowanym do ambitnych uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu Warszawy. Motywem przewodnim projektu jest historia Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Uczniowie, dzięki zajęciom, pogłębiają swoją wiedzę o życiu w czasach PRL w Warszawie i w Polsce. Szczególny nacisk jest położony na kryzysy społeczno-polityczne z lat 1956-1989 oraz na stan wojenny.

Projekt składa się z cyklu 30 warsztatów, w trakcie których uczestnicy rozwijają umiejętności z zakresu nauk humanistycznych oraz społecznych (historia, nauki o polityce, nauki o mediach), nauk ścisłych (dziedzina nauk matematycznych – informatyka), a także z obszaru sztuki (dziedzina nauk plastycznych – grafika komputerowa, fotografia). Poszczególne zagadnienia podzielone są na cztery moduły tematyczne – historyczny, dziennikarski, informatyczny oraz fotograficzny.

UCZESTNICTWO W PROJEKCIE JEST BEZPŁATNE

MODUŁ HISTORYCZNY – 10 zajęć

W ramach modułu historycznego uczestnicy projektu nabywają wiedzę z zakresu historii PRL. Głównym celem zajęć jest ukazanie najnowszej historii polski w sposób, który trudno zrealizować w trakcie obowiązkowych zajęć szkolnych – tematyka poszczególnych spotkań ma charakter uzupełniający w stosunku do programu realizowanego na lekcjach historii oraz wiedzy o społeczeństwie.

MODUŁ DZIENNIKARSKI – 8 zajęć

Uczestnicy projektu biorą udział w warsztatach dziennikarskich. Pozyskują wiedzę na temat różnych form i gatunków dziennikarskich. Dowiadują się, jak wygląda praca dziennikarza w praktyce, a także poznają niektóre zagadnienia z ustawy Prawo prasowe, m.in. instytucję autoryzacji tekstu. Oprócz tego sami próbują swoich sił w roli dziennikarza.

MODUŁ INFORMATYCZNY – 6 lekcji

Uczestnicy projektują i wykonują stronę internetową o tematyce wybranej przez siebie, ale powiązanej z tematyką projektu „Warszawa Przełomów”. Podczas pracy nad witryną, wzbogacają swoją wiedzę na temat języka HTML oraz uczą się korzystać z edytorów stron WWW i programów do obróbki zdjęć. Dodatkowo uczestnicy projektu zapoznają się z najważniejszymi kwestiami związanymi z prawem autorskim; zdobywają także kompetencje z zakresu wyszukiwania i krytycznego korzystania ze źródeł informacji.

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

MODUŁ FOTOGRAFICZNY – 6 lekcji

Uczestnicy zapoznają się z archiwalnymi zdjęciami prezentującymi obiekty i miejsca w Warszawie w czasach, gdy obiekty i miejsca te były cichymi świadkami kluczowych wydarzeń w powojennej historii Warszawy. Próbują rozpoznać, o jakie miejsca chodzi, a także ulokować je na współczesnej mapie Warszawy. Następnie udają się w teren, aby odnaleźć te miejsca i wykonać im zdjęcia. Ostatnim etapem w ramach niniejszego modułu jest „nałożenie” współczesnych fotografii na zdjęcia archiwalne. W tej części projektu uczestnicy korzystają z kompetencji w zakresie korzystania z programów do obróbki graficznej, nabytych podczas modułu informatycznego.

Kadrę projektu stanowią pracownicy naukowi wyższych uczelni, działacze opozycji demokratycznej czasów PRL oraz sprawdzeni współpracownicy Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii. Są to wykładowcy o niekwestionowanym przygotowaniu merytorycznym, a jednocześnie osoby komunikatywne, cierpliwe, z poczuciem humoru oraz posiadające doświadczenie i predyspozycje do pracy z młodzieżą. Dzięki takim wykładowcom, uczniowie spotykają się z wiedzą na najwyższym poziomie, podaną w przystępniej dla nich formie.

ZAPISY: dziekanat@duch.edu.pl

Uczestnictwo w Projekcie jest bezpłatne, ilość miejsc w projekcie jest ograniczona.

Decyduje kolejność zgłoszeń.

Więcej informacji: dziekanat@duch.edu.pl, tel. 692 981 439

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent