RWE Polska i CNK zapraszają na Dni Tesli

📅 sobota 11.07.2015 do niedziela 12.07.2015
RWE Polska i CNK zapraszają na Dni Tesli

11 i 12 lipca 2015 r. Centrum Nauki Kopernik wraz z partnerem RWE Polska zapraszają na Dni Tesli, czyli obchody urodzin Nikoli Tesli – genialnego serbskiego naukowca, któremu świat zawdzięcza ponad 120 wynalazków, takich jak silnik elektryczny, elektrownia wodna, bateria słoneczna, świetlówka czy transformator prądu zmiennego. Z tej okazji Centrum Nauki Kopernik wspólnie z RWE Polska przygotowały wiele atrakcji dla zwiedzających. W Teatrze Wysokich Napięć będzie można zobaczyć premierę Pojedynku mistrzów – multimedialnego spektaklu o współzawodnictwie Tesli i Edisona. Dodatkowo animatorzy CNK przedstawią różnice między prądem stałym i przemiennym, a także przedstawią działanie drabiny Jakuba, generatora Van de Graaffa i transformatora Tesli, który potrafi zmienić się w instrument muzyczny.

Oprócz tego, RWE Polska zaprezentuje działanie zestawu edukacyjnego poświęconego wytwarzaniu i wykorzystaniu energii elektrycznej – RWE Power Box. Dzięki przeprowadzonym doświadczeniom, zwiedzający Centrum Nauki Kopernik będą mogli się dowiedzieć m.in. jak działa elektrownia słoneczna i wiatrowa, czy samochód elektryczny. Pracownicy RWE będą także udzielali porad związanych z bezpiecznym i racjonalnym użytkowaniem energii elektrycznej.

W niedzielę, od godzinach popołudniowych przy wejściu do Kopernika będzie można oglądać samochód elektryczny Tesla S 420 KM oraz proces ładowania jego akumulatorów za pomocą przenośnej stacji ładowania RWE. Auto przyjedzie do Polski w ramach rajdu RWE Go&See Tour, czyli cyklicznej wyprawy pracowników RWE po europejskich miastach w poszukiwaniu innowacyjnych projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii i e-mobility.

RWE należy do piątki największych firm energetycznych w Europie. Specjalizuje się w wytwarzaniu, przesyle, dystrybucji oraz sprzedaży energii elektrycznej i gazu. RWE zatrudnia 60 tysięcy osób, zaopatruje więcej niż 16 milionów klientów w energię elektryczną i ponad 7 milionów klientów w gaz. RWE jest największym producentem energii w Niemczech i trzecim w Wielkiej Brytanii. Obecne jest także w Europie Środkowej. Działa nie tylko w Polsce, ale także w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech. Największymi firmami należącymi do RWE w Polsce są RWE Polska – odpowiedzialna wspólnie ze spółką RWE East za wsparcie rozwoju koncernu w Polsce, sprzedająca energię około 1 milionowi klientów oraz firma RWE Stoen Operator, zarządzająca warszawską siecią elektroenergetyczną. Dodatkowo w Polsce działa spółka RWE Group Business Services Polska (RWE GBS Polska) odpowiedzialna za procesy obsługi wewnętrznej koncernu RWE w zakresie rachunkowości, finansów i innych procesów biznesowych, a także obszaru IT. Do RWE w Polsce należą również farmy wiatrowe o łącznej mocy 197 megawatów. Po zakończeniu budowy parku wiatrowego w Opalenicy oraz rozbudowie elektrowni w Nowym Stawie, pod koniec 2015 roku, całkowita moc zainstalowana w źródłach wiatrowych RWE w Polsce wyniesie ponad 240 MW.

Centrum Nauki Kopernik

Misją Centrum Nauki Kopernik jest zachęcanie do osobistego zaangażowania w poznanie i zrozumienie świata oraz do wzięcia odpowiedzialności za zmiany zachodzące wokół nas. Realizujemy to nie tylko za pomocą interaktywnych wystaw i planetarium Niebo Kopernika, lecz także przez pokazy, warsztaty i debaty. Jednym z takich działań jest coroczny Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który w ciągu jednego dnia przyciąga 100 tys. osób zainteresowanych nauką. Ważnymi partnerami Kopernika są nauczyciele i osoby zajmujące się nowoczesną edukacją. W tym środowisku promujemy doświadczalne metody uczenia, aktywizujące ucznia, skoncentrowane na rozwiązywaniu problemów, a nie przekazywaniu wiedzy. Kopernik to jeden z największych w Europie interaktywnych ośrodków komunikacji naukowej. Aktywnie działamy w Europejskiej Sieci Centrów i Muzeów Nauki ECSITE skupiającej ponad 400 podobnych instytucji. Rocznie Centrum odwiedza ponad milion osób.