Sąsiadki-Nachbarinnen

📅 sobota 01.12.2012
Sąsiadki-Nachbarinnen

Projekt „Sąsiadki-Nachbarinnen" składa się z wystawy oraz programu edukacyjnego i filmowego. Na wystawie swoje prace prezentuje dziewięć artystek z Gdańska i z Berlina. Zaproszone twórczynie dorastały i uczyły się przed rokiem 1989, a zatem czerpały z odmiennych doświadczeń, wynikających z różnych systemów społecznych, ustrojów politycznych oraz uwarunkowań ekonomicznych. Artystki, które stały się Sąsiadkami to: Beata Ewa Białecka, Katarzyna Józefowicz, Teresa Klaman, Teresa Miszkin, Brigitte Denecke, Rosika Jankò-Glage, Elli Graetz, Gisela Kurkhaus-Müller oraz Marianne Schröder.

Ich prace – obrazy, grafiki, rysunki i rzeźby – maja skłaniać do refleksji, dyskusji i szukania odpowiedzi na pytania: czy inaczej było i jest się artystką w Berlinie, a inaczej w Gdańsku? Czy życie i tworzenie w różnych warunkach społecznych, ekonomicznych czy też politycznych determinowały, a może nadal determinują poruszane przez twórczynie tematy i sposoby ich realizacji?

Program edukacyjny: warsztaty i lekcje muzealne oraz projekcje filmowe mają służyć pogłębieniu refleksji nad tematem projektu.

Udział w warsztatach i lekcjach muzealnych jest bezpłatny, obowiązuje jedynie bilet wstępu na wystawę. UWAGA! Jeden bilet umożliwia jednej osobie udział we wszystkich pokazach filmowych i warsztatach. Prosimy go nie wyrzucać.

WARSZTATY dla dzieci od 5 do 12 lat

Miejsce warsztatów: Oddział Zielona Brama Muzeum Narodowego w Gdańsku, ul. Długi Targ 24, Gdańsk

Udział bezpłatny, obwiązuje jedynie zakup przez opiekuna/opiekunkę biletu na wystawę.

Na warsztaty i lekcje muzealne obowiązują wcześniejsze zapisy. Szczegółowe informacje: art-eria.pl, arteria.3miasto@gmail.com, 502559813

Sobotnie warsztaty dla dzieci 10:30-12:00

24 listopada, „Gry sąsiedzkie", prowadzenie: Anna Zielińska

W co bawią się dzieci obecnie? A w jakie gry bawiono się dawniej? Co się robi na podwórku? Po co nam sąsiedzi? Porozmawiamy o grach i zabawach podwórkowych dawniej i dziś. Na koniec, zabawimy się w podchody z kartami zadań związanymi z obiektami znajdującymi się na wystawie!

1 grudnia, „Kurtyna/mur/brama – co nas dzieliło, co nas łączy?", Prowadzenie: Anna Zielińska i Marta Tymińska

Zarówno Niemcy jak i Polska mają w swej historii ważne obiekty. Niemcy – mur berliński, Polacy, a nawet bliżej – Gdańszczanie – bramę stoczni. Co oznacza „żelazna kurtyna"? Co oddzielał mur? Czemu służyła kurtyna? Jak wyglądało życie ludzi po obu stronach muru i kurtyny? Dlaczego Brama Stoczni Gdańskiej stała się symbolem początku upadku komunizmu? Bardziej łączyła czy dzieliła? W części plastycznej zastanowimy się co by się stało gdyby połączyć te obiekty w formie wspólnego malowidła/muralu z dodatkiem miejsc, które dla nas, uczestników są ważne? Co by wówczas powstało? Tego dowiemy się na zajęciach.

Udział w zajęciach jest bezpłatny, obowiązuje jedynie bilet wstępu zakupiony przez rodziców lub opiekunów

Organizator projektu: Stowarzyszenie Arteria, art-eria.pl

Koordynatorka: Anna Miler, arteria.3miasto@gmail.com, 502559812

Współpraca: Muzeum Narodowe w Gdańsku