Święto Rynku Podziemnego – Drążenie miasta. Ruch. Wykłady, warsztaty i zajęcia dla rodzin!

Podziemia Rynku, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
📅 piątek 27.01.2017 do niedziela 29.01.2017
Święto Rynku Podziemnego Drążenie miasta
Zapraszamy na święto Rynku Podziemnego, czyli cykl wykładów, warsztaty i zajęcia dla rodzin, które przybliżą nam Kraków wieków średnich. Podczas wtorkowych spotkań opowiemy o pielgrzymowaniu w średniowieczu, o dalekich wyprawach kupieckich, a także wojnach i krucjatach. Wykładowi o krakowskich zabawach będzie towarzyszył pokaz średniowiecznych tańców.

Z kolei w ostatni piątek stycznia rekonstruktorzy z Kompanii Gryfitów zaprezentują zasady fechtunku i pokaz rycerskiego uzbrojenia. Dzień później, w sobotę, będzie można odbyć wędrówkę po miejscach kultu w średniowiecznym Krakowie. Zaś wszystkie dzieci w wieku od 10 do 12 lat, które marzą o tym, aby się wybrać w podróż życia zapraszamy 29 stycznia do uczestnictwa w grze rodzinnej.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

Wykłady wtorkowe, Podziemia Rynku, godzina 16.15
10 stycznia – Wielkie pielgrzymowanie w średniowieczu, prof. Halina Manikowska (PAN)
17 stycznia – Tańce i zabawy w Krakowie wieków średnich, Romana Agnel (Dyrektor Baletu Dworskiego Cracovia Danza). Wykład z pokazem tańców średniowiecznych (Pałac Krzysztofory, sala audytoryjna Kupferhaus, rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających)
24 stycznia – Wojny, krucjaty i turnieje, dr Jacek Zinkiewicz (MHK)
31 stycznia – Mobilność kupców europejskich w średniowieczu na przykładzie Krakowa, dr hab. Grzegorz Myśliwski (UW)

Warsztaty, Podziemia Rynku, godzina 18.00–19.30
27 stycznia (piątek) – I ty zostaniesz rycerzem!, prowadzenie: Kompania Gryfitów
Jakie wyposażenie posiadał rycerz w średniowieczu? Jakimi technikami walki posługiwał się w czasie turnieju, a jakimi w czasie starcia z nieprzyjacielską armią? Na te i inne pytania odpowiedzą rekonstruktorzy z Kompanii Gryfitów w czasie pokazu uzbrojenia oraz zasad fechtunku. Rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających

Spacer
28 stycznia (sobota), godz. 12.00 – Wędrówka po miejscach kultu w średniowiecznym Krakowie, Piotr Kapusta (MHK), zbiórka przy Centrum Obsługi Zwiedzających

Czy i jak motywować dzieci

Zajęcia dla rodzin, Podziemia Rynku, godzina 11.00
29 stycznia (niedziela) – O dalekich i bliskich podróżach mieszczan krakowskich, Alicja Zaskórska, Justyna Kutrzeba (MHK)
Rycerz, kupiec i pielgrzym wybierają się w podróż życia. Przed każdym z nich długa droga przez obce kraje. Czy uda im się osiągnąć cel? Z jakimi wyzwaniami przyjdzie im się zmierzyć w czasie wędrówki? Przyjdźcie i przekonajcie się sami! Zapraszamy do gry. Zajęcia dla dzieci w wieku 10–12 lat. Rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających

Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 1 (Sukiennice), tel. 12 426 50 60, info@mhk.pl.

ZAPRASZAMY!