Wakacje w mieście z Muzeum Tradycji Niepodległościowych

📅 czwartek 28.08.2014
Wakacje w mieście z Muzeum Tradycji Niepodległościowych

poniedziałek – czwartek
godz. 9.00-15.00,

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi (ul. Gdańska 13) zaprasza, w ramach programu Wakacje w Mieście, na bezpłatne warsztaty i lekcje muzealne, odbywające się w miesiącach lipiec-sierpień.

Oferujemy Państwu 6 różnego typu warsztatów oraz 6 rodzajów lekcji muzealnych.

Warsztaty znajdujące się w naszej ofercie to:
– „Kalambury Historyczne"
– „Warsztaty historyczno-modelarski"
– „Odszukaj Artefakt"
– „Warsztaty Plastyczne"
– „Graj w znaki"
– „Za czym ta kolejka stoi"

Warsztaty pzeznaczone są dla dzieci w wieku 6 – 14 lat (preferowana młodsza część tego przedziału wiekowego) 

Lekcje muzealne znajdujące się w naszej ofercie to:
– „A żołnierze chwytają za broń"
– „Dzień z Tadeuszem Kościuszko"
– „Dzień z księciem Józefem"
– „Dzień z Janem Matejką"
– „Wierszowana Historia Polski"
– „Jak feniks z popiołów- odrodzenie Rzeczypospolitej po I Wojnie Światowej"

Lekcje muzealne przeznaczone są dla dzieci i młodzieży w wieku 10-18 lat. 

Wszystkie proponowane przez nas zajęcia trwają w granicach 45-60 minut w przypadku warsztatów oraz 60-75 minut w przypadku lekcji muzealnych. Istnieje możliwość połączenia ze sobą dwóch rodzajów warsztatów przy jednej wizycie.

Do udziału w naszych zajęciach zapraszamy od poniedziałku do czwartku w godz. 9-15, w piątki nasze Muzeum jest zamknięte, w celu rezerwacji zajęć prosimy o kontakt:
e-mail oswiatowymtn@gmail.com
tel. 42 632 31 41, 42 632 71 12 Dział Oświatowy
Dorota Jagodzińska, Kamila Lutek, Marcin Giełzak

Wszystkie warsztaty są bezpłatne.

Oferta edukacyjna na wakacje:

1. Zajęcia Warsztatowe

*„Kalambury Historyczne"

Kalambury to gra towarzyska, w którą gra się drużynowo. Najlepiej, gdy drużyna liczy co najmniej trzech członków. Cel gry to odgadywanie haseł. W każdej kolejce drużyna ma za zadanie odgadnąć jedno lub więcej takich zagadek historycznych. Hasło prezentowane jest jednym z możliwych sposobów przez jednego z członków drużyny. Konkretne etapy gry mogą być różnicowane pod względem sposobu prezentowania hasła. Można je przedstawić pantomimą (gestami) lub rysunkami (duże podobieństwo do rebusu). Osoba, która ma za zadanie przedstawić hasło nie może używać żadnych słów, nie może też wydawać żadnych innych dźwięków, ani nie może w żaden sposób podpowiadać. W zabawie między drużynami zostanie rozegranych kilka kolejek. Drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów wygrywa. W przypadku remisu decyduje suma czasów, w jakich poszczególne drużyny odgadywały dane hasło.
Czas trwania: 45-75 minut

*„Graj w znaki"

Warsztaty te są oparte na grze edukacyjnej „Znaj Znak" wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej. „Znaj Znak". Jest to gra przeznaczona dla dwóch graczy, w której wiedza przychodzi samoistnie podczas rozgrywki. Przy użyciu jednego kompletu kart w „Znaj Znak" mogą grać jednocześnie nawet 32 osoby. W trakcie rozgrywki w „Znaj Znak" gracze uczą się rozpoznawać symboliczne dla polskiej historii znaki, daty, postacie, miejsca, przedmioty. Gra składa się ze 132 kart. Na każdej znajduje się 12 różnych symboli dotyczących najnowszej historii Polski. Jeżeli weźmiemy dowolne dwie karty i uważnie się im przyjrzymy, okaże się, że mają jeden wspólny symbol. 132 karty 133 symbole i zawsze tylko jeden wspólny znak na dwóch kartach. Gracz ma za zadanie jak najszybciej znaleźć ten wspólny symbol na dwóch leżących na stole kartach i podać jego nazwę. Jeżeli mu się to uda, swoją kartę oddaje przeciwnikowi. Jeżeli nie zna nazwy znaku, odwraca kartę, odczytuje definicję symbolu, a na stół wykłada nową kartę i gra toczy się dalej. Wygrywa ten, kto pierwszy pozbędzie się wszystkich kart z ręki. (preferowany wiek uczestników 8-14 lat)

