Stanisław Wyspiański wychodzi na pole – Majówka w MNK

📅 sobota 29.04.2017
Wstęp bezpłatny
Stanisław Wyspiański wychodzi na pole
Majówka z MNK rozpocznie się pod hasłem „Stanisław Wyspiański wychodzi na pole”. W sobotę, 29 kwietnia, zapraszamy do wzięcia udziału w licznych plenerowych akcjach inspirowanych postacią i dziełami Stanisława Wyspiańskiego.

Będzie to okazja, aby plac między Gmachem Głównym MNK a nową siedzibą Muzeum – budynkiem dawnego hotelu Cracovia zamienił się w kwietną łąkę – wyłącznie z Waszą pomocą! Poza tym w programie: akcja szablonowania ulic Krakowa, spacery muzealne szlakiem Wyspiańskiego, rozpoczęcie rodzinnego konkursu na zielnik, a na koniec spektakl w Gmachu Głównym MNK, przygotowany przez Teatr im. J. Słowackiego.

Program wydarzeń towarzyszących inauguracji Roku Wyspiańskiego w Krakowie:

Sobota, 29 kwietnia 2017

  • godz. 10:00-13:00 – Rodzinna akcja sadzenia roślin Wyspiańskiego
    plac przed Gmachem Głównym MNK, al. 3 Maja 1
    Prowadzenie: edukatorzy muzealni oraz ogrodnicy z Zarządu Zieleni Miejskiej.

    Zmieńmy plac w zieloną łąkę!
    Zapraszamy do udziału w akcji wspólnego sadzenia roślin i ziół znanych z dzieł Wyspiańskiego. Zainspirowaliśmy się twórczością artysty, który czerpał ze świata natury szkicując rośliny napotkane w czasie wędrówek w podkrakowskich wsiach, czy projektując wystrój wnętrza kościoła franciszkanów. Z Waszą pomocą chcemy zmienić plac przed główną siedzibą Muzeum Narodowego w Krakowie.
    Wspólnie z pracownikami z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie będziemy poznawać tajniki sztuki ogrodniczej w praktyce. Sadzenie odbędzie w miłym, kolorowym otoczeniu drzew owocowych, które staną przed gmachem, i kwiatów łąkowych. Dowiemy się nie tylko, które gatunki roślin zachwycały Wyspiańskiego, ale również w jaki sposób rośliny oraz zioła sadzić i o nie dbać.

    WAŻNE INFORMACJE:
    – zapraszamy dzieci i dorosłych, osoby indywidualne i małe grupy przez cały czas trwania akcji (od godz. 10:00 do 13:00).
    – zajęcia otwarte, nie obowiązuje rezerwacja, jednak liczba miejsc jest ograniczona
    – wstęp wolny

  • godz. 11:00-14:00 – Wędrowny warsztat szablonowy
    rozpoczęcie: Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26, trasa: ul. Krupnicza – Teatr Bagatela – następnie Plantami w stronę Dworca: pod Pałac Sztuki – koło Akademii Sztuk Pięknych – zakończenie przy Teatrze im. Słowackiego.

    Zapraszamy do plenerowej akcji na ulicach Krakowa, aby wspólnie z artystkami stworzyć „malowany szlak Wyspiańskiego”. Nasz kolorowy, wędrowny warsztat szablonowy wyruszy spod Domu Józefa Mehoffera i będzie się przemieszczał ulicą Krupniczą, a następnie skręci w lewo, w Planty, aby zatrzymać się obok Teatru Słowackiego. Zapraszamy, abyście dołączyli do nas w dowolnym momencie, zakasali rękawy i odbili na chodniku albo alejce parkowej szablon inspirowany twórczością Wyspiańskiego. Po drodze miniemy kilka punktów związanych z artystą, o których uczestnicy akcji dowiedzą się więcej dzięki obecności edukatorów z Muzeum Narodowego w Krakowie.

    Prowadzenie: 
    – Agnieszka Fluder – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa w Pracowni Interdyscyplinarnej. Zajmuje się wideo, multimediami i działaniami w przestrzeni. Prowadzi zajęcia edukacyjne, tworzy, projektuje. Interesuje się łączeniem ruchu i dźwięku z działaniami plastycznymi, lubi odkrywać świat różnymi zmysłami równocześnie.
    – Blanka Dudek – artystka, doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Absolwentka Wydziału Malarstwa oraz studiów podyplomowych w zakresie edukacji plastycznej. Prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci i dorosłych. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Bierze udział w licznych wystawach, konkursach i plenerach.

