Rodzinny Poranek Muzyczny

📅 niedziela 19.02.2012
Rodzinny Poranek Muzyczny

Koncert okrasza barwnymi opowieściami Katarzyna Płońska (z wykształcenia muzykolog), która doskonałą i przystępną dla dzieci narracją prezentuje historię tanga od jego form klasycznych z początku XX wieku (m.in. C. Gardela, A. Villoldo, M. Rodrigueza), po współczesne, w tym Tango Nuevo Astora Piazzolli (tzw. Nowe Tango, łączące w sobie klasyczne tango argentyńskie, jazz oraz muzykę klasyczną i współczesną). W sposób obrazowy zapoznaje także młodych słuchaczy z historią powstania oraz budową i brzmieniem mało znanego w Polsce, narodowego instrumentu argentyńskiego jakim jest bandoneon.

Narracji towarzyszy pokaz tematycznie dobranych slajdów, który ilustruje kolejne wypowiedzi prelegentki oddziałując tym silniej na wyobraźnię młodych słuchaczy i przenosząc ich w niezwykły świat kultury i życia Argentyńczyków, w tym przybliża filozofię związaną z Tangiem jako zjawiskiem.

Tango – w swej rytmiczności, dynamice i muzycznej ekspresji jest w dziedzinie tańca zjawiskiem wyjątkowym. Jego charakterystyczne kontrasty przywodzą na myśl gorący klimat Buenos Aires, a silne akcenty w połączeniu z łagodną subtelnością tworzą klimat niepowtarzalny, nie znajdujący odzwierciedlania w innych gatunkach. Jego fenomen tkwi w samej muzyce: jak żaden inny taniec tango żyje nie tylko na parkietach, ale także na scenach koncertowych i choć stale się zmienia, dojrzewa, ewoluuje – to nieustannie wywołuje zachwyt i entuzjazm słuchaczy na całym świecie. W narodowej kulturze Argentyny tango zajmuje miejsce szczególne, dla wielu Argentyńczyków jest to nie tylko muzyka czy taniec, ale również ściśle określona filozofia myślenia i pewien sposób na życie. Tango argentyńskie jako muzyka wraz z jego niepowtarzalnym klimatem, w znakomity sposób kształtuje wrażliwość muzyczną młodego słuchacza i uczy Go obiektywnej oceny wartości artystycznych oraz rozróżniania poszczególnych elementów charakteryzujących ten gatunek muzyki.

Muzycy są absolwentami Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Każde z nich posiada w swoim dorobku artystycznym tytuły laureatów prestiżowych konkursów muzycznych oraz wiele odbytych koncertów w kraju i za granicą (m.in.: Austria, Czechy, Belgia, Niemcy, Litwa, Ukraina, Włochy, Wielka Brytania). Duet koncertuje wspólnie od 2007 roku, wykonując własne aranżacje muzyki francuskiej, argentyńskiej oraz transkrypcje muzyki klasycznej, filmowej i rozrywkowej.

Gabriela Machowska-Kopietz – muzyk i pedagog. Jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie fortepianu i kameralistyki fortepianowej oraz absolwentką Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Odbyła roczne studia w Conservatoire Royal de Bruxelles w Belgii, a ponadto pobierała lekcje mistrzowskie u m.in. E. Tarnawskiej, A. Jasińskiego, E. Moguilevsky′ego, O. Roumchevitch. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Współpracowała z m.in. The Jacques Thibaut String Trio oraz The Talich String Quartet. Koncertuje solo oraz w zespołach kameralnych
Piotr Kopietz – muzyk, aranżer i kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Odbył roczne studia w Universität für Musik und darstellende Kunst Graz w Austrii, a także uczestniczył w wielu mistrzowskich kursach muzycznych. Ukończył również studia podyplomowe w zakresie zarządzania kulturą na Uniwersytecie Warszawskim. Należy do grona kilku muzyków w Polsce grających na narodowym instrumencie argentyńskim – bandoneonie oraz jest jedynym w Polsce artystą koncertującym na francuskiej akordinie. Jest laureatem kilkunastu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych, kilkakrotnym stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Współpracuje z Filharmonią Narodową oraz Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie.
Katarzyna Płońska – muzykolog, dyrygent chóralny, pedagog. Ukończyła muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie kontynuuje naukę na studiach doktoranckich, jest również absolwentką dyrygentury chóralnej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Prowadzi Chór Wydziału Fizyki UW, pracuje w Chórze Akademickim UW jako instruktor głosowy. Ponadto jest kierownikiem zespołu wokalnego Fonosynteza.

Więcej informacji:  www.kop-art.art.pl ; www.mik-duo.art.pl

Dom Kultury Świt, Wysockiego 11
19 lutego, godz. 12:00

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent
 
 

Polecamy