Rodzinne Matinée, Katowice Miasto Ogrodów

Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, pl. Sejmu Śląskiego 2, Katowice
📅 sobota 04.03.2017
Rodzinn Matinee Katowice

Muzyka klasyczna jest zbyt dynamiczna aby więzić dzieci w fotelach. Dlatego Centrum Kultury Katowice proponuje cykl koncertów, w czasie których najmłodsi nie tylko słuchają muzyki i poznają historię instrumentów, ale przede wszystkim nie są do niczego zmuszani. Wysoki poziom artystyczny sprawia, że jest to interesujące wydarzenie także dla dorosłych.

Muzyczne spotkania odbywają się w sobotnie przedpołudnia w Centrum Kultury Katowice, w ścisłym centrum metropolii, w miejscu, w którym młodzi ludzie już od najmłodszych lat mogą oswajać się z atmosferą szeroko rozumianej kultury.

Cykl wymyśliła Izabela Kosowska, dyrektor Centrum Kultury Katowice

– Muzyka klasyczna jest pełna ekspresji. W czasie naszych spotkań pozwolimy dzieciom tę ekspresję wyrażać. Nie będziemy ich zmuszać do pozostania na krzesłach – zapowiada dyrektor.

W czasie spotkań panuje emocjonalnie bezpieczna, niezobowiązująca atmosfera wspólnej zabawy, bez ganienia dzieci za ich ekspresję, chęć poznawczego uczestnictwa i zabawę.

Najbliższe spotkanie odbędzie się 4 marca o godz. 11 w Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek (pl. Sejmu Śląskiego 2). Tematem koncertu będzie Mannheim – Miasto Kreatywne UNESCO, z którego pochodzą twórcy tzw. Szkoły Mannheimskiej i współczesne brzmienia tego miasta.

Dotychczas podczas cyklu mieliśmy okazję wysłuchać m.in..:

Martyny Pastuszki i Marcina Świątkiewicza z {oh!} Orkiestry Historycznej

Janka Pawlaka  na wibrafonie

Doroty Skwark z Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i jej  „opowieści nutą malowanych”

Bajki o Mozarcie

Wesołego Pana Słonia Kontrabasu

Marcina Kaletki na saksofonie

klarnetu z Remisiem i fortepianu ze Zdzisiem

Michała Gomułki – tenora

Fletni Pana Mariusza Wilka

było też np. spotkanie taneczne: muzyczny program – rymogram w wykonaniu rodziny Kosubków

Prowadzenie:

Zdzisław Smucerowicz – animator kultury, kompozytor, organista. Ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Marka Toporowskiego. Obecnie kończy kompozycję w klasie prof. Jana Wincentego Hawela. W czasie studiów pracował w Miejskich Przedszkolach nr 33 i 35 w Katowicach, prowadząc zajęcia z rytmiki. W swojej pracy z dziećmi wykorzystuje improwizację fortepianową, tworząc do niej zabawy umuzykalniające i rozwijające wyobraźnię muzyczną młodego słuchacza. Wprowadza przyszłych melomanów w świat muzyki klasycznej, ukazując im znanych kompozytorów w ciekawym świetle, przedstawiając jednocześnie utwory mistrzów, dostosowane do percepcji dziecka. Od 2011 w Centrum Kultury Katowice prowadzi warsztaty muzyczne.

Idea:

Izabela Kosowska – pomysłodawczyni cyklu Rodzinne Matinee i koordynator projektu. Dyplomowany manager kultury, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczko Hutniczej i Akademii Muzycznej. Ma na swoim koncie organizację wielu koncertów i imprez artystycznych, pomysłodawczyni twórca festiwali: Festiwal Konieczny (poświęcony Zygmuntowi Koniecznemu) i Festiwal Małych Form Teatralnych w Teatrze Bagatela w Krakowie, główny organizator Inauguracji Roku Chopinowskiego w Krakowie. Jest autorką projektów: Rodzinne Matinée, W starym Kinie, Rewitalizacji Kinoteatru Uciecha. Interesuje się edukacją kulturalną dzieci i młodzieży.

Informacji o nadchodzących spotkaniach szukaj na stronie głównej CKK. Wstęp wolny