    WAŻNE INFORMACJE:
    – do akcji może włączyć się każdy przez cały czas jej trwania (od godz. 11:00 do 14:00). szukając nas na trasie: ul. Krupnicza – Teatr Bagatela – następnie Plantami w stronę Dworca: pod Pałac Sztuki – koło Akademii Sztuk Pięknych – zakończenie przy Teatrze im. Słowackiego.
    – warsztaty otwarte, nie obowiązuje rezerwacja.
    – wstęp wolny

  • Spacery muzealne po Krakowie szlakiem Stanisława Wyspiańskiego – Inauguracja Szlaku Wyspiańskiego w Krakowie

    godz. 11:00 – 13:00 – Spacer szlakiem Stanisława Wyspiańskiego z przewodnikiem, prowadzenie: Anna Warzecha

    godz. 13:00 – 15:00 – Spacer szlakiem Stanisława Wyspiańskiego z przewodnikiem, prowadzenie: Mateusz Chramiec.

    godz. 15:00 – 17:00 – Spacer szlakiem Stanisława Wyspiańskiego z przewodnikiem, prowadzenie: Joanna Świtała.

    WAŻNE INFORMACJE:
    – Udział bezpłatny.
    – Konieczna wcześniejsza rezerwacja: tel. 12 433 57 44 (w dni powszednie, w godz. 9:00 – 16:00) lub rezerwacja@mnk.pl
    – Liczba uczestników spaceru ograniczona.
    – Na zakończenie każdego spaceru uczestnicy zostaną zaproszeni do zwiedzenia Domu Rzemiosł Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie

  • godz. 16:00-18:00 – „Wesele” w reż. Andrzeja Wajdy; Kino Kijów, Sala Studio; wstęp bezpłatny; ilość miejsc ograniczona
  • godz. 20:00 – Spektakl teatralny „Wyspiański wyzwala. Maski”, organizowany przez Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie.
    Miejsce: Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie, al. 3 Maja 1. Wstęp wolny.

    Całość wydarzenia rozpocznie się wokół pomnika Wyspiańskiego, przed Gmachem Głównym Muzeum. Tam toczyć się będzie akcja happeningowa zapraszająca, wprowadzająca i nakierowująca widzów na postać Wyspiańskiego i otwierająca możliwości różnych interpretacji jego dzieł. Tam również Bartosz Szydłowski odczyta swój manifest na temat dzisiejszej potrzeby czytania, słuchania i twórczego dialogu z twórczością Wyspiańskiego. Następnie widzowie zostaną zaproszeni do Gmachu Głównego, gdzie odbędzie się spektakl-koncert na podstawie dialogu Konrada z Maskami z „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego. Będzie to wariacja na temat polskości, wolności i samoistności. Twórcy będą poszukiwać w Wyspiańskim momentów granicznych, gdzie „wyczerpuje się jego myśl”, a na jej miejsce musi nieuchronnie pojawić się inna, nowa, często bełkotliwa, zradykalizowana, bluźniercza. Szukanie wersji alternatywnych jest podstawą tego projektu. Szukanie w sobie, między ludźmi (aktorami, widzami), a także na styku słowa i muzyki. To spektakl, w którymi aktorzy i muzycy grają pomiędzy, wokół widowni, tworząc z zebranej publiczności świadków, ale i uczestników wspólnego poszukiwania nowych dróg. Istotnym elementem spektaklu będzie występ wybitnego śpiewaka, instrumentalisty i kompozytora – Adama Struga.
    Wstęp wolny

    reżyseria – Małgorzata Warsicka; kompozytor – Karol Nepelski; scenografia, światła, projekcje – Marcin Chlanda; inspicjent- Anna Wójcicka; obsada: Agnieszka Judycka, Lena Schimscheiner (gościnnie), Katarzyna Zawiślak-Dolny, Tomasz Augustynowicz, Daniel Malchar, Rafał Szumera; gość specjalny: Adam Strug; lirnik: Hipolit Woźniak; orkiestra pod dyrekcją Macieja Koczura

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent