Światowy Dzień Rzek w Bielsku-Białej

Most nad rzeką Białą (ul. 11 Listopada) w Bielsku- Białej.
📅 czwartek 29.09.2016
dzień rzek bielsko

Co roku, w ostatnią niedzielę września obchodzimy Światowy Dzień Rzek. To święto ustanowiono, by propagować wartości rzek, dążyć do zwiększenia świadomości społecznej na ich temat, a także zachęcać społeczności do racjonalnego gospodarowania wodami na całym świecie.

Happening nad Białą, związany z obchodami Światowego Dnia Rzek, poprzedzą warsztaty edukacyjne dla uczniów, inspirowane akcją artystyczną Cecylii Malik „Warkocze Białki”. Scenariusz warsztatów powstał w ramach projektu Bunkra Sztuki w Krakowie „Rezerwat miasto”, którego partnerem był Klubu Gaja.

Poprzez opowieść i własnoręcznie przygotowane prace plastyczne dzieci poznają rzeki. Początek warkocza symbolizuje źródło, z którego wypływają kolejne pasma, strumieni i rzek, splatają się w jedną, niezbędna do życia człowieka i przyrody całość. Z warkoczy powstaje instalacja przepleciona elementami fauny i flory. Wszystko po to by uwrażliwić najmłodszych na piękno i życiodajną rolę rzek – komentuje Miłosława Bożek, edukatorka Klubu Gaja, autorka scenariusza „Strumienie warkoczy”.

Finałem warsztatów edukacyjnych będzie happening dla rzek. W czwartek (29 września) o godz. 11.00, wspólnie z uczniami, zapraszamy bielszczan na most nad rzeką Białą (ul.11 Listopada). Uplecione warkocze przez dzieci, symbolizujące źródłowe potoki Białki, wypływające ze stoków gór Beskidu Śląskiego: Klimczoka, Szyndzielni i Magury połączą się z rzeką w centrum miasta. Wydarzenie dofinansowane jest ze środków Miasta Bielska-Białej. Partnerem wydarzenia jest AQUA S.A – wodociągi w Bielsku-Białej.

Od początku działalności Klub Gaja zajmuje się rzekami. W Polsce to bardzo trudny temat a przecież rzeki są cennym dziedzictwem przyrodniczym, społecznym i kulturowym. Dzięki kampanii Teraz Wisła prowadzonej od 1994 roku Klub Gaja przyczynił się do zachowania królowej polskich rzek w stanie zbliżonym do naturalnego. Przywrócił w świadomości społecznej znaczenie Wisły. Kampania rozwinęła się w kierunku programu edukacyjnego „Zaadoptuj rzekę”. Od12 latangażuje on Polki i Polaków do działań dla rzek, potoków, jezior i Morza Bałtyckiego. Zachęca ludzi by chronili te miejsca, opiekowali się nimi i dostrzegali ich potencjał. To ma służyć nie tylko przyrodzie, ale także nam samym, ludziom. Czyste środowisko to dobra jakość życia i zdrowie obywateli. Dotychczas ponad 177 000 osób zaadoptowało czyli otoczyło opieką 746 rzek i akwenów w 1492 miejscach w Polsce.

Czy i jak motywować dzieci

Na zdjęciu „Warkocze dla rzek” wyplatane podczas Dnia Wody w Katowicach. Fot. Klub Gaja. 2014.

Więcej informacji: www.zaadoptujrzeke.pl