Urodziny Ignacego Kriegera w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa

oddziały Muzeum Historycznego
📅 wtorek 27.06.2017
Urodziny Ignacego Kriegera
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na cykl wydarzeń poświęconych 200. rocznicy urodzin słynnego krakowskiego fotografa drugiej połowy XIX wieku – Ignacego Kriegera. Jubileusz ten jest znakomitą okazją do przypomnienia postaci Kriegera i jego działalności. W ramach wydarzeń zapraszamy na spacery, wykłady, warsztaty dla dzieci, gry miejskie.

Ignacemu Kriegerowi przypadło szczególne miejsce w historii fotografii krakowskiej. Tematyka jego fotografii jest bardzo różnorodna. Na szczególną uwagę zasługują tzw. krajowidoki, będące pierwowzorem pocztówek – liczne ujęcia szacownych krakowskich zabytków, jak i nowych budynków. Ważną część zbioru stanowią także fotografie typów ludowych, przedstawiające mieszkańców Galicji w charakterystycznych dla nich strojach. Odbitki były ręcznie kolorowane, aby ukazać bogactwo tych ubiorów.

Zakład Fotograficzny „I. Krieger” funkcjonował w kamienicy Bonerowskiej przy krakowskim Rynku Głównym przez ponad pół wieku, pozostawiając nieoceniony wkład w rozwój polskiej fotografii. Po śmierci Ignacego w 1889 r. atelier prowadzili jego potomkowie: syn Natan i córka Amalia, którzy już wcześniej pomagali ojcu,  nabywając niezbędnego doświadczenia. W 1926 r. osiemdziesięcioletnia Amalia, wobec braku spadkobierców, zadecydowała o zamknięciu zakładu. Wielotysięczny zbiór szklanych negatywów oraz wyposażenie pracowni aktem prawnym z dnia 29 marca 1926 r. przekazała Gminie m. Krakowa. Po wielu perypetiach kolekcja ponad 8,5 tysięcy klisz szklanych w 1967 r. trafiła ostatecznie do zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. W naszym zasobie znajduje się także ponad 900 oryginalnych odbitek z zakładu Kriegerów, w większości naklejonych na firmowe tekturki.W 2017 r., dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historyczne rozpocznie konserwację 3634 klisz z unikatowej kolekcji kolodionowych szklanych negatywów fotograficznych Ignacego Kriegera.  Klisze wykonane w technice mokrego  kolodionu to najstarsza i najcenniejsza część zbioru pochodzącego z tego zakładu, jedyna taka kolekcja  w Polsce.

Kolekcja ta, pochodząca z atelier fotograficznego rodziny Kriegerów, ma wyjątkową wartość ikonograficzną i stanowi bezcenny zabytek i świadectwo rozwoju techniki fotograficznej.

Urodziny Ignacego Kriegera

19 kwietnia, godz. 17.00, Stara Synagoga
Ignacy Krieger fotograf Krakowa – w 200-lecie urodzin, odczyt Teresy Kwiatkowskiej.

13 maja, godz. 12.00, Miejsce zbiórki: Pałac Krzysztofory
Tajemnica rozbitej kliszy (w ramach Muzeomanii), gra miejska dla młodzieży.
Prowadzący: Dział Fotografii Krakowskiej.

19 maja, od godz. 19.00, Stara Synagoga
(w ramach Nocy Muzeów) – W  atelier Ignacego Kriegera,
Zapraszamy do świętowania 200. rocznicy urodzin Ignacego Kriegera. Tej nocy przenosimy się w czasie i otwieramy atelier fotograficzne, wzorowane na XIX-wiecznych zakładach, w którym każdy będzie mógł „zostać zdjęty” (bezpłatnie!). Portret będzie do odbioru w mgnieniu oka przy zastosowaniu najnowocześniejszej techniki. Jeżeli szczęście nam dopisze, być może na imprezie pojawi się również sam Jubilat!

23 maja, godz. 18.00, Rynek Podziemny
Salon książki krakowskiej
Promocja albumu Ignacy Krieger autorstwa Ewy Gaczoł i Teresy Kwiatkowskiej.

10 czerwca, godz. 11.00, Kamienica Hipolitów (sala edukacyjna)
Od kliszy do albumu, warsztaty dla dzieci w wieku 6–9 lat.
Prowadzenie: Anna Kwiatek.
Obowiązuje rezerwacja miejsc: 12 426 50 60 lub info@mhk.pl.

10 czerwca, godz. 12.00, Miejsce zbiórki: Pałac Krzysztofory
Kraków z klisz Kriegerów – spacer śladami fotografa (w ramach Kraków naprawdę dla wszystkich).
Spacer dla osób niepełnosprawnych (na wózkach inwalidzkich).
Prowadzenie: Ewa Gaczoł, Joanna Gellner.

27 czerwca, godz. 17.00, Stara Synagoga
Kraków z klisz Kriegerów: na drugim planie, odczyt Mateusza Niemca.