Shogi Night & Pi Day – startuje sprzedaż biletów!

Centrum Hewelianum, Gradowa, Gdańsk,
📅 czwartek 23.02.2017 do niedziela 12.03.2017
hewelianum pi day
Shogi to tradycyjna japońska strategiczna gra planszowa przypominająca szachy. Ze względu na wspólne korzenie i zbliżone zasady mówi się o niej potocznie „japońskie szachy”. Tak jak w szachach celem gry jest zdobycie króla przeciwnika. Gra toczy się na planszy 9×9 pól, po której poruszają się płaskie figury, których ruchy są zbliżone do szachowych. Figury są jednokolorowe, a do którego gracza należą, rozróżnia się jedynie po kierunku, w jakim są obrócone. Podstawowa różnica z tradycyjnymi szachami polega na tym, że w shogi można wykorzystać bierki odebrane przeciwnikowi. Dodaje to grze dynamiki i strategicznej głębi oraz likwiduje sytuacje patowe.

SHOGI NIGHT

11 marca (sobota), godz. 18:00- 21:30

Bilety w cenie 18,00 zł JUŻ W SPRZEDAŻY – SPRAWDŹ, JAK KUPIĆ! (kliknij)

Wstęp dla osób powyżej 13 roku życia.

W PROGRAMIE SHOGI NIGHT:

Warsztaty shogi (90 minut), które poprowadzi informatyk, zawodnik i instruktor shogi, aktualny Mistrz Polski w shogi, a także nauczyciel języka japońskiego Wojciech Jedynak! Na warsztatach będzie okazja, aby poznać zasady, kulturę gry i oczywiście zagrać z samym Mistrzem!

Eksperymenty w pracowni naukowo-dydaktycznej Centrum Hewelianum oraz na interaktywnej wystawie muzycznej „Wmiksuj się!” (90 minut). Będzie to jedyna z niewielu okazji, aby poznać niezwykła przestrzeń Galerii Strzeleckiej, nazywanej niekiedy tajnym laboratorium Centrum Hewelianum. Na co dzień jest ona niedostępna dla zwiedzających, a wstęp mają tylko studenci kierunków ścisłych. Znajduje się w niej między innymi pierwsza w Polsce komora mgłowa. Przewodnikiem po pracowni będzie edukator z Centrum Hewelianum. Narracja będzie przeplatana matematycznymi ciekawostkami. Drugą częścią atrakcji będzie miksowanie własnych dźwięków, wygrywanie melodii przy pomocy klapka, czy próba przekrzyczenia samolotu – to wszystko na interaktywnej wystawie muzycznej!

ZGŁOŚ SIĘ NA SHOGI NIGHT JUŻ DZIŚ!

Z kolei 12 marca Centrum Hewelianum zaprasza na PI Day, czyli kontynuację atrakcji związanej z shogi! W programie Pi Day pojawią się atrakcje dla dzieci, między innymi specjalny turniej shogi czy warsztaty z pisma japońskiego.

PI DAY

Quiz Rodzinny Akademii Miasta Dzieci – ściągnij darmową grę dla całej rodziny!

Na czym polega gra? To proste! Losujesz zabawne pytania dzięki którym lepiej poznasz członków swojej rodziny lub dostajesz zadania do wykonania.

Ściągnij od nas karty podstawowe oraz dodatkowo zadania, karty dla maluchów lub nastolatków. Wydrukuj je, sklej ze sobą spód i wierzch kart, wytnij i graj! Dobrej zabawy!

12 marca (marca)

• INTERAKTYWNE WARSZTATY RODZINNE: Jak piszą i liczą Japończycy?*(polecane dzieciom powyżej 10 roku życia), godz. 10:30, 15:00. Bilety w cenie 10,00 zł do kupienia w dniu wydarzenia.

Podczas warsztatów będzie można poznać trzy systemy pisma, które są używane w języku japońskim: hiragana, katakana, kanji. Dowiecie się, jak są one ze sobą powiązane, skąd pochodzą i… dlaczego nie można ich uprościć. Z kolei w części o liczeniu prowadzący pokaże podstawowe znaki kanji reprezentujące liczebniki, wytłumaczy jak zapisuje się liczby po japońsku i pokażą różnice w zapisie. Wiedzieliście na przykład, że przecinek stawia się co cztery zera, a nie co trzy, jak u nas?

TURNIEJ GRY: Dobutsu shogi (polecane dzieciom od 5 roku życia), godz. 11:30 i 13:00. Bilety w cenie 10,00 zł do kupienia w dniu wydarzenia.*

Dobutsu shogi to prostsza wersja shogi. Nadaje się już dla 5-latków, ale najwięcej skorzystają dzieci w wieku około 7-12 lat, mogą też być starsze dzieci i rodzice. Turniej rozpocznie się od wytłumaczenia zasad gry i rozegrania próbnej gry. W dalszej części nastąpi ….TURNIEJ!

*- wszyscy, którzy zakupią bilety na atrakcje w ramach „PI DAY” będą uprawnieni do skorzystania w warsztatach dotyczących liczby Pi.

Do zobaczenia w #Hewelianum!