Czas trwania: 45-60 minut

*„Za czym ta kolejka stoi"

Warsztaty te są oparte na grze planszowej „Kolejka", wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej, która przypomina nieco znaną wszystkim słynną grę „Monopoly". W czasie trwania gry gracze cofają się w czasie do lat 80-tych XX wieku w Polsce, a przed nimi stoją nowe życiowe cele do zrealizowania zupełnie inne od tych, do których dążymy w czasach nam współczesnych. Tutaj priorytetem staje się zdobycie określonego towaru i chociaż mamy odłożone pieniądze na ten cel, na drodze pojawia się zasadnicza przeszkoda. Sklepy mają problemy z zaopatrzeniem, towar jest wydzielany w bardzo ograniczonych ilościach, a my musimy wystać swoje w kolejce, aby otrzymać wymarzony przedmiot. Gra „Kolejka" przeznaczona jest dla 2 do 5 graczy, a z dodatkiem "Ogonek" dla 6, a jedna gra trwa godzinę. Gra polega na zdobyciu określonej liczby artykułów ze sklepów znajdujących się na planszy. Na początku gry pionki (po 5 pionków na gracza) rozstawia się w kolejce do sklepów. Na końcu kolejki staje spekulant. Na początku każdej tury odbywa się "dostawa", polegająca na umieszczeniu w sklepach artykułów wylosowanych na kartach dostawy. Po dostawie odbywają się "przepychanki kolejkowe", polegające na przestawianiu pionków na planszy zgodnie z instrukcjami znajdującymi się na kartach kolejki. Później pionki "zabierają" towary do domu, po czym z powrotem wracają na plansze do kolejek. Po pięciu turach kolejki ustawiane są na nowo, a z planszy zabiera się zużyte karty kolejki, które wracają do graczy. Kiedy gracz zbierze wszystkie artykuły, wygrywa grę (preferowany wiek uczestników 8-16 lat).
Czas trwania: 60-75 minut

„Warsztaty historyczno – modelarskie"

Warsztaty modelarskie mające na celu zapoznanie uczestników z podstawowymi technikami modelarskimi oraz wykonaniem prostych modeli sprzętu wojskowego z lat 1914-2000, używanego przez Wojsko polskie, podczas I i II wojny światowej oraz NATO. Oprócz modeli militariów, będzie można złożyć również modele zwierząt leśnych oraz wojowników z różnych epok historycznych. Biorąc pod uwagę wiek grupy, możemy zaproponować dzieciom dużo prostsze modele oraz oczywiście pomoc w ich wykonaniu. (preferowany wiek uczestników 6-12).
Czas trwania: 45-60 minut

„Odszukaj artefakt"

Pod takim hasłem organizujemy zajęcia dla młodzieży szkolnej. Każdy z uczestników otrzymuje 4 obrazki przedstawiające artefakty znajdujące się na wystawach stałych i czasowych w Muzeum. Zadanie polega na zlokalizowaniu i podpisaniu właściwym opisem z ekspozycji każdego ze zdjęć. Dla najszybszych przewidziano nagrody. Ma to za zadanie uatrakcyjnić zabawę. Stopień trudności zostanie przystosowany do możliwości uczestników poprzez wybór zdjęć odpowiednich eksponatów (preferowany wiek uczestników 6-12 lat).
Czas trwania: około 45 minut

„Warsztaty plastyczne"

„Najciekawsze eksponaty muzealne" na bazie wystawy „Drogi do Niepodległej 1791-1921". Dzieci i młodzież szkolna za pomocą różnych środków plastycznych i technik przeniesie na papier zapamiętane eksponaty muzealne przedstawione na ekspozycji, którą zwiedzą z przewodnikiem przed warsztatami. Najciekawsze prace dzieci zostaną nagrodzone w ramach konkursy, który zostanie przeprowadzony po zakończeniu warsztatów. (Preferowany wiek uczestników 6-12 lat)
Czas trwania: 60 minut

2. Lekcje Muzealne

*„A żołnierze chwytają za broń"

Zajęcia te prezentują broń białą i palną, którą wykorzystywali żołnierze i powstańcy wszystkich powstań i zrywów narodowych w XIX wieku na ziemiach polskich w walce o niepodległość i niezależność. Uczestnicy będą mieli możliwość obejrzenia uzbrojenia znajdującego się na dwóch wystawach powiązanych z przewodnim tematem, a dzięki komentarzowi prowadzącego poznają jego ewolucję, wady i zalety oraz bitwy w których posługiwano się taka bronią. Uczestnikom zajęć zostanie zaprezentowane również umundurowanie polskiego żołnierza z okresu XIX i początków XX wieku. Zajęcia są uzupełnione licznymi ciekawostkami dotyczącymi życia codziennego polskich żołnierzy w interesującym nas okresie.
Czas trwania: 60 minut

*„Dzień z Tadeuszem Kościuszką"

Zajęcia mają charakter teoretyczno-warsztatowy. Lekcja zaczyna się od ogólnej prelekcji na temat życia naszego bohatera narodowego, która jest uzupełniona prezentacją multimedialną, bogatą w ilustracje i ciekawostki z jego życia, następnie uczniowie oglądają eksponaty muzealne związane z postacią Tadeusza Kościuszki, a na koniec układają puzzle historyczne z obrazu Jana Matejki „Racławice" lub rozwiązują atrakcyjny quiz. W ramach tych zajęć istnieje również możliwość projekcji 12 minutowego filmu edukacyjnego dotyczącego przebiegu Insurekcji Kościuszkowskiej oraz obejrzenia części wystawy „Drogi do niepodległej 1791-1921", na której znajdują się eksponaty bezpośrednio związane z wydarzeniami omawianymi na zajęciach.
Czas trwania: 45-75 minut

„Dzień z księciem Józefem"

W trakcie "Dnia z księciem Józefem" uczestnicy posłuchają prelekcji o życiu księcia Józefa Poniatowskiego, następnie wezmą udział w teście wiedzy, osoba z najlepszym wynikiem otrzyma nagrodę od Muzeum. Następnie uczestnicy zobaczą specjalnie wybrane eksponaty muzealne, związane tematycznie z księciem Poniatowskim i epoką Księstwa Warszawskiego.
Czas trwania: 45-60 minut

"Dzień z Janem Matejką"

Na zajęciach dzieci dowiedzą się o życiu i twórczości polskiego malarz Jana Matejki. W pokazie multimedialnym obejrzą najsłynniejsze obrazy artysty. Dodatkowo zajęcia są wzbogacone o ciekawe zadania. W zależności od wieku uczestników zajęcia zakończą się układaniem puzzli historycznych tematycznie związanymi z twórczością mistrza polskiego malarstwa lub rozwiązaniem krótkiego quizu, składającego się z kilku pytań, uzupełnionego małą krzyżówką z hasłami bezpośrednio dotyczącymi życia Jana Matejki.
Czas trwania: 60 minut

"Wierszowana Historia Polski"

Wierszowana Historia Polski. Od Mieszka Pierwszego do Poniatowskiego to nowa oferta edukacyjna dla zwiedzających Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Oparta jest ona na publikacji Janusza Sykały „Od Polan mieszkających w lasach – historia Polski – do króla Stasia. W siedmiu księgach wierszem". Prezentacja podzielona jest tematycznie na siedem części, obejmuje zakres historii Polski od powstania państwa do rozbiorów w XVIII wieku. Tekst jest w formie przyswajalnych dla młodego widza 4-6 zwrotkowych wierszach. Dodatkowo zawiera ona ilustracje dotyczące konkretnego okresu, oraz najważniejsze daty i pojęcia, podsumowującą każdą część. Istnieje możliwość wysłuchania jednej części, dwóch, trzech, czterech, możliwa jest prezentacja tylko o średniowieczu, tylko o odrodzeniu itp. (preferowany wiek uczestników 6-12 lat).
Czas trwania: 60 minut

„Jak feniks z popiołów – odrodzenie Rzeczypospolitej po I Wojnie Światowej"

Jest to opowieść o drodze do suwerenności i niepodległości, którą podążali rodacy podzieleni między trzech zaborców. Drodze, jaką musiały przebyć Legiony. Lekcja w oparciu o część wystawy „Drogi do niepodległej 1791-1921" prezentującą omawiany okres, dzięki bezpośredniemu obcowaniu z eksponatami muzealnymi sprawi, iż stanie się znacznie bardziej atrakcyjna i przystępna niż ta odbywana w szkolnych ławkach. W ramach tych zajęć dodatkowo istnieje możliwość rozwiązania quizu historycznego w formie konkursu, w którym dla najlepszych są przewidziane drobne nagrody.
Czas trwania: 60-90 minut

Uwaga: * oznacza nowe zajęcia !!!

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent